Plaza

Muropaketti.com

AMD esitteli 32 nm:n Orochi-piisirun kuvaa

2.9.2010

AMD ja Globalfoundries esittelivät Global Technology Conference -tapahtumassa kuvaa 32 nm:n tekniikalla valmistettavasta Orochi-piisirusta, joka perustuu uuteen Bulldozer-arkkitehtuuriin. AMD:n John Fruehen mukaan Orochi-kuvaa on käsitelty kriittisimmiltä osin, etteivät kilpailijat saa analysoitua liian tarkasti vielä julkaisemattoman piisirun rakennetta. Keskustelupalstoilla Orochin pinta-alaksi arvoidaan hieman yli 300 mm2.

Orochi rakentuu neljästä Bulldozer-moduulista eli siinä on yhteensä kahdeksan ydintä, jotka jakavat resursseja keskenään. Lisäksi prosessorissa on ytimien kesken jaettu L3-välimuisti ja integroitu kaksikanavainen DDR3-muistiohjain. Uutisoimme Muropaketissa Bulldozer-arkkitehtuurin yksityiskohdista ja rakenteesta elokuun lopulla. Orochi-piisiru on käytössä ensi vuoden toisella puoliskolla (H2/2011) AM3+-kantaan lanseerattavassa Zambezi-koodinimellisessä työpöytäprosessorissa ja Valencia-koodinimellisessä Opteron-palvelinprosessorissa.

Legit Reviews, AMD Shows Off Bulldozer 32nm Orochi Desktop CPU Die

Sampsa Kurri

1.

Orochi ”kuoli” shippuuden 114:a jaksossa. Sori oli pakko spoilata ja retardoida : ) Hieno juttu että uutta tulossa.

2.

Valitettavasti se tärkein tieto, eli hinnat puuttuu vielä. Tuli tossa verkkokaupasta katottua että ~245€ olis saanu phenom2 955:n ja emon. Mikä on mielestäni aika halpa hinta quadista. Muistit vaan puuttuu niin päivitys paketti olis valmis (en laskenut niitä mukaan ku on niin monia käsityksiä mikä on riittävä muistin määrä).

3.

compvter, hinnat puuttuu? Itse tuote julkaistaan n. vuoden kuluttua :D

4.

toivottavasti pystyy kilpaileen hyvin intelin tuotteiden kanssa et hintoihin tulis laskua hyvin

5.

Mahtaakohan tuosta työpöytä versio mennä AM3 kantaseen emoon? Biosin ainaskin joutus päivittämään.

6.

Minua kovasti kiinnostaa tuo AM3+ kannan takaisinpäin yhteensopivuus. Käykö nämä prossut sitten AM3 kantaan ja käykö ”vanhat” AM3 prossut sitten AM3+ kantaan?
Nähtäväksi jää pääseekö AMD antamaan kunnollista vastusta Intelille Orochilla…

7.

Osaako raati sanoa onko tuo 300 mm^2 enemmän vai vähemmän verrattuna esim. high-end inteleihin yms?

8.

@7: Siitä intelistä, jonka kanssa tämä tulee kilpailemaan, ei tiedetä vielä mitään. 6x i7 (Gulftown) on 248mm², ja siinä on 12MB L3:sta.

9.

@ 6: Jossain aiheeseen liittyvässä jutussa sanottiin, että AM3-kantaiset prossut käy uuteen AM3+-kantaan, muttei vastoin päin.

10.

Odotettavissa taas sitä samaa paperilla lupaavaa paskaa, joka pitää Intelin hinnat tulevaisuudessakin taivaissa.

11.

Joopa. AMD itse ilmeisesti väittää, että bulldoserit ei tule toimimaan nykyisissä AM3 emoissa. Eli niiden kanssa pitää olla uusi AM3+ emo.

Kirjaudu sisään

Kommentointi tässä osiossa on sallittu vain rekisteröityneille käyttäjille. Jos sinulla ei vielä ole tunnusta, rekisteröidy käyttäjäksi.

Takaisin ylös