Plaza

Muropaketti.com

Muropaketin videotesti: Apple iPhone 4:n & HTC Desiren käyttöliittymien esittely, iPhone 4:n antenniongelman vaikutus kuuluvuuspalkkeihin ja tiedonsiirtonopeuteen

3.9.2010

Muropaketin historian toisessa artikkeliin liittyvässä videossa tutustutaan lukijoiden pyynnöstä Apple iPhone 4:n ja HTC Desiren käyttöliittymiin sekä monikosketusnäytön toimintaan. Käymme läpi iOS 4.0.2- ja Android 2.2 + HTC Sense -käyttöjärjestelmien valikoita ja selaimia ja vertaamme kosketusnäyttöjen toimintaa puhelimet rinnakkain.

Lisäksi testaamme videolla paljon kohua herättäneen iPhone 4:n ”Death grip” -otteen vaikutusta kuuluvuuspalkkeihin ja tiedonsiirtonopeuteen SpeedTest.netin download- ja upload-testeillä. Testi suoritettiin Soneran 3G-matkapuhelinverkossa ja verkon täydellä nopeudella.

Lopuksi kokeilimme pikaisesti iPhone 4:n kameran toimivuutta LED-salamalla ja violetilla kuvauskohteella, sillä netissä on liikkunut huhuja ja kuvia, joiden mukaan kamera tunnistaisi violetin sinisenä.

Video on katsottavana YouTubessa HD-laatuisena (720p). Video on päivitetty myös Muropaketin Apple iPhone 4 & HTC Desire -artikkeliin.

Muropaketti TV, Apple iPhone 4 & HTC Desire - Käyttöliittymät & ”Death grip”- ja kameratesti

Sampsa Kurri

1.

Hienoa!

Hieno testi. Kyllä iPhone jyrää mielestäni täydellisesti HTC:n.

2.

kivat latenssit ainakin näyttäs death grip otteella olevan. mitenkäs tuossa pöydällä ollessa oli latenssit, kun videosta en nähnyt.

3.

@2
mistähän latensseista sä puhut?

4.

@3 SpeedTestissä näkyy ”Latency test in progress”.. varmaan sitä?

5.

Olisi ollut hauska nähdä sama speedtest testi HTC:llä. pöydällä ja kämmeneen suljettuna.

6.

Ai ai. Oma saunalahti med Desire antaa 3-5 megaa koko aika. Ei enään paluuta soneran heikkoon 3G nettiin.

Mutta joo, eipä tuo death grip vaikuta pahalta, varsinkin niille jotka yleisesti pitävät kännyä oikeassa kädessä, kuten minä.

7.

Lisäystä..

Mielestäni videon pilaa täysin nämä ”FAIL” -tekstit. Myöskin testituloksia olisi voinut näyttää kauemmin.
Ja miksi descriptionissa ei ole linkkiä tuohon kuvaan? Kukaan ei jaksa alkaa kirjoittamaan tuosta videosta tuota http://img295.imageshack.. jne.

Myös olisi ollut mukava tietää oliko Nelonen 16 gigabitin vai 32 gigabitin versioita. :)

Muuten hyvä testi siis, 720p plussaa! Desirellä olisi myös voinut testata noita nopeuksia ja kameraa…



Tämä kommentti poistettiin YouTubesta? Miksi. Lisään sen sitten tänne.

8.

Hieno testi.

Näyttikös tuo speedtesti pingiä? Että paljonko se oli… Aika samalla noi latencyt menee tossa otteella tai ilman. Ehkä paremman tuloksen saisi jos tuo uppi olisi tasainen mutta se jäi kuitenkin aina alta 0,5:n.

Muuten ihan ok testi. Violetti oli pelkkää paskaa kusetusta, eikä tuo otekkaan vaikuttanut näköjään dataan vaikka palkit tippui. Ehkä jenkkilässä on vaan paskat linjat.

Oliko Failin pointti kuvata joku Soneran verkko vai mitä? Katselin jutun ilman ääniä koska töissä.

No onko Sampsa ottamassa 4:n käyttöön vaiko siirtyykö Androidin leiriin?

9.

Joopa joo lisää ääntä. äänentasoa voi jälkikäteenkin editoida.
Verratkaa vaikka seuraavaan videoon http://www.youtube.com/watch?v=FCaHbOvVxMU

Vit kuule mitää tällä läppärillä.

