Intel julkaisi uudet kuusiytimiset prosessorit
16.3.2010

Intel on tuonut markkinoille 32 nanometrin prosessilla valmistettavia prosessoreita sykleissä ja ensimmäisenä markkinoille tipahtivat työpöytäkäyttöön suunnatut Clarkdale- ja mobiilipuolen Arrandale-koodinimelliset prosessorit. Nyt valikoima on laajentunut työasema- ja palvelinkäyttöön suunnatuilla Xeon 5600 -tuoteperheen kuusi- ja neliytimisillä Westmere-EP-koodinimellisillä prosessoreilla.
32 nanometrin valmistusprosessin ohella Westmere-EP tuo mukanaan kaksi uutta tietoturvaan keskittynyttä teknologiaa, AES-NIn (Advanced Encryption Standard New Instructions) ja TXT:n (Trusted Execution Technology). AES-NI myllertää yleisesti käytössä olevien algoritmien kiihdyttämisen parissa, kun taas TXT suojaa tietokonetta rautapohjaisesti ohjelmistopohjaisia hyökkäyksiä vastaan.
Xeon 5600 -tuoteperheen prosessoreiden kellotaajuudet ja TDP-arvot ovat vastaavat, kuin aiemman sukupolven 45 nanometrin Xeon 5500 -prosessoreissa, mutta Intelin mukaan uudet prosessorit tarjoavat parhaimmillaan 60 prosenttia enemmän suorituskykyä. Prosessorit on varustettu DDR3-muistiohjaimella, joka tukee 667 MHz:n (1333 MHz DDR) kellotaajuutta.
Tuoteperheen suorituskykyisimmästä annista vastaa Xeon X5680, jonka peruskellotaajuus on 3,33 GHz, mutta tuettuna on myös Turbo Boost -tekniikka. L3-välimuistia on 12 megatavua, TDP-arvo on 130 wattia, fyysisiä ytimiä on kuusi kappaletta, Hyper-Threading-teknologian myötä prosessori kykenee käsittelemään yhtä aikaa 12 säiettä ja hinta 1000 kappaleen erissä on 1663 dollaria.
Neliytimisistä prosessoreista suorituskykyisin on 3,46 GHz:n Xeon X5677, jossa on Xeon X5680:n tavoin 12 megatavua L3-välimuistia, TDP-arvo on 130 wattia, tuettuna on Turbo Boost sekä Hyper-Threading ja hintaa on 1663 dollaria. Muiden prosessoreiden tietoja voi tutkia alla olevan Intelin lehdistötiedotteeseen ohjaavan linkin kautta.
Intel julkaisi samalla työpöytäpuolelle Gulftown-koodinimellisen Core i7-980X Extreme Edition -prosessorin, jossa on kuusi ydintä ja Hyper-Threadingin myötä se kykenee käsittelemään 12 säiettä. Prosessorin kellotaajuus on 3,33 GHz, tuettuna on Turbo Boost ja hintaa on Suomessa noin 950 euroa. Muropaketti julkaisi aiheesta artikkelin viime viikolla.
Muropaketti, Intel Core i7-980X Extreme Edition (Gulftown)
Ville Suvanto
- 1.
-
3,46 GHz quadi Inteliltä? Mmm.. Pitää tutkia!
- 2.
-
http://ark.intel.com/ProductCollection.aspx?series=47915
Aika monta mallia. Ja erona i7:aan ja 3000-sarjaan, näissä on 2 QPI-linkkiä.
- 3.
-
Tuommonen E5640 olisi aika passeli; 32nm quad core reilulla 12mb kakulla ja 80W TDP. Valitettavasti hintaa vähän turhankin paljon.
- 4.
-
eikä tämäkään tue ECC muisteja …
- 5.
-
@4 Häh? Tukeehan nuo, kuten myös jopa Lynnfield-pohjaiset Xeonit.
- 6.
-
http://www.intel.com/support/processors/sb/CS-029913.htm
”Neither family of desktop processors supports ECC memory. Typically ECC memory is used on servers and workstations rather than on desktop platforms. This is due to the price premium and extremely low likelihood of a data error occurring even on memory not utilizing ECC.”
- 7.
-
niin siis kommentti oli tuohon i7-980X prossulle.
- 8.
-
@7 Xenonina löytyy tuokin ECC:llä: http://ark.intel.com/Product.aspx?id=47917&processor=W3680
- 9.
-
jos tuo W3680 menee tavis emoon niin hyvä juttu. Pitää harkita moista.
- 10.
-
@9 Ei mene kaikkiin X58-emoihin. Vaatii kai muutaman lisävedon emolevylle sekä BIOS-tuen.




