Plaza

Muropaketti.com

NVIDIA uhkailee ajurisivustoa

6.7.2007

NVIDIA on lähestynyt NGOHQ-ajurisivustoa uhkailusähköpostilla, jossa käsketään poistamaan sivustolta kaikki NVIDIAn ajurit kahden viikon kuluessa tai yritys ryhtyy oikeustoimiin. NGOHQ-sivusto tarjoaa sivuillaan ilmaiseksi ladattavaksi NVIDIAn ja ATI:n optimoituja ajureita, joissa on muun muassa .inf-tiedostoa modifioitu tukemaan myös vanhempia malleja. NGOHQ on vastannut uhkauksiin hyvin jyrkästi, ettei se aio poistaa ajurita sivuiltaan ja ihmettelee NVIDIAn suhtautumista ja hyökkäystä heitä kohtaan. Internetistä löytyy useita muitakin sivustoja, jotka tarjoavat NVIDIAn ajureita ladattavaksi (Guru3D, Driver Heaven, Techconnect Magazine, Laptopvideo2Go, Softpedia, DriverZone ja FileForum), mutta NVIDIA ei ole ottanut yhteyttä kyseisiin sivuihin ja esittänyt vastaavanlaisia vaatimuksia. NGOHQ päättää virallisen vastineensa uhkaukseen haastaa NVIDIA oikeuteen ja lainaukseen ATI/AMD:ltä, joka rohkaisee NGOHQ-sivustoa jatkamaan Catalyst-ajureiden modifioimista ja levittämistä.

NGOHQ, Nvidia threatens NGOHQ over ForceWare Distribution

NGOHQ, Our Official Response to NVIDIA

Sampsa Kurri

1.

Maksavatkohan muut suojelurahaa. Erikoista touhua.

2.

nVidiasta on tulossa iso ja paha! Aika erikoista kyllä, ainakin tapa jolla lähestyvät. Kertovat heidän jakavan nVidian omaisuutta vaikka samalla sadat muut paikat jakavat samaa kamaa. Tosin kyse voi olla hyvin pienestä, NGO:lla on tapana printata aika isolla omat logonsa päälle, ja muistaakseni esim. ohjelmien poistossakin lukee NGO:n ajurit, ei nVidian. Ehkö siksi suuttunut, tiedä häntä.

3.

Het ku joku tekee asiat paremmin ja tehokkaammin, nii aletaan valittaa ja haastetaan oikeuteen.
NGOn ajurit on olleet tasaisesti hyviä

4.

:) ei taida nvidian lakimiesten kova koura ylettyä israeliin asti, mikäli niiden kotisivun jutut pitävät paikkaansa…

5.

Tulee vähän mieleen tuosta ”Official Responsen” alkukappaleesta Pirate Bayn ”lakiuhkaukset”-osasto ja tarkemmin sanottuna ne vastaukset, joita ovat lähetelleet uhkauksien antajille.

6.

Ihme valitusta nvidialta… eikös se nyt oo hyvä et niissä lukee selvästi ettei oo nvidian omat ajurit. Noi on kuitenki tarkotettu enemmän sellasille jotka noista tietääki eli harva niitä ajureita tuolta lähtis hakee jos ei tiedä et ne on jonku muun ku nvidian. No se on tietenki nvidian häpee jos tollasen imagon haluu. Luulis et toi olis vaa hyväks niille virallisillekki jos esim muut löytää jonku jipon miten saa lisää tehoo nii eiköhän ne virallisetki sen pian sitte huomaa.

7.

#2
Taitaa olla tuosta kyse. Kukapa siitä tykkää jos joku kauppaa ilman lupaa sun tekemää tavaraa omanaan. Kyse ei taida olla kuitenkaan luvallisesta uudelleen nimeämisestä.

8.

2. 7.

Niin se taitaa olla. Muut ovat varmaankin ostaneet luvan.

9.

Sli_2d, ei todellakaan ole muut ostaneet mitään lupia.

10.

Miksi nVIDIA hyökkää yhden kimppuun ?.
Mainosti itseään liikaa.

11.

Enpä tiennytkään noista muiden tekemistä ajureista. Olin juuri laittamassa itselleni ATin virallista pakettia. Onko noi NGOn catalyst ajurit paremmat? Vai Omega?

12.

joo, kehuvat noita ngo:n ajureita että niissä on paremmat optimoinnit kuin valmistajan omissa ajureissa (enemmän pelioptimointeja tjsp)…

13.

Taidankin ladata.

14.

Nvidiaa ottaa päähän kun joku pystyy koodaaman paremmin kuin he…voi reppanoita.

15.

NGO:lla ei näköjään eilen vielä ollut kuin catalyst 7.3:een perustuva paketti tarjolla. Toivottavasti 7.6 tai 7.7 olisi seuraava josta tekevät optimoidut.

Kirjaudu sisään

Kommentointi tässä osiossa on sallittu vain rekisteröityneille käyttäjille. Jos sinulla ei vielä ole tunnusta, rekisteröidy käyttäjäksi.

Takaisin ylös