Plaza

Muropaketti.com

NVIDIAn PhysX-ajurilla huima teholisäys 3DMark Vantageen

23.6.2008

NVIDIA on viimeistelemässä parhaillaan ensimmäistä virallista PhysX-ajuria GeForce-näytönohjaimilleen, joka aktivoi fysiikkakiihdytyksen grafiikkapiirillä. Nettiin on kuitenkin jo vuotanut NVIDIA PhysX_8.06.12 Driver.exe -beta-ajuri, jonka avulla fysiikkakiihdytys saadaan toimimaan PhysX-fysiikkamoottoria käyttävissä 3DMark Vantagessa, Unreal Tournament 3:ssa ja Cell Factorissa. Asennukseen vaaditaan NVIDIAn tuoreet GeForce 177.35- tai 177.39-näytönohjainajurit sekä edellä mainittu erillinen PhysX-ajuri. Fysiikka-ajurin toimivuuden voi tarkistaa asennuksen jälkeen Windowsin käynnistä-valikosta ”Ohjelmat > NVIDIA > Physx config”.

Tällä hetkellä virallinen PhysX-tuki on toteutettu GeForce GTX 260- ja 280- sekä GeForce 9800 GTX- ja GTX+-näytönohjaimille, mutta modifioidulla .inf-tiedostolla PhysX-tuen saa toimimaan myös muilla G92-grafiikkapiiriin perustuvilla GeForce 8800 -näytönohjaimilla.

3DMark Vantagen testeissä tehonlisäys on huima ja CPU-tulos nousee PhysX-ajurin ansiosta jopa useilla kymmenillä tuhansilla pisteillä. Esimerkiksi GeForce GTX 280:n Performance-kokonaistulos nousee pelkän fysiikka-ajurin myötä 3000 pisteellä. Entry-presetissä uusi ennätys on nyt yli 80000 pistettä, joka on ajettu 5,4 GHz:n kellotaajuudelle ylikellotetulla Intel Core 2 Extreme QX9650 -prosessorilla, kun aiemmin paras tulos oli hieman yli 55000 pistettä viiden gigahertsin kellotaajuudelle ylikellotetulla kahdeksanytimisellä Skulltrail-kokoonpanolla. Performance-presetissä uusi ennätys on nyt P35000 pistettä, kun ennen PhysX-ajuria paras tulos oli hieman alle P30000 pistettä.

Ensituntumalta NVIDIA näyttäisi onnistuneen omimaan PhysX-ajurin ansiosta 3DMark Vantagen lähes kokonaan itselleen huipputuloksien osalta. Todennäköisesti lähitulevaisuudessa tullaan näkemään markkinoilla entistä enemmän PhysX-fysiikkakirjastoa hyödyntäviä pelejä, sillä NVIDIAn ostettua AGEIAn viime helmikuussa, se on rummuttanut fysiikkaominaisuuksia aktiivisesti The Way It Is Meant To Be Played -pelikehittäjien suuntaan.

Tech Arp, NVIDIA Launches PhysX!

XtremeSystems Forums, Nvidia 177.39 Beta Driver with PhysX-Support

Sampsa Kurri

1.

Eli tämä siis käytännössä laittaa GPU:n laskemaan fysiikoita CPU:n apuna?

2.

tavallisella physx kortilla tuli 2k enemmän

3.

Fretplay, yksinkertaisesti sanottuna näin

4.

Kuulostaa aika tavalla kusetukselta. Kun se näytönohjain vääntää tositilanteessa jo sitä grafiikkaa, niin mistä se lisäteho otetaan siihen fysiikanlaskentaan? Ei todennäköisesti mistään eli näkyy vain keinotekoisissa testeissä kuten Vantagessa.

5.

Taas etumatkaa Nvidian 9800GTX+ kortille

6.

Joku vois varmaan pastee linkkiä miten muut G92 piiriset näytönohjaimet saa toimimaan?

7.

”Perfromance” typo

8.

Se mikä monelta tuossa unohtuu on se miten käy pelinopeuden jos näyttistä käytetään fysiikanlaskentaan, Vantagessa kun sen ei tarvitse fysiikkatesteissä vaivata juurikaan päätään grafiikalla

9.

Eikö tämä tarkoita että noi uuden 3Dmarkin tulokset on merkityksettömiä koska ne on PhysX tuesta kiinni eikä vertailua voi tehdä eri järjestelmien kesken?

10.

”Joku vois varmaan pastee linkkiä miten muut G92 piiriset näytönohjaimet saa toimimaan?”

NII!!

11.