10.

@3 Katoitko edes tuota videota?

@2 Normisti tulokset oli keskimäärin jonkun verran yli 3000ms ja samoin death grip otteella. (720p & fullscreen niin näkyy)

11.

Tege, testailen noita puhelimia sitä mukaa kun niitä saapuu niin on käytännön kokemusta kaikista, seuraavaksi N8.

12.

Idea seuraavaan videoon: Käyttäkää kunnon mikkejä tai puhukaa vaikka päälle uudestaan. Nyt piti laittaa musa pois ja vääntää nupit kaakkoon että kuuli yhtään mitään. Hieman jäin myös kaipaamaan jotain ”vauhdikkaampaa” tuohon. Ehkä tarkoitus oli pitää mahdollisimman asiallinen ja rauhallinen esitys? FAIL tekstit pilasi kuitenkin sen asiallisuuden aika täysin.

Mutta itse vertailuun. Todella hyvin sai kuvan käyttöliittymien samankaltaisuudesta ja toiminnasta. Myös se että näkee molemmilla puhelimilla tehtävän samat asiat selkeyttää eroja mukavasti. Liikkuvasta kuvasta voi kuitenkin ihmiset tehdä omat päätelmät ja ei olla sidoksissa vain muiden mielipiteisiin.

13.

Tuo on kyllä mystinen homma.. Edelleenkin ihmettelen tätä:
http://www.youtube.com/watch?v=kHy4mrVjUok
Kokeiles Sampsa samanlailla ja pesemättä sormia :)
Hopeinenomena-forumilta saa kuitenkin lukea noita kokemuksia katkenneista puheluista ja datasiirroista Suomessakin.

14.

Mikä tämä huhu on, että 30.9 tulisi uusi previkka iPhonesta?

15.

@14.
Tuostahan on jo muutaman vkon vellonut huhua, kun paljastui joku Applen uusi patentti tjs.
Uudessa mallissahan huhutaan olevan sisäiset antennit.

16.

@9 totta. todellakaan ei kuule yhtään mitään, mitä samppa tai joku muu mahdollisesti videossa mumisee.

17.

Itseäni iPhonessa ärsyttää tuo itse käyttiksen ”puuttuminen”, kun käyttöliittymä on pelkkä app launcher.

18.

Hyvä revikka, lisää vaan näitä!

Äänentaso olisi saanut tosiaan olla vähän korkeampi, mutta eipä tuo itseä sen kummemmin häirinnyt. N8 testiä odotellessa (:

19.

15.
Aah ok. Eli todennäköisesti on tulossa vasta iPhone 5:n.

20.

Loistava esimerkki Soneran 3G:n toimivuudesta. Töissä voin mennä vaikka tukiaseman viereen, ja silti nopeus on täysin sattumanvaraista. Täyden nopeuden liittymällä 200-600kbit/s ei ole kovinkaan hieno kokemus. Latenssit lähes aina nelinumeroisia, joskus harvoin 500-1000ms.

Vaihdoin Saunalahdelle, otin 1M liittymän ja nopeus on poikkeuksetta n 1.2Mbit DL ja 1.7Mbit UL. Testattu eri puolilla kaupunkia joten mistään tukkoisesta tukiasemasta ei ole kyse. Latenssi 100-150ms.

Soneran kanssa tuli räpiköityä yli 2 vuotta.

21.

Desiren käyttöliittymää voi muuten vaihtaa lennosta jos Sense ei miellytä. Mites ompussa?

22.

Tuli avauduttua vertailun hyvyydestä hieman alkuperäisen artikkelin kommentteihin. Video pelastaa tilannetta hieman mutta ei se siitä kyllä vieläkään hyvää tee. Jännä myös toi death grip ja kuinka ristiriitaisia tuloksia testeissä tulee. Esimerkiksi Puhelinvertailun testissä gripin vaikutus taas näkyy selvästi myös Suomessa: http://www.youtube.com/watch?v=Dhh5Wuh1aCI

23.

