Plaza

Muropaketti.com

Asus Rampage Extreme- & Gigabyte GA-EP45-UD3P -ylikellotusemolevyt

31.10.2008

Sisältö

  1. Asus Rampage Extreme- & Gigabyte GA-EP45-UD3P -ylikellotusemolevyt
  2. Asus Rampage Extreme
  3. Gigabyte EP45-UD3P
  4. Intel Core 2 Duo E8600
  5. Testikokoonpano & emolevyjen FSB-ylikellotus
  6. Core 2 Duo E8600 -ylikellotustestejä
  7. Loppuyhteenveto

Kommentit (18)

1.

Aika paljon oli pitäny jännitettä syöttää, että oli saanu 4,3Ghz.

2.

Järeän näköisiä lankkuja kieltämättä.

3.

CPU-Z osaa, 6.2ghz@1.25v :D
Gigabyte kulki kyllä huonosti vrt asus.
Miksi ei muuten käyttetty noita asuksen mukana tulleita tuulettimia ?

4.

Jartsa42, vakiojäähyllä joo, ei kunnon jäähdytyksellä tarvitse ihan noin paljoa :)

5.

kampele, nuo asuksen mukana tulleet tuulettimet kun asentaa niin sen jälkeen on hieman ahdasta työskennellä prosessorikannan ympäristössä.. testeissä täytyy säätää vähän väliä jotain, niin ovat vain tiellä.

6.

voisitteko tehä noista screenshoteista semmosia että klikkaamalla ne näkyy suurempina?

7.

omassa rampage extremessä huomasin sellasen kummallisen jutut noilla korkeamilla volteilla. esim kun laitan 1.78v niin windowsiin buutatessa voltit ovatkin hypänneet 1.9v :D sama juttu kun buuttaan takas biossiin ja käyn kattoo niitä voltteja niin 1.9v siellä seisoo. aika ilkeä bugi. pikkasen kun nostaa noita voltteja niin ne muuttuvat ihan just niiks volteiksi miksikä ne olen asettanutkin.. muuten erittäin hyvä emo vdrooppikin on aisoissa melko hyvin.

8.

verrückt, hyvä huomio.. lisätään.

9.

Oho.. toi edellinen. Kyllä on asus hinnoiteltu metsään kun vertaa esim formula 2 ominaisuuksiin..

10.

Kiitos tästä!

11.

Pojillaha on perhana vielä CRT testinäyttönä ;) Pisti vaan silmään, kun on tismalleen samalla lailla noi napit (virta & säätö) ku omassa 21” HP:ssä :)

12.

9700 Pro, itseasiassa testikoneessa on 24-tuumainen Fujitsu-Siemensin Scenicview P24, mutta toimiston ylikellotuspisteessä on käytössä vanha 19-tuuman CRT :P

13.

Kyllä tuo Extreme on paras Asucksen tuote mitä mulla on koskaan ollut. Tuo testissä saavutettu väylä on aika perkeleen kunnioitettava noilla vakio jäähyillä, ne kun ei mitkään parhaat ole vaikka hienolta näyttäisivätkin.
Btw. oman emoni ostin kyllä ihan Suomesta, eikä se 370euroa maksanut. Taisi olla ~320euroa, saatanallisen kallis siltikin.

Mötkeläkala: et oo kokeillu biosta vaihtaa?

14.

@parvis olen kokeillut kaikki biossit mitä tähän mennessä on julkaist, eikä mitään vaikutusta tohon kummalliseen bugiin. sinällään ei kyllä haittaa kun en noita prossujani noilla ikinä volteilla ajele…

15.

Harvinaisen huonosti saitte toin Gigabyten kulkemaan, verrattuna moniin muihin tuloksiin.

16.

Sampsa mikäs revisio toi asuksen lankku oli?

17.

Potkukelkka, REV 2.00G

18.

Paljon kestää tollanen Gigabyte P45 24/7 FSB:nä pitää? Onnistuuko 500Mhz tai jopa 550Mhz? Ois intoa vaihtaa kun nykylankkuni ei kestä kuin 425Mhz.

Kirjaudu sisään

Kommentointi tässä osiossa on sallittu vain rekisteröityneille käyttäjille. Jos sinulla ei vielä ole tunnusta, rekisteröidy käyttäjäksi.

Takaisin ylös