Plaza

Muropaketti.com

Microsoft toteuttaa Windows 7:n selainvalintaikkunan

27.7.2009

Windows 7 selaimen valintaikkunaMicrosoftia rankalla kädellä rokottanut Euroopan Komissio onnistui aiemmin saamaan ainoastaan Euroopan markkinoille tarkoitetun ilman Internet Exploreria toimitettavan Windows 7:n. Tämä ei kuitenkaan vielä riittänyt, vaan vaatimuksiin lisättiin Operan alkujaan ehdottama ensimmäisen käynnistyksen yhteydessä ilmestyvä selaimen valintaikkuna. Microsoft oli aluksi ideaa vastaan, mutta on ilmeisesti nyt taipunut toteuttamaan kyseisen ominaisuuden Windows 7:n Euroopan versioihin.

DailyTech-sivusto on haastatellut asiaan liittyen Operan teknistä johtajaa Håkon Wium Lietä. Lie on iloinen siitä, että yrityksen selain saattaa vihdoin päästä suoraan Windows-käyttäjien käsiin. Hänen mielestään on hyvä asia, että Microsoft otti asiassa neuvosta vaarin. Lien mielestä selaimen valinnanmahdollisuus tekee hyvää käyttäjille, selainvalmistajille sekä nettistandardeille.

Lien mukaan Microsoftin tämänhetkinen suunnitelma on esittää Windows 7:n asennuksen aikana ikkuna, joka tarjoaa mahdollisuuden valita asennettavaksi yhden maksimissaan kymmenestä vähintään 0,5 % markkinaosuuden omaavasta selainvaihtoehdosta. Tällä hetkellä Microsoft esittää toteutusmallia, jossa käyttäjän valinta avaa automaattisesti latauslinkin selainvalmistajan sivuille. Tämä vaatii käyttäjältä luonnollisesti toimivaa internet-yhteyttä.

Microsoftin ehdotukset asian toteutuksesta ovat vielä muodollisessa vaiheessa ja niihin saattaa ilmetä muutoksia. EU:n ja Microsoftin on vielä sovittava yhdessä tarkemmista yksityiskohdista, vaikka molemmat ovatkin jo päässeet yhteisymmärrykseen selainvalintaikkunan käytöstä.

DailyTech, Microsoft Agrees to Windows 7 Browser Ballot, Exclusive Details Revealed

Juha Kokkonen

1.

Tämä oli paras ratkaisu selainkiistaan.

2.

Ja mitkäs kaikki selaimet tähän listaan nyt sitten tulevat? Muistetaanko nyt varmasti pistää kaikki?

3.

@2 luitko uutisen?

4.

@2 Kaikki pistetään. Ihan sun mieliksi.

5.

Selaindiversiteetin kannalta loistavaa, toisaalta typerää vaatia joku tietty taho tarjoaamaan oman tuotteensa kylkiäisenä toisen valmistajan tuotteita. Toivottavasti tähän selainikkunaan merkitään IE:n kohdalle merkintä ”(suositus)”.

6.

Pian Mikkisofta ei enää tule ollenkaan eurooppan ja siitäkin EU antaa varmaan heille sakkoa, aivan naurettavaa, vaikka ie on paska, pistää microsoft luopumaan tuosta, kohta lähtee notepad pois ja tilalle tulee vaihtoehtoja, samoin kaikki miinaharavat ja apuohjelmat.

7.

Hieno homma. Seuraavaksi valintaikkuna jossa valitaan asennetaanko W7 vai Linux. :)

8.

Seuraavaksi EUvostooliiton viisaat komissaarit keksivät, että koska kaikilla käyttäjillä ei kuitenkaan ole toimivaa internetyhteyttä, tulee Microsoftin toimittaa jokaisen Windows 7 kopion mukana kertalaakista toimiva 512kbit mokkulayhteys. Mokkulan ajurit on tietenkin toimitettava GNU/Linux ja OS X -yhteensopivina.

