Microsoft: ”ei lisää Windows 7 -beetoja”
2.2.2009
Microsoftin seuraavaa Windows 7 -käyttöjärjestelmää on hehkutettu paljon ja esimerkiksi Muropaketin uutiskommenttien perusteella ensimmäinen yleiseen levitykseen julkaistu beetaversio on tehnyt positiivisen vaikutuksen kuluttajiin. Yleinen vaikutelma tuntuu olevan sama myös muualla ja Microsoft ei aio julkaista uusia beetaversioita, vaan hyppää suoraan Release Candidate -vaiheeseen.
Microsoftin kurssimuutokset käyvät ilmi Windows-kehitystiimin pääinsinöörin Steven Sinofskyn postauksesta virallisessa Windows 7 -blogissa. Toisaalta on syytä muistaa, että Microsoft vihjaili ainoastaan yhden beetajulkaisun julkaisuaikataulua jo Professional Developers Conference -tapahtumassa. Sinofsky painottaa blogitekstissään kuitenkin nyt, että ”Windows 7:n kehityksen seuraava merkkipaalu tulee olemaan Release Candidate -versio.”
Windows 7:n tarkkaa julkaisupäivämäärää ei ole vielä lyöty lukkoon, mutta Windows-osaston pääjohtajiin kuuluva Bill Veghte kertoi viime joulukuussa, että julkaisu tapahtunee joko ennen tai jälkeen vuoden 2009 joulukauden.
Windows 7 Blog, Our Next Engineering Milestone
Ville Suvanto
- 1.
-
Tuleepa aikasin.
- 2.
-
mun puolesta vois tulla jo ennen joulua
- 3.
-
Siinäpä varsin savolainen kommentti :)
”Bill Veghte kertoi viime joulukuussa, että julkaisu tapahtunee joko ennen tai jälkeen vuoden 2009 joulukauden.”
- 4.
-
Vaikuttaa olevan hyvällä mallilla. Mites kauan vistan/xp betasta meni julkasuun? Jos niillä nyt sellaisia oli.
- 5.
-
betoja oli ainakin vistassa kymmeniä …
- 6.
-
Mitä savolaista löydät tosta Oo
- 7.
-
@Sagal
”Suattaapi olla tai suattaapi olla olematta…” Eli tulkinta jätetään kuulijalle.
- 8.
-
@ 5. Vistasta oli 2 betaa sekä 2 Release Candinate versiota.
- 9.
-
Eipä ole ihme jos julkistusta aikaistetaan kun eihän se Windows 7 ole mitään muuta kuin Vistan service pack parilla lisäominaisuudella (jotta kusetus ei olisi liian ilmiselvä).
- 10.
-
joko microsoftin paaperot oppinu koodaa
- 11.
-
saa nähä onko julkaisuversio yhtä kevyt ja suorituskykyinen mitä beta…ettei käy samallalailla mitä vistalle :D
- 12.
-
@ 9. Win7 on yhtä paljon Vistan ”service pack” kuin XP oli 2000:n ”service pack”
- 13.
-
Turha sitä on odotella. Beta 1 skulaa yhtä hyvin kuin xp. Vaikka nyt olisi RTM saatavilla en jaksaisi päivittää siihen. Ainoa windows joka bugaa vähemmän on 2000 (nt4:ää en tunne). Ne vois ihan hyvin muuttaa Beta 1:n version RTM:ksi ja alkaa myymään sitä samantien netissä ja ne sais silti kiitoksia erityisen hyvästä työstä.
- 14.
-
Ette kai venyta puheessakin tuolla tavalla, ”beeta”
Ehdottaisin suomen kielen nimissa etta uutisotsikko muutetaan muotoon ”beta-versioita”, koska niin paljon sarahtaa silmaan tuollainen suomenkielen raiskaus.
ei mulla muuta :Dnimim. lynkkaus vokaalin venyttajille.
- 15.
-
@14
Nii-in, beeta on se kirjain, beta-versio on taas.. beta-versio.. :F.
@9
Ei vistaa ja Win 7 voi edes verrata keskenään, samakuin vertaisi kasaa paskaa ja jäätelötuuttia. - 16.
-
@15
”Ei vistaa ja Win 7 voi edes verrata keskenään, samakuin vertaisi kasaa paskaa ja jäätelötuuttia.”
Tuo on täysin totta.. Itsellä Vista kaatuili koko ajan ja muutenkin aika lailla susi tuotos se on. Nyt Vista myyty, XP ja Win7 beta käytössä
- 17.
-
Vista käytössä 1.5vuotta eikä mitään ongelmia :) Mutta W7 julkaisua odotellessa.
- 18.
-
Olen ollu vistaan tyytyväinen, mutta kyllä tuo win7 näytti niin herkulta ja vikkelältä, että pakko se on saada!
En yleensä odota joulua, mutta tänä vuonna voisin tehdä poikkeuksen.
- 19.
-
Hyvin on vista skulannut, en xptä laita takaisin pöytämasiinaan. Win7 sitten kun tuleepi.
Ettei olisi Heikki63:lla ollut joku ajuri kippurassa vistan kanssa, kun oma 64bit vista on aivan helvetisti vakaampi kuin 32 tai 64bit xp.
Vai pitäisikö vitsailla, että ”äärettömästi” vakaampi, kun ei ole kertaakaan kaatunut softan virheesen. Yhden bluescreenin sain naamalleni, mutta syylliseksi paljastui raidipakasta levinnyt kiekko, tähän olisi kyllä kaatunut käyttis kuin käyttis. :)
- 20.
