Plaza

Muropaketti.com

MSI:n protoemolevyssä Lucid Hydra -piiri

Uutisoimme ensimmäisen kerran vuoden 2007 alussa israelilaisesta Lucid Information Technology -yrityksestä, joka sai Inteliltä, Giza Venture Capitalilta ja Genesis Partnerilta 12 miljoonan dollarin rahoituksen tutkimus- ja kehitystyöhön. Lucid on kehittänyt piiriä, joka organisoi useamman grafiikkapiirin liikennettä ja se on pääasiallisesti tarkoitettu pelikäyttöön. Piiri toimii eräänlaisena keskittimenä grafiikkapiirien välillä ja ajurit jakavat renderöintiaikaa saatavilla olevilla grafiikkapiireille, jotka käyttöjärjestelmä näkee ainoastaan yhtenä näytönohjaimena.

Ensimmäisten testipiirien saatavuudeksi ilmoitettiin vuoden 2007 loppu ja kun toistamiseen uutisoimme asiasta viime vuoden heinäkuussa, yritys uskoi Hydra-nimisen piirin saapuvan markkinoille kuluvan vuoden ensimmäisellä puoliskolla. Vuoden 2008 elokuussa Muropaketin toimitus oli paikan päällä todistamassa Hydralla varustetun laitteiston toimivuutta San Franciscossa järjestetyssä IDF Fall 2008 -tapahtumassa.

Pitkä odotus on nyt poikinut tulosta, sillä IOPanel-sivusto on julkaissut kuvia MSI:n prototyyppiasteella olevasta Big Bang -emolevystä, josta löytyy Lucidin Hydra-piiri. Big Bang muistuttaa hyvin pitkälti MSI:n P55-piirisarjaan perustuvaa P55-GD80-emolevyä, mutta ylimmän PCI Express x16 -liittimen yläpuolella on siili, joka jäähdyttää alla olevaa Hydra-piiriä. Emolevystä löytyy kolme PCI Express x16 -liitintä ja Lucidin piirin avulla liittimiin voi asentaa sekaisin eri valmistajien näytönohjaimia ja nostaa suorituskykyä NVIDIA SLI- ja AMD ATI CrossFireX -teknologioiden tavoin. Emolevyyn voi asentaa siis esimerkiksi kaksi GeForce GTX 285 -näytönohjainta ja yhden ATI Radeon HD 4890:n.

Valitettavasti IOPanel-sivulla ei ole ainakaan toistaiseksi esittää muita kuin kuvia MSI:n Big Bangista ja suorituskykymittaukset eri valmistajien näytönohjaimilla jäävät odottamaan itseään. Emolevy on varustettu Intelin tulevia Lynnfield-koodinimellisiä prosessoreita varten Socket 1156 -prosessorikannalla, neljällä DDR3-muistiliittimellä, kymmenellä SATA II -liittimellä sekä OC Genie -toiminnolla. Emolevyn virallisesta julkaisusta tai hinnasta ei ole tarkempaa tietoa.

IOPanel, Msi P55 The Big Bang - Lucid Hydra Inside - Ati Work With Nvidia

Ville Suvanto

Vaikuttaako Lucid Hydra mielenkiintoiselta ratkaisulta?

Katso tilanne vastaamatta

1.

Onhan sitä jo ooteltukkin, testejä vaan ja toivotaan ettei hinta pomppaa taivaaseen.

2.

Todella kehittelemisen arvoinen idea. Eipähä tarvi enään vanhoille korteille keksiä käyttöä kun pistää vain jonon jatkoksi.

3.

No johan nyt on, eikö tuota voisi samantien tulla myöskin lga1366 kannalle -.- Taitaa tuolla alustalla 3dmark ennätykset taas paukkua jos sattuu toimiin hyvinkin esim 4870x2 + GTX295 konfiguraatio :D

Siinä se onki testaaminen että millä kortti yhdistelmällä saa parhaat pojot mistäki testistä… Taitaa sittenkin tulla ostoslistalle tuokin alusta vaikka oli tarkoitus pärjätä phenomilla, i7:lla ja s775 alustoilla :(

4.

Aikaa opetella threadien alustamista kunnolla, uutisen copy/paste ei ole alustus

Banni poistetaan: 15.08.09, 22:00

Just näin. Kyllä Kaotika taas osaa.

5.

KYllä tästä nyt 4 päivän banni pitää ehdottomasti laittaa..
http://murobbs.plaza.fi/yleistae-keskustelua/597007-helsingin-poliisi-etsii-kioskin-ryoestaejaeae-katso-kuvat.html

6.