Vittu mitä pelleilyä! No, onneksi oma winukkani tulee MSDN:stä, ettei tarvitse sietää mitään euro-urpojen pelleilyä.

Ai niin. Kiitos Operan jatkuvan nillityksen, tämä Opera käyttäjä since 2000, vaihtoi Chromeen. Suosittelen lämpimästi kaikille!!

9.

Toisaalta hyvä ratkaisu, mutta toisaalta huono, koska kaikki yritykset todennäköisesti tarjoais mieluummin vain omaa tuotettaan eikä oman lisäksi myös kilpailijoiden tuotteita.

@8 Chromen sijaan/lisäksi kannattaa kokeilla SRWIronia.

10.

Toivottavasti Microsoft koodaa seiskaan muutaman bugin, jotka näkyvät vain kun on joku eurooppalainen locale-asetus päällä. Tuo on jo uittu niin järjetöntä että ei tottakaan.

Miksi tämä koskee vain Microsoftia? Miksi esimerkiksi Applen iPodiin ei saa valita samaan hintaan, että ottaako Applen kuulokkeet, KOSS:t vai jotkut muut? Ja samaan hintaan tietenkin, Applen kustannuksella.

Yhtä iso monopoli Applella on musiikkisoittimissa kuin MS:llä on selaimissa.

11.

Viimeiset ~4 vuotta käyttänyt Operaa, taidankin nyt sitten Windows 7:n yhteydessä siirtyä *arpoo* Chromeen.

12.

@5&10
Nyt veitte jalat suustani!

@7
Nyt heitit hyvän! Maksaa ensin 100€, että saa ostettua Win7:n ja sitten asennuksessa valikko jossa valitaan Win7 tai linux :D

13.

Pakko sanoa mitä sitten jos Operan osuus tippuu kun kaikki ottaa Firefoxin tai IE:n?

14.

”Yhtä iso monopoli Applella on musiikkisoittimissa kuin MS:llä on selaimissa.”

Joo mutta ei kuulokkeissa. Sehän tuossa sinun esimerkissä olisi vastannut selainta.

15.

Säälittävä firma tuo Opera, ei jumalauta. Monessakohan koneessa Firefox tulee vakiona, häh? Johtuu varmaan Operan minimaalinen käyttö ihan siitä että se on paska kun EU-alueella taitaa enemmän porukkaa käyttää Firefoxia.

16.

Kyl se Mozilla tulee valittua :)

17.

Tuohon voisi kyllä lisätä valintaikkunan käyttöjärjestelmille.
Löytyisi yli 500 eri Linux distroa, Mac ja Windows.

18.

Vaikka en IE:hen koske niin laittaisivat piruuttaan muutama kymmenen vaihtoehtoa ja operan viimeiseksi..

No pian Opera varmaan valittaa kun he eivät ole listassa ensinmäisenä..

19.

MS sai oikein kunnon pyllipanot ja joutui nöyrtymään. Tuo on kuluttajan ja kilpailun kannalta varmaankin aika lähellä parasta ratkaisua. Ilman selainta oleva Windows on kuitenkin täysin turha aika monelle käyttäjälle. Nyt joutuu Windowsin asennuksen yhteydessä asentamaan vain yhden selaimen manuaalisesti riippuen siitä kumman Operasta ja FF:stä sattuu valitsemaan asennusmenussa.

20.

@15:
Taidat itse olla säälittävä ku EU-alueella asuskelet…

21.

Helvetin hieno juttu! ja noille jotka ruikuttaa että yrityksillä kusee tän takia, niin onhan tossa EDELLEENKIN se IE vaihtoehtona?

22.

Voi kiesus mitä kikkailua. Helpdesk täynnä mummoja jotka ihmettelevät mitä tämä asennusvaihe tarkoittaa. Noh omapahan on asiansa :D ”MIKÄ NÄISTÄ ON SE INTTERNET”?

