Plaza

Muropaketti.com

Prosessoricoolerit - Kevät 2008

31.3.2008

Loppusanat

 

Tämänkertaisen prosessoricoolerivertailun osanottajajoukko oli ennätyksellisen laaja ja jutun tekeminen osoittautui melkoiseksi urakaksi. Testijoukon valinta tehtiin huolellisuutta noudattaen, ja vaihtelevissa määrin toisistaan poikkeavista teknisistä ratkaisuista huolimatta testitulokset osoittautuivat erittäin tasaväkisiksi. Tilanne markkinoilla on pysynyt jo jonkin aikaa pitkälti samana, eikä tämänkään vertailun perusteella mitään dramaattista muutosta näyttäisi tapahtuneen. Heatpipe-tekniikka on edelleen vallassa, mutta sen kehitys tuntuu junnaavan paikallaan. Merkittävästi tehokkaampia coolereita ei ole hetkeen saapunut markkinoille, joten parisenkin vuotta vanhan huippucoolerin omistajan tuskin kannattaa päivittää uudempaan malliin. Hyvien ja tehokkaiden coolereiden valikoima on laaja, ja kuten tämän vertailun coolereista voi päätellä, valinta voi harvemmin mennä täysin mönkään.

Coolereiden kiinnityksessä LGA775-emolevyille on havaittavissa tässäkin vertailussa esille tullut trendi, jossa kiinnitys on toteutettu Intelin vakiocoolerista tutuilla muovisilla tapeilla. Ratkaisu on hieman kyseenalainen erityisesti raskaille ja vääntöä aiheuttaville tornicoolereille, sillä vaikka se mahdollistaakin nopean asennuksen, ei sen tarjoamat edut ole merkittäviä hyvin toteutettuun ruuvikiinnitykseen nähden. Kannattaa muistaa, että kyseessä on kuitenkin harrastajille tarkoitettu erikoistuoteryhmä, jossa helppoa asennettavuutta ei ole tarve viedä äärimmilleen.

Kuluttajan kannalta tilanne prosessoricoolerimarkkinoilla on siis herkullinen. Valinnanvaraa löytyy ja uudet sekä hieman vanhemmat huippucoolerit muodostavat keskenään monipuolisen valikoiman vaihtoehtoja. Tämän hetken huippucoolerit kykenevät pitämään tehokkaankin suorittimen viileänä hiljaisellakin tuulettimella varustettuna, joten kuluttajan tarvitsee lähinnä murehtia omien tarpeidensa kartoittamisesta ja omaan kokoonpanoon parhaiten sopivan coolerin valitsemisesta. Tämän vertailun melko tasaisesta ryhmästä voisi nostaa erityismaininnan arvoisina esiin Noctuan, Xigmatekin ja Scythen coolerit, joista kaikki tarjoavat erinomaista potentiaalia niin hiljaista kuin tehokastakin jäähdytystä varten.



Cooler Master Sphere

Cooler Masterin Sphere on testin erikoisimmin muotoiltu osanottaja, jota suunnitellessa on mitä todennäköisimmin päästetty valmistajan innovatiivisimmat insinöörit vauhtiin. Ulkomitoiltaan melko kompakti pallocooleri kuuluu painoltaan joukon keskikastiin, joten onkin hyvä, että valmistaja on päätynyt ruuvikiinnityksen käyttöön. Kiinnitys on tukeva ja idealtaan yksinkertainen, mutta erillisten muttereiden kiertäminen emolevyn taustapuolelle on hieman hankalaa. Kiiltävä kuparinvärinen Sphere on näyttävä lisä emolevylle ja kokonaisuuden kruunaa tuulettimen yhteyteen asennetut LED:it. Erikoisesta rakenteestaan huolimatta Sphere jää valitettavasti tämänkertaisen vertailun häntäpäähän. Integroitu radiaalituuletin on äänekäs, eikä sen kierrosnopeutta voi säätää. Vinhasti pyörivästä tuulettimesta huolimatta suorituskyky jää keskikastiin. Valopilkkuna prosessorikannan ympäristön jäähdytys hoituu mallikkaasti.