Epäilen, että moinen rajapinta kuristaa tehoja yhden näytönohjaimen kokoonpanossa.

Tosin yhden näyttiksen käyttäjät tuskin moista hankkivat. Erittäin kätevä tapa saada lisätehoa jos nurkissa lojuu vanhoja näyttiksiä ylimääräisenä.

Toivottavasti hinta tulee olemaan alhainen, sillä kyseinen ominaisuus on oiva budjetti ratkaisu niille, joilla ei ole varaa päivitellä sli/crossfire settejä. Niillä joilla taas sitä rahaa on, ei moista tarvitse.

7.

Tälläsiä nyt X58 levyille.Miks kaikki hieno vaan P55.

8.

Hm. Vaikuttaa mielenkiintoiselta mutta pelkään molempien valmistajien lyövän kapuloita rattaisiin ajurikikkailulla.

9.

Braitsu: Onkohan nyt _vähän_ väärä paikka porata banneista…

10.

Voi Ville Ville. Kuhan tässä ihmettelin moden touhuja, ku ilmeisesti banneja voi jakaa iha miten sattuu. No sunnuntaina jatketaan, ei siinä mitää ;)

11.

4.)
”Aikaa opetella threadien alustamista kunnolla, uutisen copy/paste ei ole alustus”

Mielestäni aika törkeää väittää että Ville Suvanto olisi vaan copy/pastennut tämän uutisen jostain muualta. Saisiko tarkempia perusteluita miksi tähän uutiseen liittyen pyydät/vaadit/haet banneja Villelle ”15.08.09, 22:00” saakka??

Mitenkään muuten en ymmärtänyt uutisen sekä postauksesi yhteyttä..

12.

BTW onko tietoa vaativatko tulevaisuudessakin Intelin prosessorit aina kolmen sarjoissa muisteja? Siksi aloin miettimään kun emolevy on ”neljällä DDR3-muistiliittimellä” varustettu malli. Eli onko pakko jättää aina yksi paikka tyhjäksi?

13.

Jos kerran yksi näyttis näkyy käyttöjärjestelmälle niin miten tuo reagoi esimerkiksi GT300 tai HD5000 sarjaan kun ne aikoinaan tulevat ulos? Olettaisin ettei ajureita voi asentaa aivan normaalilla tavalla.

14.

12. Koskee vain 3. kanavan muistiohjaimella varustettuja prosessoreita

15.

Katsotaan niin NVidia keksii estonsa tällekkin ettei nvidian näyttiksiä voi käyttää muiden kanssa…

16.

Muropaketin staffille:

Olisi kivaa, jos tuota testaatte joskus, että huviksinne nakkaisitte testiin myös hyvin epätavallisen testitilanteen, ihan sen vuoksi, että näkisi kuinka piiri reagoi hyvin eritasoisiin ohjaimiin. Eli osaako piirin ajuri haistella ohjaimien tehoa yms.

Eli esimerkiksi joku keskiluokan ohjain + high-endin alapäästä joku ohjain pareittain. Tuollaisessa tilanteessa tehon nousu jää marginaaliseksi, jos ajuri ei osaa tasapainottaa kuormaa, eli käytännössä olettaisi ohjaimien olevan saman tasoisia.

Jaa jos ohjaimia löytyy jostain tunkiosta, niin voisi kokeilla tuota myös saman valmistajan sekä erivalmistajien eritasoisilla ristiin. Tällöin lukia ja sitä myöten mahdollinen ostajakin saisi vähän hajua, tuon piirin kyvyistä.

Toinen mielenkiintoinen olisi myös erisukupolven ohjain parien käyttäminen…

Tosin tuo voi mennä melkoiseksi ajuriruljanssiksi :)

17.

Eikös Nvidia juuri kieltänyt sen PhysXin sekoittamisen AMD'n kanssa? Tällähän sen luultavasti voi kiertää helpostikkin jos ei muuta tahdo?

18.

Eli jos tollasen hankkii pitää ladata muutamia erilaisia ajureita?

19.

Ajurit toimii omasta takaa joten ei tarvitse erillisiä ajureita nvidialta taikka atilta, JOS oiken muistan…

Tuolta lisää aikaisempaa spekulointia: http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=227834 & http://www.pcper.com/comments.php?nid=7372

Kivasti saa läppäritkin pian tehokkaaksi vaikka pöytäkoneen kautta :D

20.

Jos homma toimii, niin on kyllä mahtava juttu päivittäjälle.

21.

