Plaza

Muropaketti.com

Freescalelta alle 20 dollarin hintainen prosessori

5.1.2009

Freescale Semiconductor on paljastanut maanantaina alle 20 dollarin hintaluokkaan sijoittuvan prosessorin, jonka on määrä kilpailla Intelin ja AMD:n prosessoreita vastaan mobiilimarkkinoilla. Virallinen julkaisu tapahtuu Consumer Electronics Show -tapahtumassa Las Vegasissa myöhemmin tällä viikolla ja uutuusprosessorin myötä markkinoille on odotettavissa entistä halvempia kannettavia tietokoneita. ”Heidän (Freescalen) kohde on ehdottomasti se suunta, mihin kannettavat tietokoneet ovat menossa”, kommentoi Phil Solis ABI Researchilta.

Freescalen uuden ARM-arkkitehtuuriin perustuvan prosessorin tarkempi malli on i.MX515 ja se on suunniteltu varta vasten erilaisiin mobiililaitteisiin. Prosessori perustuu Cortex A8 -ytimeen ja kellotaajuuden uskotaan nousevan maksimissaan yhteen gigahertsiin. 8,9-tuumaisella näytöllä varustetulle kannettavalle tietokoneelle Freescale uskoo kykenevänsä tarjoamaan kaksikennoisella akulla jopa kahdeksan tuntia akunkestoa. Esittelyyn suunnitellussa referenssikannettavassa käyttöjärjestelmän virkaa toimittaa Ubuntu-Linux-distribuutio.

i.MX515:ssä on integroitu DDR- ja DDR2-muisteja tukeva muistiohjain, OpenGL:ää ja Open VG:tä tukeva grafiikkaohjain sekä tuki ATA-laitteille ja Ethernetille. Prosessorin näyte-erien valmistukset on jo aloitettu ja massatuotantoon sen on määrä siirtyä toisella vuosineljänneksellä.

Reuters, CES-Freescale chip targets sub-$200 netbook market

Freescale, Freescale aims for sub-$199 netbooks with i.MX515 chip

Ville Suvanto

1.

Hyvähän se on että on kilpailijoita.

2.

…muitakin kun AMD, Intel ja VIA

3.

Netbookit on nyt siinä mielessä mielenkiintoisessa asemassa että ne mahdollistavat työpöytä markkinoille tulemisen alhaalta mobiili ympäristöstä mitä ARM nyt yrittää toisin kuin perinteisesti ylhäältä serveri maailmasta. Itse ainakin toivon että ARM arkkitehtuurina alkaisi menestymään, toisi huomattavasti enemmän kilpailua prosessorimarkkinoille sillä ARM arkkitehtuuri on vapaasti lisenssoitavissa toisin kuin intelin x86.

4.

tuohon vielä kun muut komponentit laittaa niin alkaa kasassa olla ihan aikuisten oikeesti alle 100dollarin kannettava…

5.

woot, 2 kennon akulla 8h aikaa :o . Siskon 5kg ”kannettava” syö 3-kennoisen vartissa tyhjäksi :D . Ja alla sentään linux (winukassa paremmat virrasäästöt->enemmän akkua). Toivottavasti puhtiakin olisi edes peruskäyttöön riittävästi.

6.

Toivottavasti laskee hintoja koko cpu markkinoilla kun nämä yleistyvät. Miniläppärit ovat jo aika suosittuja.

7.

Kykenee flashiä ja HD (720p) pyörittämää.. Ei paha. Ja OpenGL tuo 3D:nkin ruudulle.

Kuulostaapa pirun hyvältä, ku nykyisiltä valmistajilta tulee oikeastaan vaa huonolaatuista työpöytäkamaa eri leimalla kannettaviin…

Mukavaa et oikeesti läppärinvirkaa toimittavat (mini) _kannettavat_ (alle 14'' näytöllä) saavat tuekseen asialleen omistautuneita ja motivoituneita laitevalmistajia..

en ees tiedä et miksi käsite ”minikannettava” on keksitty, sellainen laite on mielestäni nimenomaan kannettava, sitten nää 15,4'' ja ylöspäin on jo pöytäkoneita integroidussa ympäristössä.. Omalle tarvii jo salkun tai repun eikä se VAIO:kaan niin pieni ole 11'' ruudusta huolimatta. Mutta onpahan mielestäni selvä voittaja läppärien kokoa miettien..

Muutkin kuin prosessorivalmistajat voisivat osallistua tämän suunnan laitteiden kehitykseen.. Varmasti vielä älypuhelimen ja kämmentietokoneen väliinkin joku laite lanseerataan, ni sinne vaa suunnitteluresursseja.. Ja varmasti saadaan nykypäivän laitteisiin siitä materiaalista kehitystä.