Sampsa,

Monet ovatkin jo äänen tasosta valitelleet näissä kommenteissa. Vain yksi neuvo… kun yhdistät ääniraitasi videoon editorissa niin miksaa ja masteroi se raita (about vähän kompuraa [ääni napakaks], de-esseriä [suhu-ässät ja paukku-peet veke], eq [vähä tuunaat saundia sopivan pehmeeks] ja limiterillä äänitaso kattoon lähelle nollaa). Jollet tiedä asiasta mitään niin pyydä joku editoimaan puolestasi.

Lisää videoita vain työstämään, thumbs up!

24.

blaza, en tiedä asiasta mitään, tsekkaillaan seuraaviin videoihin :)

25.

Miten muuten voikin Soneralla olla noin huono tuo pingi???
Itellä Saunalahden liittymällä aina alle 200ms, juuri äsken parhaillaan Helsingin serverille 83ms..

26.

21.
Mites sä sen käyttöliittymän muutat? Roottaamalla? Sitten se on sama kuin JB iPhonelle.

http://en.wikipedia.org/wiki/HTC_Sense

27.

@25
On kyllä aikamoinen :D
Kotkasta (ei keskustasta) Helsingin serverille 160ms, 2771 kbps alas, 1331 kpbs ylös. Saunalahti ja Desire.

28.

@26
Niinhän se menee. Saako iPhonessa JB:llä muutettua tuota?

Sulavan näköinen kyllä tuo iPhonen selainen.

29.

JB:n avulla saa tuota home screeniä customoitua mitenkä vain haluaa ikoneita myöten.

30.

Ei kyllä näytä desire tuossa paljoa testaillulta, kun niin vakiona työpöydät (kuvakkeet yms) eikä kovin paljoa lisäohjelmia näkynyt olevan marketista latailtuna valikossa. (niin kalseansävyinen teemakin ettei kovin houkuttelevalta näytä :P)

Kummalliselta kyllä tuon testipuhelimen näytönsävy näyttää, ehkä se on joku testiversion omituisuus.

Hitaalta vaikuttaa soneran verkko, oma desire saunalahden verkossa pyörii 3-7megan välillä download ja upload megan kahtapuolta.

31.

Ihan kämäsen laginen toi HTC Desire web surffaus testissä :D vs. Iphone4. Taitaa flash mainokset pistää jokkiin ton Desiren.

32.

Funa, flash on kytketty testissä pois päältä ”on-demand”-tilaan.

33.

Voi kun omakin iPhone 4 antaisi moisia nopeuksia death gripillä. Pelkkä sormen asettaminen viivan päälle aiheuttaa datasiirron melkeinpä täydellisen hyytymisen.

34.

@25
Entäs jos kyse ei olekaan Soneran ongelmasta vaan luurista, koko ajan kun on huono yhteys niin ei huomaakkaan jos yhteys oikeasti huononee… (tosikoille tiedoksi, että oli vain heitto).

Ääntä en saanut täällä töissä kuulumaan ollenkaan, muuten kiva video, pitäisi saada testi vain jo valmiiksi huonoilla kuuluvuuksilla.

35.

Käyttöliittymän vaihto ei edellytä roottausta!

Marketissa on kymmeniä Launchereita, joilla voi korvata Sensen. Esimerkkeinä heitettäköön LauncherPro ja ADW. Kovin heiveröisesti sinäkin Tege tutustuit Desireen kun et edes tuollaista tiennyt.

36.

Tuo puhelinvertailun iP4 testihän oli täynnä virheitä mutta ei nassikat osanneet. Muropaketin oli huomattavasti ammattitaitoisempi.
Tuo MayDay_84 laittama video 2.7.2010 on täyttä soopaa. 4.0 Beta softalla kuvattu jolla ei ole mitään tekemistä nykyisen kanssa ja uusi 4.1 julkaistaan ensi keskiviikkona eli 8.9.2010.
iP4 on tulossa toinen versio mutta CDMA jota myydään vain Kiinassa ja Ameriikan ihmemaassa.

37.

Hyvin kuulu stereo kajareilla. Surround kajareilla en uskois et paljoa kuuluis kun utube ei taida juurikaan tukea vieläkään sitä.

Omasta mielestä videon lopus ollut värikuvasta ei pahemmin kyllä muuttunut värit tai mun silmät heittää.

38.

Puolimutuna heittäisin, että death grippiä suorittavan käden kosteudella on suuri merkitys. Uutta testiä vaan Sampsa, hikisellä kädellä! :)

39.