Eri valmistajien kortteja yhdistämällä kerjää vain ongelmia. En näe järkeä edes yhdistää Radeonin 4830 ja 4890 yhteen. Ongelmia on aivan varmasti edessä ja teholisäys pelkkään 4890:n verrattuna jää muutamaan kymmeneen prosenttiin.

Tietysti jos tarkoitus on vain keulia naapurille niin silloin voi lähteä kaivamaan kortteja aina TNT:stä lähtien. Mitään lisätehoa ei kuitenkaan ole luvassa, päin vastoin.

22.

@21

Tätä itsekkin veikkaan, mutta silläpä tossa aikaisemmassa postauksessa pyysinkin, että jos muro tätä testailee niin kiusaa eritasoisien sekä erivalmistajien korttien sekoituksilla tuota piiriä.

Tuleepahan samalla suurin osa huonoista ominaisuuksista esile.

23.

@21

Tuon tarkoitushan on nimenomaan poistaa nuo ongelmat jakamalla resursseja ja tehtäviä käytössäolevian laitteiden suorituskykyjen rajoissa. Nykyisestä ”tyhmästä” usean näyttiksen järjestelmästä pyritään eteenpäin, eikä taaksepäin. Tällähetkellä HD 4830+4890=2*4830 ja tuolla pyritään tilanteeseen, jossa 4830+4890=4830+4890.

24.

Kuukauden sisään tulee uutinen, että ”Nvidia estää näytönohjaintensa käytön Lucid Hydra- piirin kanssa…” XD

25.

Täytyy hommata tuollanen. Sitten vaan ge force 440mx ja hd 4870x2 kimppaan. Tulee varmasti ainakin 1% tehon lisäys?

26.

prc: Pistetään muistiin, eiköhän tuo jossain vaiheessa tänne meillekin saavu.

27.

Taneli-: Niin, siis pointtina oli, että Braitsu on saanut MuroBBS:n puolella bannit modelta ja hän valittaa asiasta täällä.

28.

Offtopiccia mutta onko markkinoille joskus tulossa niitä virtaa säästäviä emolevyjä joista huhuttiin joskus muinoin? Eli siis se emolevy käyttäisi työpöytä käytössä emolevylle integroitua ohjainta ja sitten vasta tarvittaessa ottaisi käyttöön järkyttäviä watteja imevät erilliset high-end ohjaimet?

29.

Kommentoijalle nr 25: Epäilen hieman yhdistelmän toimivuutta sillä en usko GeForce 4 - näyttiksesi olevan PCI - E väyläinen.

30.

tää voi poikii tuon 12 miljoonaa takasi aika pian. ideana hieno ja odotettu mutta katellaan ne testit nyt.

31.

Olisi kyllä mahtavaa jos voisi Crosfirettää/SLi ttää 2 eri näyttistä ilman että toimitaan huonomman ehdoilla.

32.

@ 28

Hybrid- SLI ja CFX on jo vanhaa tekniikkaa… Integroitu näyttis toimii 2D:ssä ja erillinen PCI-e kortti alkaa syömään watteja vasta peleissä ym. raskaissa 3D sydeemeissä.

33.

@32

Voitko mainita jonkun emon/piirisarjan, jolla tuo toimii? Siis niin, että 2D:ssä (tai esim. Vistan Aerossa) se erillinen kortti ei syö ”watteja” turhaan. Kelpaisi kyllä meikäläiselle.

34.

Liian hyvä ollakseen totta. Seuraavaksi tekevät lastun, jolla Intel- ja AMD-prossut toimivat yhdessä ja powerin, jonka hyötysuhde on 200%…

35.

Onhan tuo toimivana ratkaisuna aika hieno uudistus. Voi yhdistää ostamansa edellisen sukupolven tehokkaan näytönohjaimen uuden sukupolven budjettimalliin ja saada tehoa tuplasti (teoriassa) lisää. :)

36.

Hyvä juttu, jotta on tulossa käyttöön. Kilpailua on aina hyvä olla. Toimivuuden näkee taas puolestaan sitten joskus, kunhan puolueettomat testaajat pääsevät testaamaan tuota kunnolla.

37.

@33

Nvidian 780a esim.

38.

@33
AMD 780 toimaa kyllä tuolla tavalla.

39.

Toimiiko tuo piiri myös moderaattoreilla jos haluan yhdistää Sikanatsin ja Kaotikan?
-Ai niin nehän on jo yhdistetty… ;)

40.

liekö PhysX toimia tuon kanssa?

Kirjaudu sisään

Kommentointi tässä osiossa on sallittu vain rekisteröityneille käyttäjille. Jos sinulla ei vielä ole tunnusta, rekisteröidy käyttäjäksi.

Takaisin ylös