Hyvä käsi!

8.

Toinen vastaava tuote on Texasin OMAP3x prossuperhe. Tosin ko. perheestä ei löydy kuin max 600MHz yltävä prossu tällä hetkellä.

Se pitää muistaa, että Atomilla ja VIA:n prossuilla on valttikorttina x86-arkkitehtuuri. Noilla ARM-pohjaisilla Netbookeilla ei ajeta mitä tahansa softaa, vaan sen pitää olla varta vasten kirjoitettu tahi portattu ARM-arkkitehtuurille.

9.

@5 mikäs linuxi se tuolleen syöö akkua:O

10.

Mielenkiintoista nähdä millaisia koneita käyttöjärjestelmineen tulee pihalle, esim. miten hyödynnetään tuota http://en.wikipedia.org/wiki/OpenVG :tä. Hyvät mahdollisuudet näillä on menestyä, mutta toisaalta Atom-alustastakin luvassa integroidumpaa versiota vuoden loppupuolella. Kunnon hintasota tietysti olisi se paras vaihtoehto.

11.

Btw taitaa tämä linkittyä tähän vanhempaan uutiseen: http://plaza.fi/muropaketti/asus-valmistelee-200-dollarin-lapparia

”a Pegatron (ASUS spinoff) built netbook in Vegas”
http://www.engadget.com/2009/01/05/freescales-i-mx515-netbook-processor-promises-low-cost-long-ba/

12.

Ja koska kyse on ARM-arkkitehtuurista, siihen ei voi virittää windows:ia ainakaan tällä hetkellä.

13.

@12

Joka ei haitta ollenkaan.

14.

@13
Näin on onneksi päässyt tapahtumaan myös monien ”tavallisten” kotitietokonekäyttäjien osalta. Riittää, että web toimii täysipainoisesti ja musiikin kuuntelun ohella pystyy käsittelemään jotenkin Word-dokumentteja jne. Tietokoneiden kehityksellä on taas vapaammat mahdollisuudet ja perinteinen Wintel on väistämättä menettämässä markkinaosuuksiaan. Eikä nykyinen GNU/Linux/X11, OSX tai Symbian onneksi ole mikään päätepiste.

15.

Kun ARM prossulla aletaan ajamaan Windows käyttistä niin joko se pitää kääntää uusiksi ARM arkkitehtuuriin (en usko että mikkisofta tekee), tai sitten lyödä jonkinlainen ”tulkkaaja” ARM:in ja windowsin ”väliin”. Ja näin menetettiin taas mahdollinen hyöty ARM tuomista nopeusmahdollisuuksista.

Toivottavasti kuitenkin Linux saadaan toimimaan nopeasti ja ilman mitään tulkkeja suoraan ARM:n kanssa.

16.

Linux on tukenut ARMia kymmenisen vuotta ja myös Windowsia käytetään parhaillaankin miljoonilla ARM-laitteilla.

17.

Näköjään valmistajankin sivuilla jo juttua: http://www.freescale.com/webapp/sps/site/prod_summary.jsp?code=i.MX51

18.

@16: Eikö ARM:lle ole vain Windows CE, josta ei juuri ole yleiskäyttöiseksi käyttöjärjestelmäksi eikä muistuta juuri normi-Windowsia teknisestikään? (saa korjata jos Windows CE on todella pohjaltaan jokin XP tms.).

19.

Niin siis millä tavalla ARM toisi jotain nopeusmahdollisuuksia, vai ymmärsinkö jotain väärin? Kyseessähän on erittäin vähävirtaisiin laitteisiin suunnattu arkkitehtuuri, eli siis prosessorit vievät tehoa yleensä 0.1-2 W, maksimissaan. Noita prosessoreita löytyy sitten ihan joka paikasta. Puhelimista, navigaattoreista, mp3-soittimista, reitittimistä, käsikonsoleista, digiboxeista yms.

20.

@19
Ei 1 GHz ARM Cortex A8 mikään hillitön tykki ole, mutta toivottavasti tuon OpenVG:n ja videorautapurun avulla sopivalla ohjelmistolla tarpeeksi nopea käyttötarkoitukseensa myös käytännössä eli web:n käyttöön tavallisine Flash-sivuineen ja HD-videoineen jne. Halpuus, pieni virrankulutus ja koko taas toisessa vaakakupissa.

Kirjaudu sisään

Kommentointi tässä osiossa on sallittu vain rekisteröityneille käyttäjille. Jos sinulla ei vielä ole tunnusta, rekisteröidy käyttäjäksi.

Takaisin ylös