MSI:ltä edullinen X58-emolevy Core i7:lle
3.2.2009

MSI on julkaissut markkinoille edullisen X58 Pro -emolevyn, jota se mainostaa markkinoiden halvimpana alustana Intelin marraskuussa julkaisemille Socket 1366 -kantaisille Core i7 -prosessoreille. X58 Pro ei koreile erikoisilla jäähdytysratkaisuilla tai järeällä prosessorin virransyötöllä, mutta mukana on kaikki perusominaisuudet: 7.1-ääniominaisuudet, solid-malliset kondensaattorit ja suojatut kelat, seitsemän SATA- sekä kuusi USB 2.0 -liitintä, FireWire- ja gigabitin verkkoliitin.
Emolevyn biosista löytyy perustason ylikellotusominaisuudet ja piirilevyltä kolme PCI Express x16 -liitintä, joten myös NVIDIAn kolmen GeForce näytönohjaimen 3-Way SLI -konfiguraatio onnistuu tarvittaessa. MSI:n edustajan mukaan X58 Pron hintataso tulee olemaan noin 190 euroa. Tähän asti Core i7 -emolevyt ovat maksaneet 250 - 350 euroa.
MSI, X58 Pro Series lehdistötiedote
Päivitys: Myös Gigabyteltä on saatavilla kohtalaisen edullinen Core i7 -emolevy eli GA-EX58-DS4-malli, joka irtoaa suomalaisilta jälleenmyyjiltä noin 220 eurolla. GA-EX58-DS4:n ominaisuudet ja liitännät ovat hieman monipuolisemmat kuin MSI:n X58 Prossa ja prosessorin virransyöttö astetta järeämpi. SLI-tukea emolevyltä ei kuitenkaan 30 euroa kalliimmasta hinnasta huolimatta löydy.
Sampsa Kurri
- 1.
-
Gigabyte ehti ensin http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=9602
215€
ja varmaan moni muukin valmistaja - 2.
-
Nyt ollaan jo tehokasta kotikonetta rakentavan budjetissa…
- 3.
-
Oonko ainut joita ”Halpa” ja ”MSI” samassa lauseessa huolestuttaa aika paljon?
- 4.
-
Strelka - Gigabyten emolevy ei taida tukea SLI:tä lainkaan (tai en sitä löytänyt..), joten useammasta N-alkuisesta näytönohjaimesta unelmoivat eivät siitä hyödy. Tuo SLI + Crossfire tuki luettakoon nyt julkaistun mallin eduksi.
2 PCI-E 2.0 x16 graphics interface plus PCI-E x4 with ATI CrossFireX support for ultimate graphics performance
lähde: http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2989&ProductName=GA-EX58-UD3R - 5.
-
kylläpä on ruma.
- 6.
-
Vastaa varmaan jotain ASRockin romua.
- 7.
-
@3 MSI lauseessa huolestuttaa aika paljon.
- 8.
-
@5 rumaSTA en tiedä mutta ainakin sata paikat on järkevästi sijoitettu.
Ja 200eur emo ei ole halpa, alle 100e on halpa. - 9.
-
X58 Pro tarran alla paljastuu kinkkien tekemä oma piiri?
- 10.
-
200e emolevystäkö halpa? :D Hävyttömän hintaisia vieläkin.
- 11.
-
Halpaa ku saippua. Satasen pintaan ku päästään ni voidaan puhua jo kohtuu edullisesta. Harva kuitenkana juuri sitä enempää viitsii emosta maksaa.
- 12.
-
Pari viimosta projektia vääntänyt Asrockin emoilla.
Kyllä niissä aina jotain ongelmia virittelijälle muutta kyllä niilläkin saa aikaiseksi, nyt 2,66GHz quadi 3.5GHz.
Ekakertalaiselle en suosittele mutta ite olen vannoutunut käyttäjä.
Hinta ja laatu kohtaavat, ihan turhaan parjattu, sillä suurimmalla osalla on fiksaatio kuparivuoristoratoihin jote tuskin paljon edes kokemusta. - 13.