23.

@22 jotka sitten varmaan klikkaa sitä IE kuvaketta kun se on tuttu.
Ja mitähän selainta se M$:n helppari mahtaa suositella :)

Ja mitä tyypit valittaa Operasta, firman saa ja _pitää_ ajaa etuaan jos siihen on mahdollisuus. Jos ei muuta, niin tunnettavuuttahan tässä haetaan. IE on kumminki oikeasti surkea ja ei olisi ikinä niin suosittu kun nykysin jos sitä ei olis pultattu kiinteästi windowsiin.

EU:n ratkasut tässä asiassa on IMO aivan oikeita. Annetaan OIKEASTI kuluttajalle mahdollisuuksia vaikuttaa siihen mikä selain sinne laitetaan. Ja kun ne on valmiina siinä paketissa, niin ei voi sanoa että toiseen (ei IE) selaimeen vaihtaminen olis jotenki hankalaa :)

24.

@23

Voisi sitten EUvostoliitto vaatia, ettei mitään selaitan saa toimittaa myöskään linux / mac os / unix käyttisten mukana, vaan asennuksessa käyttäjälle pitäisi näyttää leiska josta sitten valitaan selain ja haetaan se.

huoh..

Aivan täyttä skeidaa. Selaimia voi asennella mielensä mukaan, ei ole kovin vaikeata mennä sen käyttiksen mukana toimitettavan vaki selaimen avulla selain valmistaja X:n sivuille ja asentaa selainta.

Jos ei itse osaa, niin ei varmasti ole mitään tarvetta myöskään vaihtaa sitä selainta.

25.

Mutta missä on tasa-arvo tässäkin asiassa? Samat jutut Linuxin ja Mac OS:n myös. Ja Applen käyttis voisi tulla vihdoinkin asennettavaksi kunnolla kaikille koneille eikä vain maceille.

Nähdäänkö muutaman vuoden päästä Nokian kännykät Iphonen käyttöliittymällä, koska ei kaikki halua Nokian omaa käyttää. Valinnanvapauteen tässä viitataan ja minusta sen sitten pitäisi koskea kaikkea eikä vaan yhtä yritystä.

Firmat saavat ja voivat ajaa omia etujaan, mutta kyllä sitä itsekin voi mainostaa ja sopia MS:n kanssa sopimuksia ilman, että pitää oikeuden ja EU:n kautta alkaa itkemään. Paskiaiset haluavat kaiken ilmaiseksi..

26.

@24 näin.

27.

@24 ja 25: Sitten kun nämä *nixit eivät enää ole marginaalikäyttiksiä, niin siihen asti niiden tekemisillä ei ole väliä.

28.

Mikkisofta ekana jonossa kuvassa :D

29.

Joku tuossa ylempänä mainitsi, että tämä selainvalintaikkuna tehdään sen vuoksi, kun Microsoftilla on lähes monopoliasema selainmarkkinoilla? No näinhän asia ei tietenkään ole ollut moneen vuoteen. Esim. http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp tuon mukaan Firefox on jo ohittanut kaikki IE:t yhteen laskettuna. Mikä monopoli se sellainen on, jossa kilpaillaan 3 tuotteella yhteensä tasaväkisesti jonkun toisen yksittäisen tuotteen kanssa?

Nojoo, oli miten oli, toivottavasti tämä ei vaikuta näihin E-mallin pre-order Windowseihin siten, että ne muuttuvatkin upgrade versioiksi nykyisen full retailin sijasta.

30.

Ja seuraavaksi sitten itketään kun IE on valintaruudussa oletusvalintana?

Noo, tää on kuites hyvä juttu tää valintaruutu.

31.

@27 Siis miten niin ei ole väliä? Siis jos et ole hallitsevassa markkina-asemassa saat tehdä mitä huvittaa?