Löysin itse: http://rs335.rapidshare.com/files/123772943/177.39_geforce_winvista_64bit_international.modded.all.cards.rar

12.

ja taas AMD/ATI:a viedään

13.

No jos sitä CPU-kuormitusta saadaan pienellä grafiikkaväännön menetyksellä laskettua, SAATTAA se joissain tilanteissa EHKÄ antaa jokusen FPS:n lisää. (Kuten karkkimarkissa)
Meinaan onhan GPU:issa sitä tehoa paljon enemmän kuin CPU:issa.
Ja kyllähän nämä PhysX-lisät joissakin peleissä tuovat lisää iloa silmille.

14.

Futuremark on jännästi jättänyt ensin DX10.1:n pois ja kummasti myös Havok on kadotettu. PhysX mukana 'yllättäen'. Vihreällä firmalla ei ole varmaan mitään tekemistä asian kanssa…

15.

NVidia vajoaa.

16.

3DMark Vantage on sen verran tyhmästi suunniteltu, että fysiikkatesteissä ei suoriteta ollenkaan grafiikkaa tai muita peleille tyypillisiä raskaita toimintoja, vaan ainoastaan fysiikkaa. Näin näytönohjaimen tehot voidaan valjastaa kokonaan fysiikan laskemiseen ja saadaan pisteitä nostettua ilman fysiikkakorttia vaikka käytännössä tuollainen teholisäys ei pysty toteutumaan.

Tämä on mielestäni täysin Futuremarkin syytä vaikka NVIDIA käytti ajattelettomuutta hyväkseen markkinointi mielessä. Ainakin saivat aikaiseksi fysiikkaa laskevat ajurit. Eri asia, tuleeko peleissä olemaan mitään hyötyä vai jääkö pelkäksi mainostempuksi.

Salaliittoja ajatellen Futuremark ehkä teki tuon tahallaan, mutta se jää arvailujen varaan. En vain jaksa uskoa, että siellä olisi tuollaista mokaa tehty vahingossa.

17.

Nvidia yksin PhysX:n kanssa vs. AT/ AMD + Intel Havockin kanssa… Onpahan mielenkiintoinen asetelma. Intel on niin suuri yritys peli maailmassa, että kyllä Havockia rupeaa kohta näkymään ja PhysX saattaa jäädä aika yksin.

nVidia on suuri tekijä peli rintamalla, kun se on hallinut GPU:ita 8800-sarjan kanssa. Muta ATI/AMD + intel combinaatio on vaarallinen tekijä nVidialle. Sellainen voima ettei pelintekijätkään voi täysin olla huomioimatta.

Likaista peliä tämä karkkimarkki ja GPU homma on kyllä. Saa nähdä milloin loka alkaa lentämään toden teolla Havock vs. PhysX…

18.

XtremeSystemisin foorumeilla oli juttua, että intelin emolevyillä pystyy muka tekemään tälleen 9800 GTX (GPU) + 8800GT (PhysX), jolloin toinen laskee grafiikkaa ja toinen fysiikkaa..

Itse metsästän tässä GeForce 177.39 Vista 64bit ajureita, kun kaikki tuntuu olevan korruptuneita…

19.

Ironisintahan tuossa Vantage-salaliitossa on se että DX10.1 tukea ei tehty (kuulemma) koska sitä tuki vain yksi valmistaja, eli ATI (S3 unohdettiin kokonaan vaikka tukee sitä myös), PhysX taas on ihan eri juttu, sehän ei liity grafiikkaan tms mitenkään, ei sillä ole väliä jos sitä tukee vain yksi firma… eikun..

20.

elikkä tätä ei saa toimimaan vanhanmallin 8800gts ?

21.

edes modatuilla ajureilla ?

22.

@17 Juu, tuohon kun vielä lisätään Havokille PS2, PS3, X360, Wii, PSP jne. niin ei ole epäselvää kummalla on volyymiä. PhysX pelejä on pari hassua siinä missä Havok on käytössä >100 pelissä tosin noille monille alustoille jakaantuneena. Eipä silti, kyllä PhysX:llä on kohtuulliset mahdollisuudet yleistyä PC-puolella kun Nvidia saa tuen kaikille DX10 näyttiksille. Installed base on sitä luokkaa että tuota joku pelintekijä saattaa alkaa hyödyntämään.

23.

@21 ei saa. Vain GT200 ja G92 tuettuna edes epävirallisesti.

24.

O_o, ainoa vika taitaa olla se että fps:t tippuvat.

Nyt taitaa alkaa näytönohjaimien kellotuskisa 3DMarkeissa.

25.

Mulla on BFG 8800GTS 320MB OC2, mut sillä ei taida toimia, eihän? (ps. edit-nappi olisi hyvä :) )

26.

eipä toimi ei :(

27.