-
4.) Varmaan Tri Way Sli:n omistajat ostaa sen kaikkein halvimman emon.. Veikkaa että siinä vaihessa satasen kalliimpi emo ei tuota vaikeuksia, kun kolme näyttistäkin on jo ostettu.
- 14.
-
@13
Ei varmaan ostakaan. Useammalla voisi olla vaikkapa kaksi näytönohjainta käytössä, kun muistaakseni jo tuo GF8800GT taisi toimia ihan hyvin SLI -tilassa. Lähinnä mainitsen tuon ominaisuuden plussana.
Parilla 100 €:n näytönohjaimella taitaa saada jo hyvän FULL-HD / 1920x1200 tason näytönohjainsuorituskyvyn oli kyseessä sitten A - tai N -merkkinen näytönohjain. (saattaisin itse päätyä kyllä siihen A-merkkiseen, mutta se on irrelevanttia)
i7 -kokoonpano on kuitenkin suorituskyvyltään erittäin houkutteleva (itsekin 4-ydinsuoritinpohjaista kokoonpanoa suunnitellessa), joten X58 -piirisarjallisten emolevyjen hintahaitarin edukkaampi pää (olkoonkin, että se on tällä hetkellä yli 200 €) tarvitsee uusia jäseniä!
- 15.
-
Silti aivan liian kallista. Socket 775:n omistajan kannattaa vielä odottaa tai päivittää vain prossu uudempaan.
- 16.
-
200 emosta? Muro voisi joskus tehdä artikkelin mintekä paljon vastinetta rahalle saa noin 50€, 100€, 150€, 200€ ja 250€ euron emoista. Ja emot kahdelta eri valmistajalta (Asus ja MSI tai Gigabyte) jotta yksi juostenkustu emo ei tuhoaisi hintaryhmää. Vaihtoehtoisesti ennakkoon valittaisiin toimiviksi tiedetyt lankut.
Ei tarvitsisi olla niin perusteellisesti kerrottu jokaisen emon yksityskohtia (väriä, yms.) vaan tieto työnnetty taulukkoon josta näkisi erot ja vain parhaat palat tekstiin. Lisäksi jotain suorituskykydataa järkevin asetuksin (siis 90€ emoon ei pelkästään >300€ prossaa/näytönohjainta tai toisin päin) ja perus kellotusyritys sitä haluaville.
- 17.
-
Kondensaattoreista tulee mieleen muropaketin kyljestä löytyvä ”yhdistä pisteet - mikä kuvio syntyy?”-tehtävä.
- 18.
-
Ruma se ainakin on. Piirilevyn pitäisi aina olla musta, ei mitään ruskeeta -.-
- 19.
-
@5
Sillähän emolevy onkin syytä piilottaa vaikka kotelon sisään. ;D
- 20.
-
190e edullinen? Hah, ryöstöhinta tuollaisesta basic emosta. Kyllä noissa i7 kamoissa on pahasti rahastuksen makua. Sellanen 70e on edullinen hinta emosta. 100-120e pitäisi saada jo hyvä.
- 21.
-
Tuo yrjönruskea väritys meni pois muodista jo viime vuosituhannella.
Vaikka emo piilotetaankin kotelon sisään, oksettaa tuo väri silti.
- 22.
-
Kallista on hankkia Core i7 kamat. Onneksi en itse jäänyt niitä venailemaan kun laitoin uuden koneen.
- 23.
-
Näistä on edullinen kaukana. Vähän esimakua tulevasta, jos AMD lakkaa olemasta.
- 24.
-
Vähän offtopic mutta aihetta läheltä liipaten jotenkin naurattaa nämä testit kun vertaillaan jotain i7 920 ja Phenom II 940 kokoonpanojen hintaluokkien painiessa täysin eri sarjassa. On kumminkin olemassa ihmisiä jotka ei tarvi 10% parempaa pelitehoa jos pelkän emolevyn hinta on parinsadan euron luokkaa. Jos emon väri ei sovi verhoihin niin sitten saa maksaa vielä enemmän. AM2+ taitaa saada 70€:lla
- 25.