Mitä EU tekee on vapaan kilpailun rajoittamista antamalla toisille yritykselle ja tuotteille erikoisoikeuksia vain sen takia, koska joku yritys on onnistuneesti nostanut itsensä siihen asemaan missä se hallitsee markkinoita?

Jokaisella käyttäjällä on valinnanvapaus ottaa se MS:n tuote tai ei (oli sitten kyseessä Windows, IE etc.). Laitevalmistajilla on vapaus valita se Linux sinne (mutta ei mac os). Missä tässä nyt se ongelma muodostuu? Kilpailijoista, jotka haluavat omaa menestystä nopeasti ja halvalla.

Tässä ei ole kysymys kuluttajien edusta vaan muiden yritysten eduista. Kuluttajia ei Operan tyyppi ajattele vaan oman yrityksensä hyvinvointia. Firefox on onnistuneesta kammennut itsensä parempaan asemaan, mutta Opera ei siinä ole niin hyvin onnistunut. Ja tämä kaikki on MS:n syytä, koska se IE on siellä käyttöjärjestelmän mukana vakiona. Tämähän on estänyt Operan levittäytymisen laajalle..

Kysymys ehkä kuuluu millä tavoin MS estää muiden tuotteiden käytön omassa käyttöjärjestelmässään? Tai millä tavoin käyttäjän valinnanvapautta rajoitetaan?

32.

@31

Aivan, ja jos Opera olisi hyvä selain, ehkä sillä olisi markkina osuuksia.

Aika marginaali selain, jotkut tykkäväät kovasti ja loput karttavat viimeiseen asti.

Itse kokeilin Operaa, kun mainostivat kevyeksi… No nopealla raudalla siltä vaikutti, mutta 800mhz via epialla opera oli paljon huonompi vaihtoehto kuin esim FF tai IE. (wtf?)

Ja viimeistään siinä vaiheessa, kun työkseni tein web 2.0 käkättimiä paloi operaan lopullisesti hermot. Yleensä kun homma menee niin, että tehdään koodin IE vs. muut selaimet valintoja, mutta sitten on Opera, jossa dom elemntit ja komponentti toimii vähän sinnepäin, muttei varmasti samalla tavoin kuin speksissä tai valtavirrassa selaimia (FF yms) tai edes IEssä.

Noh .. onhan se kivaa kun on standardeja joista valita… ;)

33.

En ymmärrä murojen fanaattista Microsoftin puolustamista tässä asiassa. Ihan kuin olisi lapselta viety tikkari.

34.

Samaa mieltä kuin #1
Tämä oli paras ratkaisu.

35.

@31. Jep, ei ole väliä minkä selaimen marginaalikäyttikset oheistavat mukaan, koska sillä ei juurikaan tule olemaan vaikutusta kyseisen selaimen markkinaosuuteen. Windowsin ~90% markkinaosuus on merkittävä ja sovellukset joita siinä mukana toimitetaan tulevat saamaan paljon käyttäjiä. (Ei kuitenkaan vedätä paintteja ja notepadeja tähän mukaan, koska eivät ole ”full featured” sovelluksia sarallaan, IE taasen on)

36.

No se on varmaa että en ainakaan tuota Opera logoa klikkaa kun seiskaa asentelen, tosin tuskin olisin ilman tätä itkemistäkään sitä tehnyt. Chrome on nyt käytössä mutta pelleilyä on EU:lta moinen pakottaminen kun ei mikkisoftalla edes selaimissa mitään hallitsevaa asemaa ole.

37.

33@ se on se mystinen muromiehen moraali

38.

Aikamoista turhanpäivästä ininää siitä että Opera on ehdottanut tuollaista valintaruutua? Ihan hyvä ideahan tuo on. Parempi kuin se ettei selainta tulisi ollenkaan, ja käyttäjät olisivat aivan hukassa sen kanssa.

”Nyt menee Opera pannaan koska blahblah”.
Mozilla kun tuollaista olisi ehdottanut, niin se olisi loistava idea ja hellurei.

39.

