Rosewill esitteli mekaaniset RK-9100-sarjan näppäimistöt
11.9.2012

Tietokonetarvikevalmistaja Rosewill on laajentanut mekaanisten näppäimistöjen valikoimaansa uusilla RK-9100-malleilla. Ne perustuvat Rosewillin mallistosta vuodesta 2010 löytyneisiin RK-9000-malleihin, mutta soppaan on lisätty näppäimien taustavalaistus.
Uudet RK-9100-mallit tulevat aluksi saataville kahtena eri versiona. Toisessa käytetään sinisiä ja toisessa ruskeita mekaanisia Cherry MX -näppäinkytkimiä. Lisäksi uutuusmalleista löytyy kuuden samanaikaisesti painetun näppäimen anti-ghosting-tuki sekä Caps Lockin, Num Lockin ja Scroll Lockin näppäimiin integroidut merkkivalot. Näppäinten taustavalaistuksen kirkkaudessa on neljä eri tasoa. USB-liittimen kontaktipinnat on kullattu.
Saatavuudesta tai hinnasta ei ole vielä tarkempaa tietoa.
Juha Kokkonen
- 1.
-
Kullattu USB-liitin näppiksessä :) Mahdollisesti turhin koskaan kuulemani juttu.
- 2.
-
@1
Noitahan on ollu ties kuinka kauan ja vaikka minkälaisissa laitteissa. Tiedä miksi se oli tosin tässä nyt erikseen mainittu :)
No kilpailu on aina hyvästä. - 3.
-
Naxuukohan se silleen mukavasti että naapuritkin kuulee?
- 4.
-
Yksi ruskeilla kytkimillä kiitos.
- 5.
-
@1 Eipähän tapahdu korroosiota jos meinaa tuleville sukupolville säästää, lähettää avaruuteen tai käyttää muuten epätavallisessa ympäristössä.
- 6.
-
Tämähän sopis varsin mainiosti ”hienoon pelikoteloon” kasatun joulukuusi-jonnekoneen vierelle :D
- 7.
-
Gold plated USB connector to ensure low latency!
- 8.
-
Mekaaninen näppäimistö kiinnostaa aina. Hyvä kirjoittaa, pelaaminenkin huomattavasti nautinnollisempaa jne. Mutta en oikein vieläkään tajua mikä järki on tunkea noita ledejä jokaiseen mahdolliseen paikkaan. Ledit jo itsessään tuovat mukavan 50€ koron hintaan.
Tämän jutun kommentointi on suljettu.































