Intelin Atom-prosessorin kysyntä ylittää tarjonnan
2.5.2008
Intel on vahvistanut, että sen odotetut vähävirtaiset Atom-prosessorit kohtaavat toimitusvaikeuksia. Kyseessä ei ole ongelma valmistusprosessissa, vaan miniläppäreihin tarkoitettujen Atom-prosessoreiden massiivinen kysyntä Intelin asiakkaiden suunnalta. Arvioiden mukaan Intel pystyy täyttämään aluksi vain 40 % tilauksista ja kaikki tilaukset saadaan toimitettua vasta tämän vuoden kolmannella neljänneksellä. Tällä hetkellä yli 10 valmistajaa on tilannut Atom-prosessoreita tuotteisiinsa. Atom-prosessoreiden massatoimitukset käynnistyvät kesäkuussa.
Tilanteesta hyötyvät Asuksen Eee PC ja HP:n Mini-Note HP Compaq 2133, jotka eivät perustu Atom-prosessoriin. Asus tukee Atomin ohella Intelin nykyisiä Celeron M -prosessoreita ja HP on turvautunut VIA:n C7-M ULV -prosessoriin. Acerin, Dellin, MSI:n ja Gigabyten odotetaan kärsivän toimitusvaikeuksista eniten, sillä kyseisten valmistajien minikannettavat perustuvat täysin Atom-prosessoreihin.
Dailytech, Intel’s Atom Will Face Shortages Through Q3
TechReport, Atom chips to be in tight supply until summer
LaptopLogic, Intel’s Atom Chips Are in Short Supply
Sampsa Kurri
- 1.
-
Kiva kun Intel:llä on ns. tuotantomääräongelmia ja sitten vertais jos esim. AMD loisi jonkun superprossun…sori pojat, vain 5% tilauksista mahdollisia.
- 2.
-
Perse, saas nähdä millon mun windi tulee saataville…
- 3.
-
Pistäis yhden qxturboextremehypehype linjan kiini ja lätkis noita ulos tovin sillä linjalla. =)
Tuon kokoisia piirejä liene mahtuu 300mm kiekolle jo jokunen kipale.
- 4.
-
Eipä taida olla kannattavaa pykätä uutta tuotantolinjaa: Uuden tuotteen julkistuksen yhteydessä toimitus takkuaa hetken, kun kaikki massatilaavat ja haluavat ”olla ensimmäisiä”. Myöhemmin tehdas seisoisi lähinnä tyhjän panttina kun kysyntä tasaantuu normaalille tasolleen.
- 5.
-
Jos ei mitään muuta tekemistä olisi, niin flashiä voisi aina tehdä. Nykymenolla sen tuotannosta on puute ainankin seuraavat 5 vuotta (vaikka tehtaita tehtäisiinkin).
- 6.
-
ei tälle tuotantovajaukselle nyt enää mitään voi, intellin olisi pitänyt ennustaa tämä tilanne ainakin puolivuotta sitten, niitten tuotantolinjojen muuttaminen tuotteelta toiselle ei onnistu ihan noinvain.
- 7.
-
AMD on nukkunut taas onnensa ohi. Nyt jos AMD:llä olisi valikoimissaan joku vähävirtainen C7:ää teho/virrankulutus-suhteessa parempi prossu, niin sitä myytäisiin kuin leipää Intelin toimitusvaikeuksien takia. Eikä luulisi että AMD:n resursseilla ja kokemuksella olisi vaikea pykätä C7:ää parempi prosessori, mutta myöhäistä se nyt on.
- 8.
-
Kokemuksella kenties ei…resursseilla…kenties kyllä.
- 9.
-
Tää amd-intel vääntö on kyllä niin tyypillinen esimerkki Empire Strikes Back kuviosta kun olla ja voi. Kaupankäynnissä on hyvin tyypillistä, että jos jokin pienempi yritys alkaa viemään innovaatiolla katteita vanhalta isolta toimijalta alalla, niin isompi valitsee 'hitaasti' uuden strategian ja kun strategia osuu nappiin, niin pienempiä hirvittää.
Minua ei niin hirveästi kiinnosta mokomat vastakkain asettelut, enemmän kiinnostaa se, milloin minun tilaama läppäri ilmestyy omalle pöydälle.
- 10.
-
Ei tässä AMD ole mielestäni onnensa ohi nukkunut. EIkö uutinen nimenomaan tarkoita sitä, että Intelin atomit on tilattu jo valmiiksi vaikkei niitä ole edes vielä tuotantolinjastolle saatu. Sieltä niitä atomeja tulee sitten minkä linjastot pystyy ulos puskemaan. Tokkopa AMD:llä se tuotantokoneisto olisi yhtään sen kummempi. Onko se nyt sitten toimitusongelmaa jos joku 100miljoonaa prossua on valmiiksi tilattu, ei yksinkertaisesti voida enempää myydä kun ei ole mistä myydä.
Varsin hyvältä diilitä kuullostaa, ainakin minusta. Itsekin näkisin atomin mielelläni sheltonin yhteydessä.