-
Jos on varaa ostaa sikakallis i7 prossu, parin tonnin eestä näyttiksiä, ynnämuut 1366 raudat niin en usko että 200e lankku pahasti budjettia sotkee..
- 26.
-
Eipä X58:lla varustetusta värkistä oikein saa perusemoa tekemälläkään. Kyllä ne laatuemolevyt maksaa myös toisille prossuille enemmän. Sitten kun i7:sta tulee kuluttajaversio, niin ehkä tulee myös säästeliäämmille/köyhemmille tarkotetut piirisarjat. Itsekin käytän P35:sta enkä ole edes harkinnut noita X-sarjan emolevyjä edes siis s775:n yhteydessä. Murossa noita kuitenkin näkee usealla.
- 27.
-
Ensimmäistä kertaa pitää sanoa, että onpas ruma.
- 28.
-
eiköhän nuo kakan väriset emolevyt sais alkaa jo unohtuu :/ ja muutenkin kyllä olen aivan samaa mieltä muittenkin kanssa tuosta ” halvasta ” 190€ hinnasta, mutta tuskin se nyt kallis on niille ketkä aikoo edes ostaa tuon i7, ihan suhteellista se on. Meille core 2 ihmisille joille sen emon saa halvimmillaa pariinkymmeneen euroon ja prosessorin samaan hintaan tuntuu tämä 190€ tosi kovalta hinnalta mutta kuten jo sanoin, halvinkin i7 on 289€ mika on jo samaa hinta tasoa hieman tehokkaampien core 2 quadien kanssa mitkä meille perus kuluttajille jo vaikuttaa kalleilta.
- 29.
-
Mitä ihmettä sillä emolevyn värillä on väliä? Siellähän se koneen sisällä on joka tapauksessa. Ei sen tartte olla mikään esittelyesine. Kuinka moni teistä muka ostaa emon ulkonäön perusteella??
Edullista on aivan turha parjata. Tällä hetkellä AsRockin emolevyt on jotakuinkin luotettavimpien emojen joukossa. Takuuvaihtoprosentti on mielettömän pieni.
X58 piirisarja ei ole koskaan ”halpa”, mutta tämä emo vaikuttaa olevan ratkaisevasti edullisempi kuin muut. Ei minusta mikään turha viritys, jos ulkonäöstä tinkimällä saadaan hinnasta raapaistua 1/4 pois. Halvempi piirisarja (P55?) tulee näillä näkymin taas alkukesästä, mikäli samaa aikataulua julkaisuilla noudatetaan kuten aiemminkin.
- 30.
-
”Ei koreile virransyötöllään” ja ”virransyöttö astetta parempi”? Liittyykö tämä ainoastaan kellotukseen? harvemmin lankkujen ominaisuuksissa puhutaan virransyötöistä. Kertokaahan tästä aiheesta lisää, kiitos.
- 31.
-
Muistakaapa pojat se suhteellisuus, kun valitatte ettei tuo ole halpa. Halvin i7:aa tukeva emo joka tapauksessa. Rumahan se on ja karsittu, mutta silti varsin pätevä peli, eikä häviä ominaisuuksissa juurikaan 775-kantaiselle saman hintaiselle emolle. Vertailuakin on ihan kiva tehdä ennenkuin kertoo mielipiteitään halvasta hinnasta.
Toki se todellinen budjettiemo puuttuu 1366 -kannalta, mutta toisaalta kun prossukin maksaa vähintäänkin päälle 250e, niin eipä siinä kovin halpaa emoakaan tarvitse, koska näihin panostavalla täytyy sitä rahaa löytyä. Tähän vielä lisätään DDR3:n hinnat, niin voidaan vaan todeta että 1366 -kanta on vain parasta haluaville toistaiseksi ja sen takia ei myöskään halpa emo ole yhtä halpa, kuin mitä se on 775 -kantaan.
Kun prossujen ja DDR3:n hinnat laskevat sille tasolle, että normaali kuluttajat alkavat ostelemaan i7:aa, niin eiköhän emojenkin hinnat ja ominaisuudet laske sinne 775 -kantaisten tasolle.




