Kuinka paljon näytönohjaimen muistia on tarpeeksi?
The Tech Report on julkaissut artikkelin, jossa se vertailee eri muistimäärällä varustettuja GeForce 8800 GT -näytönohjaimia. NVIDIAn GeForce 8800 GT -referenssissä on 512 megatavua muistia, mutta monet valmistajat ovat tuoneet markkinoille malleja, joissa määrä on tuplattu yhteen gigatavuun. Toisaalta saatavilla on myös puolitetulla 256 megatavun muistimäärällä varustettuja malleja.
The Tech Report on käyttänyt testaamisessa Call of Duty 4-, Crysis-, Half-Life 2: Episode 2-, ja Enemy Territory: Quake Wars -pelejä, joita on testattu kolmella eri resoluutiolla. Yhdellä näytönohjaimella ajettujen testien lisäksi 512 ja 1024 megatavun muistimäärällisistä GeForce 8800 GT:istä on kaivettu esiin toinen vastaava malli ja ne on asetettu yhteistoimintaan SLI-tilaan.
Testit tekevät selväksi sen tosiasian, ettei 1024 megatavun muistimäärällä ole mitään merkitystä suorituskykyyn, ja osassa testejä 512 megatavun muistimäärällä saavutettiin jopa parempi lopputulos. Sen sijaan puolitettu 256 megatavun määrä muodostuu pullonkaulaksi ja varsinkin suurilla resoluutioilla keskimääräinen ruudunpäivitysnopeus romahtaa selvästi.
The Tech Report, How much graphics memory do you really need?
Ville Suvanto
Kuinka paljon sinun näytönohjaimessasi on muistia?
- 1.
-
Niimpä. Jotta Gigan muistitsta / kortti olisi hyötyä, tarvitaan SLI kokoonpano tai tarpeeksi tehokas kortti, jotta se pyörittäisi esim crysistä 1600x1200 tilassa.
Crysiksessähän näkee selvästi, kuina 512megan SLI kokonpano hyytyy, kun gigan muistilla 1280 ja 1600 tilat pyörähtää samoilla FPS:illä.
qw hl2 ja cod4 ovat vähän huonoja tuohon testiin, ne kun ovat tehty toimimaan pienellä näyttömuistin määrällä, jolloin suuremmasta muistista on lähinnä haittaa JOS se on hitaampaa (kuten usein on). - 2.
-
Eli jälleen tuli todistettua, että turha olla 1gb muistia tavallisissa näyttiksessä. Turha siis maksaa ylimäärästä isommasta muistimäärästä.
- 3.
-
…tänä päivänä. Kyllähän se GF2GTS:ssä piisasi ihan hyvin se 32MB, mutta tänään pitää olla jo puoli gigaa kumminkin.
- 4.
-
1. Omassa VesaLocalBus -kortissa oli 1 Mega. ISA-korteissa vain 256kt. Tarpeet muuttuvat.
- 5.
-
Wiissä on 1MB tekstuurimuistia. Silläkin saa nättiä jälkeä.
- 6.
-
Eikös näissä G92issa ahdista myös tuo 256bit muistiväyläkin menoa?!?
- 7.
-
Muistiväylä on sellainen pikkujarru, joka ahdistaa ehkä vähän. Mutta jos muisti loppuu ja tekstuureja siirellään keskusmuistista, niin sitten on HITAUS ihan toisella asteella.
- 8.
-
mites sitten 320Mbmuisti määrällä oleva näyttis kun kerran 512 riittää mut 256 on liian vähän?
- 9.
-
8800gts320 kärsii joissain tapauksissa jo yksinään liian pienestä muistin määrästä selvästi. SLI:nä ei ole mitenkään järkevä ratkaisu.
- 10.
-
offtopic: Ei tarvitse mennä kuin n. 10 vuotta taaksepäin niin näytönohjain, siis ihan pelkkä näytönohjain sisälsi hyvällä tuurilla 1 megan muistia ja silloin ei todellakaan puhuttu mistään kolmiuloitteisen grafiikan kiihdyttämisestä. Koneessa saattoi olla se 4 megaa keskusmuistia. Kavereitten kanssa kilpailtiin siitä kuka saa suurimman resoluution windowsin työpöytään, taisi juuri saada svga tarkkuuden 1024x768.
Tämä oli lähinnä vain retrohenkinen hörähdys, ei tarvitse ottaa vakavasti.
Fotorealistisuuden tavoittelemisella on omat vaatimuksensa ja lähellekkään ei vielä päästä, minkähänlaisia nuo lukemat ovat 10 vuoden päästä?
- 11.
-
512MB on nyt hyvä määrä mutta vuoden tai viimeistään 2 päästä 1024MB on sopiva määrä.
Aivan samoin kuin 256MB ja 512MB olivat 1-2 vuotta sitten. - 12.
-
Näinhän se on, eipä nuo muistitarpeet ainakaan pienenemään päin oo.. Mullaki oli aikoinaan kova 3D-kone, kun oli 32MB keskusmuistia ja 4MB integroitu näyttis :) Kyllä muuten Motoracer ja Carmageddon pyöri!!
- 13.
-
Ei tauti tuota paitaa… :)
Oikeasti Palitilla tollasia näyttiksen mukana? On niillä pokkaa. - 14.
-
Mutta eikös tässä nyt vähän pointtina myös ollu että ihan turha lähteä nyt ostamaan mitään gigan malleja tulevaisuutta silmällä pitäen.
Parin vuoden päästä ne tän hetkiset gigan kortit ei kuitenkaan niitä sen ajan pelejä pyöritä jotka siinä vaiheessa saattaa tarvita sitä gigaa näyttiksen muistia.
- 15.
-
Hitto laitoin 513-1023 :D Sitten heti kun painoin äänestä tjsp niin huomasin :l