@29 joo olis siinäki ylläri kun on tilannut täyden version, ja sitten postilaatikosta tuleekin upgrade O_o. Tuskimpa noihin voi enää suurta muutosta tulla, kun jo ennakkotilauksenkin päässyt tekemään.

40.

@29 joo olis siinäki ylläri kun on tilannut täyden version, ja sitten postilaatikosta tuleekin upgrade O_o. Tuskimpa noihin voi enää suurta muutosta tulla, kun jo ennakkotilauksenkin päässyt tekemään.

41.

Mietin vaan että miten sä pääset lataamaan sen selaimen jos käyttöjärjestelmässä ei ole selainta.

42.

Firefox on historian hypetetyin ja yliarvostetuin softa.

43.

Ja paras selain.

44.

@36 IE:llä on tällä hetkellä n. 66% osuus, joten ihan hyvin voisi olla enemmänkin Chromen käyttäjiä: http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_web_browsers

45.

Ennustan sekasotkua ja entistä suurempia hankaluuksia sivujen ylläpitäjille, kun käyttäjät vähän valitsevat satunnaisen selaimen parinkymmenen mahdollisen joukosta..

Buhuu MTV3 ei toimi mun lynxissä ….

46.

Itseäni ei kyllä haittaa ollenkaan, että pääsen windowsia asentaessa asentamaan suoraan haluamani selaimen ja jättää yhden turhan vaiheen asennuksesta pois (asenna ie -> lataa selain -> poista ie). Pieni juttu mutta kuitenkin mieluummin asennan suoraan haluamani.

Näen siis tämän asian kuluttajan kannalta positiivisena, jos ei osaa tuon tapaisesta valintaikkunasta selaintaan valita, niin luultavasti tarvitsee muutenkin jonkun avuksi ensimmäiseen käynnistykseen asentamaan virusturvat sun muut perusjutut käyttöä varten. Yritysten edut eivät kiinnosta minua paskan vertaa, koska ne eivät minun elämääni yleensä ainakaan positiivisesti vaikuta, jos mitenkään. Miksi siis monia niin kovin kiinnostaa mikä on microsoftin kannalta paras vaihtoehto?

47.

A: Internet Explorer (suositus)
B: Mozilla Firefox
C: Opera
D: Chrome

Mitähä casual käyttäjä valitsee kun miettii että haluaa vaan piästä sinne interwebbiin.

Mielenkiintoista nähdä vaikuttaako tämä oikeasti markkinaosuuksiin.

48.

@47

”Tuossa ekassa lukee internet ota se.”

49.

”En halua käyttää Painttia, enkä Windowsin mukana toimitettavaa nauhoitusoftaa.”

Kyllähän Mikkisoftan pitäisi tarjota minulle Photoshop ja Audacity windowsin asennuksen mukana?

50.

Mitä varten murokansa mussuttaa tästä asiasta? Mikä tässä on nyt Microsoftilta tai muronaamalta pois? IE:n saa niinkuin ennennkin jos sen haluaa, mutta vaihtoehtojakin on. Missä vika?

Ymmärrän relaation OSX:n, mutta ei minua ainakaan hatuttaisi, jos OSX:n asennuksessa olisi varaa valita selain.

Itseasiassa ainoa haitta minkä keksin (olettaen, että yksikään selaimista ei ole esiasennettuna) on se, että dataa pitää liikuttaa aika paljon tuoreella koneella vaikka haluaisi nähdä ainoastaan muutaman kilotavun web-sivun.

Iloitkaa MS-fanittajat. Rakastamanne käyttis on entistä järkevämpi ja monipuolisempi.

Näkyvissa kommentit 1-50. Yhteensä 111 kommenttia.

Kirjaudu sisään

Kommentointi tässä osiossa on sallittu vain rekisteröityneille käyttäjille. Jos sinulla ei vielä ole tunnusta, rekisteröidy käyttäjäksi.

Takaisin ylös