Fantastista lisää videoita!

40.

23: Ei se noin hankalaa tarvi olla, unohdit vieläpä sen tärkeimmän eli että se mistä lähdetään liikkeelle pitää olla hyvää. Nuhasesta äänestä ei saa hyvää vaikka kuinka masteroisi.

Mikki on syytä olla parempi kuin kameran oma, vaikka joku halpa kondensaattorimikki. Niitä saa vieläpä suoraan USB-porttiin sopivia niin ei tarvitse alkaa hommaamaan esivahvistinta phantom-virralla. Jos mikki on esimerkiksi ~100€ laajakalvo (kuten http://www.thomann.de/fi/the_tbone_sc450_usb.htm) niin eipä sille äänelle tarvi paljoa tehdä. Kuuluu varmaan ihan hyvin jo ilman noita masterointeja. Videonkäsittelyohjelmassa vain ääni videon kanssa kohdalleen ja kyllä toimii.

41.

35.
Ei tommosia ollut siihen aikaan kun Desire oli kädessä.

42.

No huh huh mitkä erot käyttöliittymissä. Vielä kun laittais tuohon vertailuun Nokian esim. Maemo.

43.

nyt voi apple-homot pyyhkiä kyyneleet simmuista kun kolmaskymmenesseitsemäs artikkeli tuli iphonesta. Kyllä se toimii. kyllä me uskotaan :)

44.

Death Grip tappaa datan, mikäli ennen grippiä on 3G:ssä vain 2-3 palkkia. Puhelut ei kyllä helpolla katkea. Jos on 4-5 palkia niin Death Gripistä ei ole vaikutusta muutako palkkien määrässä.

Mielenkiinnosta oisin tosiaan nähnyt onko noilla otteilla vaikutusta HTC:n kapulaan (palkkeihin ja dataan). Onkai siinäkin antenni alalaidassa.

45.

43.
Näinhän se on. Kaduttaako jo se Galaxy?

46.

Ilmeisesti Apple osaa ainakin tehdä sulavan ja responsiivisen käyttöliittymän noihin laitteisiinsa. Ärsyttävää jos tehoa on periaatteessa vaikka muille jakaa, mutta mikään ei toimi kunnolla.

47.

Testasin ”Death Gripiä” Desirellä. Puristin täysiä puhelimen alalaitaa nyrkkiin ja toisella kerralla suljin alalaidan kokonaan kämmenien väliin ja puristin taas. Reunat koko ajan peitossa.

Molemmilla kerroilla täydet palkit pysyivät ja HSPA-yhteys säilyi. Sauniksen 1 Mbit yhteys.

http://a.imageshack.us/img375/4963/snap20100903151748.png

48.

@45

Ai kaduttaako Galaxyn osto? No jos Iphone on soneran kytkyllä puolet kalliimpi, ja vertaa vielä androidin ohjelmatarjontaa/muokattavuutta, niin kyllä siinä rupeaa miettimään että kumpi on kannattavampi.

Sanokaas, paljonko maksaa Iphone 4 kytky ilman puheaikaa, mutta 384 netillä kuukaudessa.

Galaxylla se hinta on 16,90e.

(ny tulee kommenttia, KÖYHÄT KYYKKYYN)

49.

Alko kyl himottaa iPhone, joko uudempi tai vanhempi tulee ostettua. Kaverilla 2G on hyvin on pelittäny ni otan joko 3G tai 2G en tätä uudempaa kun liian kallis mun lompakkoo. Pitää kevari, tietokone osat yms muutkin kustantaa ku tulee päivitettyä tiuhaa tahtia. :)

50.

Aifoonilla tulee näköjään salmiakkikuviota selaimessa. Tuota ei omalla Galaxy ässällä tapahdu. Aika heikosti toimii tuo ”dual touch” HTC:ssä verrattuna oikeisiin multi touch laitteisiin (Galaxy S, iPhone).

Näkyvissa kommentit 1-50. Yhteensä 75 kommenttia.

Kirjaudu sisään

Kommentointi tässä osiossa on sallittu vain rekisteröityneille käyttäjille. Jos sinulla ei vielä ole tunnusta, rekisteröidy käyttäjäksi.

Takaisin ylös