-
siis tarkoittaako tuo ennen tai jälkeen joulukauden tätä joulukautta vai sitä loppupuolen joulukautta?
- 21.
-
En kyllä yhtään ihmettelisi vaikka puskisivat markkinoille nopeutetulla aikataululla reilusti ennen vuoden loppua.
- 22.
-
@15
Puhut asiaa!
Win7 on se kasa paskaa! ::smoke - 23.
-
voiko vistan upgreidata win7:ksi ilman että pitää asentaa kaikki uusiksi ?
- 24.
-
Win 7 beta ollut käytössä julkaisusta asti ja ei mitään ongelmaa ole ollut. Eikä ole tarvinnut kertaakaan palata takas vistaa - enkä palaakkaan ;].
Toivotaan että 7 saadaan ulos mahdollisimman pian. Sen verran hyvä on jo nyt.
- 25.
-
Eli kun jengi tykkää niin pistetään pakettiin ja myydään. Eihän sitä nyt luonnollisestikkaan voisi parantaa…
- 26.
-
@24, paluu arkeen voi kyllä tulla siinä vaiheessa kun win7 beta expiroituu. Ja eikös se ollut jotkus elokuun? lopussa. :P
- 27.
-
Yllätti kyllä positiivisesti toimivuudellaan W7Beta, kun noiden kanssa on leikkinyt W98-ajoista lähtien :-D
Ei ole lähtenyt kuin pari repullista feedbackejä, Vistasta niitä saapi lähetellä vieläkin vaikka sitä on viilattu jo pari vuotta. - 28.
-
Heh, hyvä vastaus :)
Itsekin olisin voinut antaa yhtä tarkan päivämäärän julkaisemisajankohdalle. Tosin itse spekuloin, että se tulee joko ennen tai jälkeen helmikuun 2010. - 29.
-
Win7:sta tuli joitain käyttökokemuksia kertoiltua ao. linkin taakse.
http://www.kannettavatietokone.fi/forum/index.php?topic=1292.0
Olisihan tämä seuraavan projektini käyttis, kun vaan tulisi markkinoille… - 30.
-
Jotain ne on tehny kun tuntuu käytössä todella nopealta tämä Win7. Toimii mielestäni sulavammin kuin xp samassa koneessa, vistaakin kokeilin mutta siinä jokin bugasi ja en jaksanut alkaa vikaa ettimään.
- 31.
-
Tulisikohan Redmondista kerrankin jotain toimivaa ulos? En pidättäisi hengitystäni. Tämän sivun kommentit ovat ainakin hauskaa luettavaa. Seiskaa verrataan XP:n, koska mikä tahansa näyttää hyvältä Vistaan verrattuna, tai sitten yritetään puolustella Vistaa mutta samaan hengenvetoon todetaan, että Seiskaksi vaihtuu heti kun mahdollista. Viivat on helppo yhdistää.
On surkuhupaisaa, että pitää jännittää onko Seiska kevyt ja suorituskykyinen: eikös koneen resurssien pitäisi olla lähtökohtaisesti ohjelmien käytössä? Mutta ilmeisesti näin ei ole ja ainakin pari ydintä ja muutama GHz tarvitaan turhien palvelujen, massiivisten virusskannerien, ylimääräisten DRM-rajapintojen sekä turhan karkkigrafiikan ja GUI-efektien pyörittämiseen… jotka tietysti ovat kaikki vakiona käytössä.
Joillekin näyttää olevan jostakin syystä tärkeää, että käyttöjärjestelmä ”näyttää herkulta ja tuntuu vikkelältä”. Omasta puolesta riittää, että ohjelmia on mukava käyttää ja että ne toimivat nopeasti ja ennen kaikkea luotettavasti. Mitä ”näkymättömämmin” käyttis pyörii taustalla, sen parempi minulle. Kaiken maailman cräpletit ja muut vitkuttimet voisi tunkea paikkaa, minne aurinko ei paista. Niitä on ihan turha tuputtaa käyttiksen mukana vaan sekin energia tulisi käyttää turvallisuuden parantamiseen ja ajurien hiomiseen.
Kommentti ”oma käyttis A on helvetisti vakaampi kuin käyttis B” kertoo lähinnä siitä, että B:n kanssa ongelmat ovat sattuneet omalle kohdalle ja A:n kanssa on käynyt parempi tuuri. Paljon enempää ei näinkään kattavalla otoksella pysty sanomaan. Ajureista ja niiden laadusta tai pikemminkin niiden puutteesta on aiheutunut Vistalle valtavasti ongelmia. Seiskan ajurituen pitäisi olla julkaisusta lähtien paremmassa hapessa kun samoilla ajureilla mennään.
Sen sijaan Vistan aloittama DRM-hulluus ei näytä laantumisen merkkejä. Syvälle käyttöjärjestelmään integroidut PVP ja kumppanit aiheuttavat ylimääräisiä vaatimuksia laitteistolle, kuluttavat turhaan prosessoritehoa ja yleensäkin rajoittavat käyttäjän omistaman tietokoneen käyttöä. Kuka oikeasti haluaa maksaa moisesta rasitteesta?
- 32.
-
http://keznews.com/5279_Windows_7_build_7025_screenshots_leak_with_versions_info
7025 olis sit uusin versio eli vanha kunnon alapalkki ja ie8 RC1 versioon
Eli vaikka ei tuu uusia beettoja niin Beta 1:n numerointi lisääntyy….




