Ensitestejä SATA 6 Gbit/s -SSD-asemalla
15.12.2009
PC Perspective -sivusto on onnistunut saamaan käsiinsä Marvellin Serial ATA 6 Gbit/s -ohjaimella varustetun prototyyppiasteen SSD-aseman. Huomioimisen arvoisena seikkana Marvell ei ole laajentamassa SSD-asemamarkkinoille, vaan kyseessä on puhtaasti testikäyttöön valmistettu asema, joka on valmistettu ROM-muisteilla NAND-flash-muistipiirien sijaan. Tästä syystä asemalla kyetään ajamaan ainoastaan lukutestejä.
Testit on suoritettu Asuksen P55-piirisarjaan perustuvalla P7P55D-E Premium -emolevyllä ja vertailuna on käytetty SATA 6 Gbit/s:ia tukevaa Seagate Barracuda XT -kiintolevyä sekä SATA 3 Gbit/s:ia tukevaa Seagaten Barracuda-tuoteperheen kiintoleyä ja Intelin toisen sukupolven X25-M-SSD-asemaa. SATA 3 Gbit/s on ollut pullonkaulana SSD-asemilla ja SATA 6 Gbit/s tuo alustavien testien perusteella selvää parannusta. Intelin SSD-asemaan verrattuna Marvellin asemalla saavutetaan HDTachin pursketestissä lähes 100 Mt/s ja keskimääräisessä lukunopeudessa 70 Mt/s parempi tulos.
PC Perspective, First SATA 6G SSD Arrives: Marvell controller prototype tested!
Ville Suvanto
- 1.
-
Mikä on järkevä SSD -asema ostos kotikoneeseen tällä hetkellä? Tarkoituksena sijoittaa asemalle win7 ja nopeuttaa sen käyttöä…
- 2.
-
#1
Ei sellasta olekaan tällä hetkellä kun hinnat ja saatavuus on mitä on.
Joku 120Gb kokoinen on ehkä riittävä järjestelmälevyksi, kun heittää rinnalle normikiekkoisen varastolevyksi.
Jos hinnalla ei ole väliä, niin OCZ Vertex 120Gb.
Jos on, niin Kingston SSDNow V-Series 128Gb. - 3.
-
@2, tuo kingston ei ole järkevää nähnytkään. hitaampi kuin normikovo. intelin 80GB x-25:een pohjautuvia kannattaa etsiä. tosin loppu suomesta jo monta viikkoa, tulee aina silloin tällöin muutama.
eli kingstonin tai intelin 40 tai 80 (tai 160 jos raha ei ole ongelma) gigaisia kannattaa metsästää. lukunopeudet kovia.
- 4.
-
#3
Oli kyllä mielessä V+ series, mutta näpihärö otti plussan pois mallista.
Elämä on. - 5.
-
Kovia tuloksiahan tuo paukuttaa jo nyt, saa nähdä miten tippuu tulokset kun tekee myös sen kirjoitettamiseen kykenevän version.
- 6.
-
Äkkiä vilkaistuna koko testi tuntui olevan vain uuden sata-väylän mainostusta. Vanhan satan rajat tulevat vastaan, jos laittaa raidiin useampia levyjä. Yhdellä levyllä kaistaa riittää aivan tarpeeksi ja pienten tiedostojen luku on rajoittava tekijä. Niillä nopeus tippuu niin reilusti, että ongelma on aivan jossain muualla kuin väylän nopeudessa.
- 7.
-
SATA 6Gbit/s (3) ei kyllä tuo työpöydälle juurikaan uutta. Isot tiedostot ovat vielä pitkään pyörivillä levyillä jotka pystyvät tällä hetkellä käyttämään alle puolet SATA 3Gbit/s (2):sta ja kasvuvaraa on vuosikymmeneksi. SSD:tä saavat peräkkäisessä luvussa SATA 3Gbit/s:n täyteen (ei tukkoon), mutta koska SSD:t ovat niin kalliita niitä käytetään pääasiassa järjestelmälevyinä joissa random-access on määräävä tekijä ja parhaat SSD:t pääsevät tässä 20-30% käyttöasteelle SATA 3Gbit/s:ssä.