Hyvää

+ Näyttävän näköinen
+ Tukeva kiinnitys
+ Kompaktit ulkomitat
+ Jäähdyttää myös prosessorin ympäristöä
+ Mahdollisuus kiinnittää neljään eri asentoon

Huonoa

- Integroitu ja äänekäs tuuletin
- Ei tuulettimen säätöä
- Kiinnityksessä emolevyn taustapuolen mutterit
- Pohjan viimeistely

 

Noctua NH-U12P

Noctuan coolerit ja tuulettimet ovat keränneet maailmalla runsaasti kehuja, eikä niitä tämän vertailun perusteella ole jaettu turhaan. NH-U12P on laadukkaasti toteutettu tornicooleri, joka tarjoaa tehoa ja hiljaisuutta samassa paketissa. Jousitetuin ruuvein varustettu kiinnitys on tukeva, mutta pienten osien määrää voisi vielä hieman karsia. Testikokoonpanon kanssa esiintyi pieni yhteensopivuusongelma, jossa kyse oli muutamasta millimetristä, ja jollainen on tarvittaessa korjattavissa pienellä viilailulla. Mukana toimitettava NF-P12-tuuletin on todellinen taidonnäyte ja se onkin käyntiääneltään testijoukon aatelia. Mukana toimitettavilla adaptereilla pyörimisnopeus on valittavissa kolmesta eri vaihtoehdosta, joista kaikki tarjoavat melutasoon nähden hyvää suorituskykyä. Parhaan melu-suorituskykysuhteen Noctua tarjoaa tuulettimen pyöriessä täydellä 1300 RPM nopeudella ja halutessaan käyttäjä voi kiinnittää vielä toisenkin tuulettimen. Tornirakenteelle tyypillisesti emolevyn pinnalle ei valitettavasti karkaa juurikaan ilmavirtaa. 60 euron hintaisena NH-U12P edustaa ryhmän kalliimpaa päätä, mutta kannattaa huomioida, että mukana toimitetaan suosittu NF-P12-tuuletin, joka maksaa erikseen ostettuna noin 20 euroa.

Hyvää

+ Laadukas ja hyvin viimeistelty rivasto
+ Tuulettimen säädettävyys adaptereilla
+ Tukeva kiinnitys
+ Tehokas
+ Hiljainen
+ Erinomainen melu-tehosuhde
+ Rivasto juotettu kiinni lämpöputkiin
+ Laadukas ja teknisesti hieno tuuletin
+ Mahdollisuus kiinnittää neljään eri asentoon
+ Kahden tuulettimen asennusmahdollisuus ja vaimennuskumit
+ Asennusohjeet
+ Kuuden vuoden takuu
+ Mukana toimitettava kookas lämpötahnatuubi

Huonoa

- Prosessorikannan ympäristön jäähdytys
- Pienten asennusosien turhan suuri määrä

 

Scythe Zipang (SCZP-1000)

Scythen Zipang perustuu aivan erilaiseen rakenteeseen kuin aiemmin Muropaketin testeissä hyvin pärjännyt Infinity-malli, sillä rivasto sijaitsee vaakatasossa. Pohjaan ruuvattavat kiinnityskehykset ovat käteviä valmiita kokonaisuuksia, ja Zipangin kiinnitys onnistuu erittäin nopeasti. LGA775-kannalle muoviset painotapit eivät kuitenkaan ole luotettavuudeltaan paras ratkaisu, sillä Zipang on testijoukon painavimpia coolereita. Zipang on suunnattu selvästi hiljaisiin kokoonpanoihin, sillä sen jättimäinen 140 mm tuuletin pyörii vain 1000 RPM, tarjoten kuitenkin erinomaisen suorituskyvyn lähes äänettömästi. Zipang onkin melumittausten perusteella testiryhmän hiljaisin cooleri. Zipangin valtavan kokoinen jäähdytysrivasto peittää alleen suuren siivun emolevystä, joten prosessorin ympäristö saa osansa tuulettimen ilmavirrasta. Joidenkin kookkaampien emolevyn jäähdytysratkaisuiden kanssa saattaa esiintyä yhteensopivuusongelmia. 55 euron hinta on keskitasoa tässä vertailujoukossa, mutta Zipang tarjoaa erinomaisen vastineen koko summalle.