Eipä se toimi tällä hetkellä muutenkaan muussa kuin 3Dmark Vantagessa. Esim. Ko. UT3 mappia nimeltä Heat Ray PhysX ei ole edes olemassa (toisin kuin benchmarkissa lukee). Ja mitä itse testailin CTF-Tornado ja CTF-lighthouse PhysX mappeja, niin ihan samallai se toimii ilman näitä uusia physX/näyttis ajureita…

28.

Tuohon edelliseen.. Sainkin selville, että se heatray mappi on jonkin uudemman suljetun PhysX betan mappi.

Mutta eipä se selitä sen toimimattomuutta siltikään noissa kahdessa CTF PhysX mapissa, jotka toimivat edelleenkin 10-30fps jos alkaa ampumaan jotain seiniä.. :|

29.

Melekosta kusetusta taas. Onneks karkkimarkki ei oo koskaa ollu mun kriteerinä kortin valinnassa.

30.

Tämähän auttaa siirtämään fysiikanlaskemista prossulta näyttikselle?

Jos prossu on todellinen pullonkaula näyttiksiin verrattuna niin, ettei näyttisten kokopotentiaalia saataisi juuri muutenkaan hyödynnettyä. Niin eikö se olisi vain hyvä, että prossun kuorma vähenisi ja näyttiksen ylimääräinen potentiaali saadaan käyttöön.

No ihan sama minulle, en ole oikein näyttiksistä muutenkaan kiinnostunut, kun en pelaa enkä harrasta grafiikkaa. Nvidialta oli sinänsä hyvä idea, että näyttiksellä voi tehdä muutakin kuin pelkkää grafiikkaa. Sitten vasta voisin alkaa harkitsemaan kunnon näyttistä, kun sitä cudaa aletaan tukemaan hyötyohjelmissa, eikä pelkästään missään folding@home

31.

Tämähän on hyvä juttu jos tajusin ?
Eli ei ole mitään haittaa vaan päin vastoin reulusti hyötyä jos tämän asentaa ?
8800 gt:lle vaan muoka tuo tierosto ja homma on bueno.. ?

FPS:ssät varmaan nousee aika kivasti kun UT:tä hakkaa.

32.

Olis vaan helpompaa ja Havock ja PhysX yhdistettäisiin yhdeksi yhtenäiseksi ja vapaaksi standardiksi, niin ei tulis BlueRay vs. HD-DVD kaltaista standardi sotaa näyttisten puolelle… Mutta kun kyseessä ovat yritykset mitkä ovat, niin epäilenpä suuresti että kyseistää kompromissiä saadaan aikaiseksi vaan tässä aletaan kisaamaan kuolemaan asti…

33.

Se on Havok, eikä mikään Havock, Havoc jne. Rasittaa kun tuo sama virhe toistuu joka paikassa aina uudestaan ja uudestaan.

34.

Mulle sopii hyvin et fysiikan laskenta siirretään näytönohjaimelle, koska siten hyötyy enemmän pelkän näyttiksen päivittämisestä.

35.

dochmbi, ei se ihan noin yksinkertaista ole ellei koneessa ole useampaa näyttistä, kun kaikki mikä menee fysiikanlaskentaan näyttikseltä on pois grafiikanlaskennasta

36.

Tein tuonne BBS:n puolelle jo pari päivää sitten threadin aiheesta, samasta löytyy myös imurointilinkit.
http://keskustelu.plaza.fi/muropaketti/bbs/t537761

37.

Nyt siis jos haluatte tehdä puolueettomia testejä niin eipähän kannata koko vantagea käyttää. 06:sta kehille

38.

Imo hyvä tuo että CPU ei ole enää pääroolissa, että vähän kevyemmällä prosessorilla saa korkeammat pisteet. GPU mark
eikä CPU mark niinkuin 06

39.

Eipä tuosta physX:stä kannata innostua, ennenkuin se toimii peleissä. Jollain vantagetuloksellakun on hyvin vähän käytännön merkitystä.

40.

Taitaa Skulltrailkin jäädä jälkeen kun ei tue 3-way sli:tä, joka on nyt ”in” :D

41.

Helevata mitä ininää, jos Amd olisi saanut julkaistua jotain tämän suuntaista, ylistyksen määrä olisi jotain aivan järkyttävää.
Nyt kun paha vihreä teki tämän, niin pelkkää paskaa sataa niskaan.

Pidemmän aikaa prossu on ollut se joka jumittaa noiden näyttisten menohaluja, niin eikös se nyt ole vaan hyvä, että otetaan kaikki näyttiksestä irti?

