Biostarin emolevyllä FSB-väylätaajuusennätys: 724,89 MHz
25.6.2008

Emolevyvalmistaja Biostar on viime aikoina panostanut kovasti ylikellottajille suunnattuihin malleihin, jonka ansiosta australialainen youngpro on saanut uusimman Intel P45 -piirisarjaan perustuvan TPower I45 -emolevyn toimimaan hetkellisesti jopa 724,89 MHz:n väylätaajuudella (2899,6 MHz QDR). Testejä varten P45-northbridge oli jäähdytetty nestemäisellä typellä -188 asteeseen, Crucialin Ballistix DDR2-8500 -muistit jäähdytettiin alumiinifoliosta askarrellun kupin avulla -40 asteeseen ja Intel Core 2 Duo E8500 -prosessori -140 asteeseen. Piirisarja- ja muistijännitettä oli korotettu 0,7 volttia ja prosessorille syötettiin 1,6 voltin käyttöjännite. Kokoonpanolla oltiin saatu napattua talteen CPU-Z-kuvankaappaus ja -validiointi.
Intel on käyttänyt Front Side Bus -väylää prosessorin ja piirisarjan northbridgen väliseen kommunikointiin jo vuosien ajan. Tiedonsiirron lisäksi sitä käytetään referenssitaajuutena prosessorin kokonaiskellotaajuuden muodostamiseen yhdessä prosessoriin asetetun kertoimen kanssa (esimerkiksi 9 x 333 MHz = 3000 MHz). Pentium 4 -prosessoreista lähtien käytössä on ollut AGTL+-väylä, joka kykenee siirtämään tietoa neljä kertaa kellojaksoa kohden (QDR - Quad Data Rate). AMD on käyttänyt jo useamman vuoden ajan point-to-point-periaatteeseen perustuvaa HyperTransport-väylää ja Intel on siirtymässä Nehalem-arkkitehtuurin myötä vastaavanlaiseen QuickPath Interconnet -väylätekniikkaan. Näillä näkymin 3,2 GHz:n (8 x 400 MHz) kellotaajuudella toimiva Core 2 Quad QX9770 -prosessori jää historian kirjoihin korkeimmalla Intelin julkaisemalla FSB-väylätaajuudella toimivana prosessorina.
XtremeSystems Forums, Biostar Tpower P45 does 724mhz fsb WR + 6006mhz E8500
NordicHardware, youngpro and Biostar TPower I45 breaks FSB record with 724MHz!
Sampsa Kurri
- 1.
-
Whoa, ihan kunnioitettava lukema!
Itse kun saan irti vaan sen 400MHz omasta emosta. - 2.
-
Prossukin ollut kyllä überyksilö, kun noin kivasti ottaa väylää.
- 3.
-
Alä muuta sano… en se emokin silti ollut aika kova koska se on jo jees jos päästään +550 lukemiin ilman mitään kunnon kikkoja.
- 4.
-
”askerrellun” typo
- 5.
-
kivasti jo väylää :D
- 6.
-
Pieniä lukuja nuo olisivat jos Q9450 yrittäisi kellottaa :D 724,89 MHz on aika hyvin :P Omalla emolla menee lähelle 500, mutta Q9450 alkaa sen jälkeen ottamaan jo kiinni.
- 7.
-
Itse luin tämän XS:stä jo pari päivää sitten… :)
Mutta todellakin kunnioitettava lukema. - 8.
-
Aika kova tulos, ei voi muuta sanoa.
- 9.
-
Eh. Oonko mä ainoa jonka mielestä toi askarreltu kuppi on *hieman* hasardi?
- 10.
-
TuxAnkka, et ole :P mutta mitäpä väliä… näyttää se toimivan :D
- 11.
-
@9
Joo tossa kupis ei oo kannattanu pöytää kauheesti kolistella :)
- 12.
-
Tähänkin tarvittiin vaan joku toteuttamaan se, mistä kaikki murot puhuvat (foliota muisteille).
- 13.
-
Näyttää todella käytettävältä systeemiltä…
- 14.
-
woah
- 15.
-
Näyttää enemmän rättimainokselta.