Eli SATA 6Gbit/s on mielestäni 95% ostajista turha uudistus ostettaessa konetta nyt olettaen tulevaa 3-5 vuoden käyttöä.
- 8.
-
Vai rommia.. Ehkä nyt kuitenkin ihan flashiä, mutta ilman kirjoitusmahdollisuutta.
- 9.
-
Eiköhän se oo itellekki ssd lähiaikoina ostettava.
Kattoo jos keväällä vaikka hinnat tippuis niin vois vertexiä harkita. - 10.
-
No johan on taas hieno väkätin tämä ROM-SSD. Jokainen pystyy laskemaan tuon kaistanleveyden gbits -> MB/s, ei siihen tarvitsisi erikseen rakentaa mitään readonly pömpeliä.
Ja yleisestikkin kontrollerin testikäyttöön ynnämuuhun devaamiseen kirjoitus mahdollisuus olisi varsin suotava.
- 11.
-
Just siirsin käyttiksen Seagaten 10,000RPM SCSI kovolta 2x Kingstonin snv125-s2/64gb kovolle. Vaikka siirtonopeus nousikin vain noin 2-3x nopeemmaksi niin kuitenkin kaikki lataus ajat tippuivat jopa 90%. Eli ihan sopiva on jo kotikäyttöön. Eli kyseessä on V series tuote. Eli hinta oli ihan kohdallaan kun tukkurin sivuilla hinta ero noihin X-25 aika järkky. Eli noi X-25:set maksaa about 6 kertaa enempi niin kannattaako.
Ainut pikku miinus tuli noiden levyjen kanssa kun toinen laukes heti tai oli jo tullessaan risa. Epäilen jälkimmäistä. En testannut levyjä alkuun erikseen vaan meinasin noista tehdä RAID0 pakan. Sit vasta taas muistin/tajusin että lukeehan noi ohjaimet RAID1 pakaltakin liki yhtä nopsaan kuin RAID0 pakaltakin. vain kirjoitus nopeus ei nouse. Elikunhan saan peiliin mukaan uuden kovon niin jo nousee lukunopeuskin.
HD tunella testasin levyä ja ilmoitettu 100MB/s ei han pitänyt paikkansa. Maksimit meni jopa 109MB/s ja keskimääräinenkin oli yli sadan. Hakuajasta en osaa sanoo koska epäilen että ei toi HD tune oikein tajuu noin nopeista koska ilmoitti vaan tylysti 0.1-0.2ms.
- 12.
-
@11
Ei kai noilla Intelin X-25 ja Kingstonin V-sarjan levyillä nyt ihan noin iso hintaero ole. Ainakin kun jälleenmyyjien hintoja vertailee niin Intel näyttäisi olevan noin 50% kalliimpi/gb. - 13.
-
@11
Kannattaa ehkä puhua absoluuttisista hinnoista.
Intel X25-M 80 gigatavua on 200 €, 2,5 €/gigatavu, 45 % enemmän.
Kingston V-series 64 gigatavua 110 € 1,7 €/gigatavuVarmaan ehkä järkevänä kysymyksenä tulee, että riittääkö 64 gigatavua käyttikselle ja muutamalla avainohjelmalle ja jos riittää niin onko Intelin isommasta kirjoitusnopeudesta runsaasti hyötyä (tuskinpa, sillä hakunopeudella noissa on varmaan eniten väliä). Tallennukseen kannattaa ostaa ihan normikovo. Ei kukaan täällä V-malleja tai E-malleja ole Inteliltä ehdotellu.
- 14.
-
@13 Juu täsmennykseksi intellin noi E-sarjalaiset tuolla oli hinnoiteltuna. Ei ollut edes tällä hetkellä noita M sarjalaisia jostain syystä.