42.

Kyllä se olis yhtä hanurista jos AMD/ATI:lla olis joku yksipuolinen boosti markissa. Joku vielä millä ei ole mitään pohjaan oikeissa sovelluksissa.

FPS:hän tuossa väkisinkin laskee jos on tasapainossa GPU+CPU omassa koneessa jo valmiiksi. Jostain se partikkeleiden laskenta pitää silloin ottaa. Sitä voi sitten itsekukin pohtia onko ne vysiikka kikkailut sen arvoista. Vantage sanoo että on ja vielä kohtuullisen painotettuna.

Mää henk koht sanon omasta puolesta että ei =) Toivotaan että Futuremark reagoi. Onneks on 03, 05 ja 06.

43.

42@
No kukaan noita karkkimarkkeja nyt tähän laske, taisi se vaan olla eka missä tosta oikeasti on hyötyä.
Onhan tuossa tietty se ikävä asia, että menee sitten Amd:n pojilta se ainoa asia, missä ovat päässeet elvistelemään…tähän astihan Amd on vienyt karkkimarkit ja Nvidia pelit .)

Mutta jos Nvidian ilmoitus tuota tukevien pelien tulevasta määrästä pitää paikkansa, niin ei voi muuta kuin olla tyytyväinen.

Kunnolla toimiva fysiikkahan on ollut jo monta vuotta lapsen kengissä, ja itse olen todellakin valmis tinkimään muutaman framen sieltä ja toisen täältä, saadakseni toimivaa fysiikkamallinnusta peleihin.

Sehän avaa pelinkehittäjille vihdoinkin mahdollisuuden toteuttaa jotain uutta, ja todellakin toivon että tuo tulee menestymään

44.

……Mutta jos Nvidian ilmoitus tuota tukevien pelien tulevasta määrästä pitää paikkansa, niin ei voi muuta kuin olla tyytyväinen…..

Vähennä ilmoituksesta pois markkinointiosaston lisä, niin jäljelle jää alle puolet….

45.

Vähennä ilmoituksesta pois markkinointiosaston lisä, niin jäljelle jää alle puolet….

Joka kuitenkin on perkuleen paljon enemmän kuin tähän asti on tullut yhteensä….

46.

Tämähän kuulostaa ihan hyvältä, jos tuolla saadaan peleistäkin enemmän irti - ja miksipä ei saataisi. Tehojahan tämä ei lisää, mutta mahdollistaa se resurssien paremman jakamisen.

Vielä kun saisivat pelien sisällölle oman kiihdyttimen…

47.

http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.expreview.com%2Ftopic%2F2008-06-24%2F1214282167d9273.html&hl=zh-CN&ie=UTF8&sl=zh-CN&tl=en - w00t

48.

Joku ei malttanut odottaa :-) hyvältä näyttää 4870

49.

Vantage on täysin irrelevantti eikä fysiikan mallinnuksella ole minkään maailman vaikutusta UT3:n pelillisiin elementteihin. Ennen kuin DMM & Euphoria pyörivät kiltisti CUDA:n alla, on PhysX aivan yhtä tyhjän kanssa.

Tarkoittaako tämä nyt tulevaisuudessa sitä, että pelit jotka tukevat PhysX:ää, vetelevät kuivia DAAMITin korttien kanssa, ja Havok peleissä homma on sitten toisin päin?

Backbreaker on näillä näkymin ensimmäinen Euphoria- peli PC:lle. Jään innolla odottamaan mitä tuleman pitää… =)

50.

Monet kuvittelevat, että fysiikkakirjasto siirtyy suoraan cpu:lta gpu:lle, niin että lopputulos on yhdentekevä. Gpu pystyy suorittamaan floating point operaatiota paljon CPU:ta tehokkaammin, mikä mahdollistaa monimutkaisen fysiikkamoottorin käyttämisen ilman valtavaa hävikkiä suorituskyvyssä.

Jos CPU joutuu hoitamaan kaiken fysiikanmallinnuksen, on nykyiset quad coretkin polvillaan ja pelaaminen on mahdotonta. CPU ei yksinkertaisesti taivu siihen. Monia pelejä pystyy 8800 kortillakin pelaamaan niin, että fps on reilusti yli tarvitun. Niissä tilanteissa irtaimisto yms. roju olis ihan mukavaa.

Näkyvissa kommentit 1-50. Yhteensä 58 kommenttia.

Kirjaudu sisään

Kommentointi tässä osiossa on sallittu vain rekisteröityneille käyttäjille. Jos sinulla ei vielä ole tunnusta, rekisteröidy käyttäjäksi.

Takaisin ylös