Hyvää

+ Kookas ja hiljainen tuuletin
+ Erinomainen melu-tehosuhde
+ Helppo ja nopea asentaa kaikille suoritinkannoille
+ Ei tarvetta irroittaa emolevyä
+ Tehokas
+ Lähes äänetön
+ Mahdollisuus kiinnittää neljään eri asentoon
+ Ilmavirta emolevyn pinnalle

Huonoa

- Jättimäinen koko
- Tappikiinnitys
- Paino

 

Thermalright Ultra 120 eXtreme

Thermalrightin Ultra 120 eXtreme on testiryhmän painavin tornicooleri, ja siitä syystä hyvin toteutettu ja tukeva ruuvikiinnitys on erityisen arvostettava asia. Kiinnitysruuvien kiristysasteeseen valmistaja voisi kuitenkin tuoda selkeämmän ratkaisun. Tuki löytyy valitettavasti vain uudemmille LGA775-, AM2- ja AM2+-suoritinkannoille, joten esimerkiksi 939-kantaisten suorittimien omistajien on ostettava kiinnitystarvikkeet lisävarusteena. Ultra 120 eXtreme on laadukkaasti viimeistelty jäähdytysratkaisu, mutta harmillisesti sen mukana ei toimiteta tuuletinta. Testeissä käytetyn Noctua NF-P12-tuulettimen kanssa tarjolla oli kuitenkin testijoukon parasta suorituskykyä. Tuulettimen ja rivaston väliin löytyy hyödylliset värinänvaimennuskumit, mutta tuulettimen kiinnityksestä huolehtiva rautalankaratkaisu on hyvin epämääräinen ja hutera. Tornicoolerille tyypilliseen tapaan emolevyn pinnan jäähdytys jää heikoksi. 65 euron hinta on erittäin kova, ottaen huomioon, että päälle on laskettava tuulettimen hinta, jolloin kokonaiskulut nousevat helposti yli 80 euron. Se alkaa olla jo turhan kova hinta hyvästäkin ilmajäähdytysratkaisusta.

Hyvää

+ Jäähdytysteho
+ Erinomainen melu-tehosuhde Noctuan NF-P12-tuulettimella
+ Tukeva ja yksinkertainen ruuvikiinnitys
+ Tehokas
+ Rivasto juotettu kiinni lämpöputkiin
+ Tuulettimen värinänvaimennuskumit
+ Mahdollisuus kiinnittää neljään eri asentoon
+ Laadukas viimeistely

Huonoa

- Ei tuuletinta mukana
- Hinta
- Hankala tuulettimen kiinitysrauta
- Prosessorikannan ympäristön jäähdytys
- Kiinnitysruuvien epämääräinen kiristysaste
- Joidenkin yksilöiden pohjan kierousongelmat
- Paino

 

Thermaltake MaxOrb

Thermaltaken kuudella lämpöputkella ryyditetty MaxOrb on testiryhmän kevein ja myöskin kooltaan hillitymmästä päästä. MaxOrbin kiinnityksessä käytetään mielenkiintoista universaalia muovikehystä, jota siis hyödynnetään kaikkien suoritinkantojen kanssa. Tietyiltä osin kehys on melkoinen viritys, ja universaalin yhteensopivuuden takia tehtyjen kompromissien johdosta yhteensopivuusongelmiin voi joutua törmäämään keskimääräistä suuremmalla todennäköisyydellä. Kehys kiinnitetään LGA775-emolevylle painotappien avulla, joka on hyväksyttävä tapa MaxOrbin keveydestä ja matalasta painopisteestä johtuen. Itse cooleri puolestaan kiinnittyy kehykseen metallisen ruuvilla lukittavan klipsun avulla. Asennusohjeissa olisi parannettavan varaa. MaxOrbin LED-tuuletin on säädettävissä portaattomasti, mutta sen melutaso on valitettavasti minimissäänkin liian korkealla. Maksimikierroksilla jäähdytysteho on testiryhmän kärkitason tuntumassa, mutta infernaaliseen meluun nähden jäähdytyskyky ei vakuuta. Positiivisena seikkana MaxOrb jäähdyttää suoritinkannan ympäristön erittäin tehokkaasti.

Hyvää

+ Jäähdytysteho täysillä kierroksilla
+ Portaattomasti säädettävä tuuletin
+ Jäähdyttää prosessorikannan ympäristöä tehokkaasti
+ Nopea asennus (jos ei yhteensopivuusongelmia), ei tarvetta irroittaa emolevyä
+ Mahdollisuus kiinnittää neljään eri asentoon
+ Paino ja koko

Huonoa

- Äänekäs
- Kiinnityskehys saattaa aiheuttaa yhteensopivuusongelmia
- Integroitu tuuletin
- Epäselvät asennusohjeet

 

