Plaza

Muropaketti.com

Kosketusnäyttö Eee PC:hen

3.6.2008

Asuksen Eee PC:hen on internetissä jos jonkinlaista modifiointiohjetta GPS:stä Bluetooth-tikun asentamiseen tietokoneen sisuksiin. Kiinalainen jälleenmyyjä Mobile01 tarjoaa seitsemän tuuman kokoista kosketusnäyttöä, joka on varta vasten suunniteltu Eee PC 701:een asennettavaksi. Pakkauksen mukana toimitetaan tarvittavat kaapelit ja laitteet, eikä näytön asentaminen edellytä juottamista. Mobile01:n sivuilta löytyy artikkeli, jossa opastetaan näytön asentaminen ja ainakin kuvien perusteella operaatio ei vaadi suurempaa tietokoneosaamista. Näytöllä on hintaa noin 50 euroa ja Bluetooth-tuetulla versiolla hinta kipuaa päälle 60 euron.

Mobile01, Easy to Touch

Ville Suvanto

1.

Hmm iha kiva lisä, muttei kyllä mitenkään elintärkeä… Ei kyllä mitenkää erikoise kalliskaan ihme kyllä. Tuskin ostetaan kovin paljoa luulen…

2.

Kitissä on siis näytön päälle tuleva kosketuksen tunnistava kalvo eikä koko näyttö niinkuin tekstistä voisi olettaa.

3.

voisiko moisesta modata esim. piirtopöydän ?
ja mitä Bluetooth käytännössä kattaa '+?

4.

Ei kai sitä muissakaan paketeissa ole pakko juottaa… Ainakin jossain ohjeessa oli ettei ole pakko juottaa, mutta sitten tuo kosketuspaneeli kuluttaa enemmän virtaa.. Jos oikein muistan nii juottamalla (oikein) se osaa mennä lepotilaan kun ei käytetä. Noh 50€ euroa on kyl aika halpa hinta tuosta kosketuspaneelista vaikkei siinä koko näyttöä olekkaan =). Jos olis 3g modeemi sinihampaan sijaan (toki voisin maksaa enemmänkin) nii alkais kiinnostaa toi pienempiki asus.

5.

http://jkkmobile.blogspot.com/2007/12/how-to-add-touch-panel-to-asus-eee-pc.html

Jos haluaa itse värkkäillä.

6.

3.

Ei sitä oikein piirtopöytänä voi käyttää, kun ei ole paineentunnistusta kuin kahdessa asennossa, eli pois päältä tai päällä (yleistäen noita siis). Toki paintissa voi piirellä loistavasti. :)

Bluetoothilla saa langattoman hiiren ja muita lisälaitteita käyttöön ilman erillistä tikkua ulkopuolelle.

7.

EIkä tuo mikään multitouch ole, joten juurikin kuin LordMach ilmaisi, niin tösk tösk menoa kyllä piirtämisen puolella. Tosin, eipä tuo multitouchkaan siihen veny, mutta edes ”hiukan” paremmin.

8.

ottaen huomioon laitteen alkup hinnan tuo vaikuttaa aika kalliilta kyl.

9.

http://beta.ivancover.com/wiki/index.php/Eee_PC_Internal_Upgrades
Tuolla näytetään kuinka EeePc:hen asennetaan USB hubi, sisäinen GPS, Bluetooth, kortin lukija, toinen Flash asema, parempi wlan kortti, FM lähetin, modeemi, uudet muistit, kosketusnäyttö, lämpötila-anturi ja paremmat heatsinkit.

10.

”Ei sitä oikein piirtopöytänä voi käyttää, kun ei ole paineentunnistusta kuin kahdessa asennossa, eli pois päältä tai päällä (yleistäen noita siis). Toki paintissa voi piirellä loistavasti. :)”

Ei varsinaisena piirtopöytänä, mutta yhtä lailla hiiressäkään ei ole paineentunnistusta, ja silti sillä voi piirtää. Kyllä kait tuo sentään hiiren voittaa 100-0 myös piirtämisessä. Reaalimaailman puolella käytetään mm. tusseja, joissa nyt ei käytännössä juuri ole ”paineentunnistusta”.

frissy: miten mahdollinen multitouch parantaisi tuota piirtämistä? Eipä taida piirtopöydissäkään olla kyseistä ominaisuutta.

Taidampa jossain vaiheessa askarrella Windiin tuollaisen, jos se nyt joskus oikeasti saapuu ja jos kosketusnäytön väkästeleminen siihen on teknisesti mahdollista (eikä maksa juuri 50e enemmän). Erityisesti tuollaisessa miniläppärissä kosketusnäyttö parantaisi varmaan paljon käytettävyyttä. Tablet-pc:n tuosta saa kääntämällä vaakatasossa ensin 90 astetta ja nostamalla runkoa niin, että näyttöosa lepää pöydällä ;-)

11.

9.

on muutes hienoja virityksiä..

12.

@10 Selitin hiukan huonosti, multitouchit on ainakin omasta kokemuksestani hiukan ”luontevampia” tuntumaltaan. Eivät ole ihan niin töks töks. Ja kyllä hiiri hakkaa 100-0 kosketusnäytön piirtämisessä, koska kosketusnäytössä ei ole tarkkuutta samalla tapaa. Tosin, voihan sillä nyt jotain ”sormivärejä” harrastaa, mutta muiden työkalujen käyttö siinä rinnalla on yhtä tuskaa (esim. tarkat valintatyökalut).

Mutta siis pointti oli, että multitouchit on ”parempia” kosketusnäyttöjä, vaikka tekisivät samaa asiaa. Efekti on miltein sama kun käyttää huono piirtopöytää vs. kunnollista piirtopöytää (esim. Bamboo vs. Intuos3). Homma toimii, mutta eroa on.

Mutta, kyllä kunnon piirtopöytä vie 1000-0 mitään muuta ratkaisua, ja joskus jopa ihan sitä alkuperäistäkin (tussi, kynä, kumi, paperi).

13.

Täältä vähän halvemmalla samanlainen.
http://www.dealextreme.com/details.dx/sku.12561

Kirjaudu sisään

Kommentointi tässä osiossa on sallittu vain rekisteröityneille käyttäjille. Jos sinulla ei vielä ole tunnusta, rekisteröidy käyttäjäksi.

Takaisin ylös