Plaza

Muropaketti.com

Intel julkaisi kaksiytimisen Atom N550:n

23.8.2010

Intel on julkaissut uuden kaksiytimisen Atom N550 -prosessorin, joka on hyvin pitkälle vastaava aiemmin tänä vuonna julkaistun Atom N450:n kanssa. Atom N550 toimii 1,5 GHz:n kellotaajuudella ja Hyper-Threading-teknologian ansiosta se kykenee käsittelemään maksimissaan neljää säiettä yhtä aikaa. Molemmilla prosessoriytimillä on käytössä oma 512 kilotavun L2-välimuisti. Prosessori tukee 64-bittisyyttä ja siihen integroitu yksikanavainen muistiohjain DDR3-667-muisteja maksimissaan kahteen gigatavuun asti. Piisiru valmistetaan 45 nanometrin prosessilla ja kotelointi on kooltaan 22 x 22 millimetriä.

Intel on toimittanut Atom-tuoteperheen prosessoreita yli 70 miljoonaa kappaletta ja uusi Atom N550 tulee Intelin lehdistötiedotteen mukaan löytämään tiensä ainakin Acerin, Asuksen, Fujitsun, Lenovon, LG:n, Samsungin, MSI:n ja Toshiban tuotteisiin.

Intel, Lehdistötiedote

Ville Suvanto

1.

Tätämenoa ei mene kauaa, että tulee 2GHz 4GB tukevat atomit jota vois jo itsekkin harkita :D

2.

sittem kun alkaa tulemaam markkinoille 2-4gigan miniläppäreitä, että se wimdows oikesti pyöirii. Niin laitetaan ostoskoriin

3.

Pari gigaa muistia ja nuo kaksi ydintä kahdella säikeellä… Ehkäpä siinä jo alkaisi miniläppärikin pyörimään Win7:lla.

Nopeustestejä odotellessa.

4.

@3, onhan Atom 330 jo keksitty.

5.

More the merrier.

6.

Koska nämä päivittyy 32mn valmistustekniikalle?

7.

Ja nm, eli nanometri. EVE:stä jäänyt meganewtonit päähän :)

8.

Sittenkun saavat noihin atomeihin integroitua sen toisenkin kanavan muistiohjaimen niin niillä voi ruveta jotain ehkä jo tekemään. Ennen sitä tyydyn ostamaan kiltisti Core i5 pohjasen 12.1” koneen.

9.

Come on, hienosti se win7 pyörii millä tahansa miniläppärillä, jossa EI ole jotain todella paskaa SSD-levyä tms. ja se giga memoa.

10.

Jaa olikos tässä sitten mitään oikeata eroa edellisiin? hieman tulee nvidia mieleen että vaihdetan vaan tuotteen nimeä….?

Joko se intelli sallii dualcore atomit minikannettaviin?

11.

Mahtaako tästä saada digitaalikuvaa ulos jo? Itsellä miniläbärin osto aikalailla siitä kiinni.

12.

Tällänen nokiaan ja sitten muilla on haastetta. Akkuhan kuluu, mutta tehoja olis.

13.

Pystyykös tämän vaihtamaan esim noin kohta vuoden vanhaan CompaQ Miniläppäriin, siinä on joku Atom 1.6ghz?

14.

Sama paskaa eri nimellä (n330)…

Tulee ihan nvidian nimisekoilut mieleen.

15.

@13

Jos oma Atomisi on samalla socketilla (vrt. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_Atom_microprocessors), niin kolvi käteen ja onnistuu. Lienee kuitenkin aika tarkkaa puuhaa…

16.

Onpa uutisointia. Artikkelista puuttuu maininta, että prosessorissa on myös grafiikkapiiri integroituna (200Mhz). http://ark.intel.com/Product.aspx?id=50154&code=N550

17.

@14

Tuolla ~sama TDP kuin jo pelkällä N330:lla ja melkoinen ero myös emolevyn yksinkertaisuudessa (koossa, hinnassa.)

Kirjaudu sisään

Kommentointi tässä osiossa on sallittu vain rekisteröityneille käyttäjille. Jos sinulla ei vielä ole tunnusta, rekisteröidy käyttäjäksi.

Takaisin ylös