ZEROtherm Nirvana NV120 Premium

ZEROthermin Nirvana NV120 Premium noudattaa vertailuryhmän neljästä tornicoolerista eniten omanlaistaan rakennetta. Tuuletin on integroitu tummanpuhuvan pinnoituksen saaneen alumiinirivaston kylkeen. Nirvanan tukeva ruuvikiinnitys on esimerkillinen kiinnityskehykseen integroitujen ruuvien ja jousien ansiosta. Pientä miinusta ropisee kuitenkin tuulettimen irroittamisen tarpeesta, jonka mekanismi saattaa olla hieman jäykkä. Pohjan peilaava kontaktipinta saattaa aluksi vakuuttaa, mutta todellisuudessa se on täynnä pieniä aaltoja. ZEROtherm on testijoukon muuntautumiskykyisin cooleri, sillä portaattoman tuuletinsäätimen ansiosta sen saa toimimaan joko lähes äänettömästi, tai vaihtoehtoisesti tehokkaasti suuren melusaasteen kustannuksella. Jäähdytysilmaa riitti mittausten perusteella piirisarjalle ja virransyötölle Noctuaa ja Thermalrightia paremmin. ZEROtherm Nirvana NV120 Premium on harkinnan arvoinen tapaus, sillä sen 49 euron hinta on kilpailukykyinen.

Hyvää

+ Jäähdytysteho täysillä kierroksilla
+ Portaattomasti säädettävä tuuletin
+ Hiljainen minimikierroksilla
+ Hyvin toteutettu, tukeva ruuvikiinnitys
+ Mahdollisuus kiinnittää neljään eri asentoon

Huonoa

- Tuulettimen tasapainotus
- Tuulettimen jäykkä irroitusmekanismi
- Melutaso

 

Xigmatek HDT-S1283

Markkinoiden tuoreimpiin tulokkaisiin lukeutuva Xigmatek on vertailun ainoa, joka tarjoaa tuotteessaan todellista suorituskyvyn parantamiseen tähtäävää innovaatiota. HDT-S1283:n kontakti suorittimeen tapahtuu nimittäin suoraan lämpöputkien kautta, joka on täysin tuore idea markkinoilla. Pohjan viimestelyssä olisi vielä hieman parantamisen varaa, sillä putkien pinnat on jätetty melko karkeaksi. Xigmatekin kiinnitys LGA775-suoritinkannalle on toteutettu muovisilla painotapeilla, joka ei saa propseja ainakaan allekirjoittaneelta. Asennettavuudeltaan ne ovat nopeat, mutta luotettavuudeltaan ruuvit olisivat tämän tyyppisen coolerin kanssa parempi ratkaisu. AMD:n suorittimille asennus hoituu nopeasti metalliklipsillä. Tuulettimen kiinnitys hoituu asiallisilla kumitapeilla. Sisäisellä PWM-kontrollerilla varustettu tuuletin hankaloittaa hieman tarkkaa vertailua esimerkiksi muihin tornicoolereihin, mutta ainakin numeroiden valossa Xigmatek tarjoaa hyvää suorituskykyä. Täysillä kierroksilla Xigmatek venyy samoihin lukemiin Thermalrightin ja Noctuan kanssa melutason ollessa hieman korkeampi. Toisaalta tuuletin toimii pienillä kierroksilla erittäin hiljaisesti. Pieni alumiininen ilmanohjuri näyttäisi parantavan emolevyn komponenttien jäähdytystä Noctuaan ja Thermalrightiin nähden muutamalla asteella. Kun valmiiksi onnistuneeseen cooleriin lyödään päälle 42 euron hintalappu, on kyseessä todella kova luu pureskeltavaksi. Xigmatek HDT-S1283 tarjoaakin testijoukon ylivoimaisesti parhaan hinta-laatu-tehosuhteen.

Hyvää

+ Hinta
+ Jäähdytysteho
+ Melu-tehosuhde
+ Alumiininen ilmanohjuri
+ Hiljainen pienillä kierroksilla
+ Tuulettimen kumitappikiinnitys ja PWM-tuki
+ Innovatiivinen HDT-pohja
+ Nopea asentaa, ei tarvetta irroittaa emolevyä
+ Mahdollisuus kiinnittää neljään eri asentoon

Huonoa

- Muovitappikiinnitys
- Pohjan karkeahko viimeistely

Juha Kokkonen


Sisältö

  1. Prosessoricoolerit - Kevät 2008
  2. Cooler Master Sphere
  3. Noctua NH-U12P
  4. Scythe Zipang (SCZP-1000)
  5. Thermalright Ultra 120 eXtreme
  6. Thermaltake MaxOrb
  7. ZEROtherm Nirvana NV120 Premium
  8. Xigmatek HDT-S1283
  9. Testikokoonpano, Melumittaukset ja subjektiivinen arviointi, Lämpötilamittaukset
  10. Loppusanat

Kommentit (50)

Takaisin ylös