Uusin ylikellotusominaisuus: Joystick emolevyllä
13.6.2008
Asus on esitellyt Computex 2008 -tapahtumassa Intelin X48-piirisarjaan perustuvaa Rampage Extreme -emolevyä, jonka erikoisin ominaisuus on emolevyltä löytyvä TweakIT-ylikellotusnuppi. Ilotikun kanssa pystytään säätämään esimerkiksi prosessorin ja muistien käyttöjännitettä lennosta BIOS-asetuksiin koskematta. Säätöprosessiin vaaditaan mukana toimitettava ulkoinen LCD-näyttö, johon valitaan haluttu jännite Toggle-näppäimellä, säädetään arvo nuppia kääntämällä ja otetaan jännite käyttöön Confirm-napilla. Ominaisuus vastaa virittelijöiden emolevyille juottamia jännitemodifikaatioita, joissa säätövastuksen avulla saadaan korotettua portaattomasti käyttöjännitettä.
Rampage Extreme -emolevyn ulkoasu noudattaa samaa linjaa kuin P45-piirisarjaan perustuvan Maximus II Formula, mutta northbridge on varustettu vesiblokilla ja muistien virransyöttö erillisellä jäähdytyssiilillä. Emolevyn julkaisuajankohdasta tai myyntihinnasta ei vielä ole tarkempia tietoja, mutta hintalapussa seisoo varmasti yli 250 euroa.
Fudzilla, Asus adds Voltage tweaking by hand
Sampsa Kurri
- 1.
-
Kuulostaa liian hankalalta minulle :<.
- 2.
-
nonii oikeen ilotikku tungettu emolevylle.. kyllä on taas insinöörit ejakuloinu ku on ton kehittänyt.. mitä vielä??
- 3.
-
Seuraavaan emoon voisivat pistää sitten jotain hyödyllistä.
- 4.
-
Kuten 7” lcd-näytön ja popcornkoneen
- 5.
-
Mitä helvettiä?
Kyllä mielummin säädän BIOS:sistä kuin sammutan koneen, avan kopan ja irroitan äänikortin, että sormeni mahtuu hipelöimään jotain helvetin pientä nappulaa.Vaikka ovat insinöörikoulut käyneet, niin yhtään ei ole järkeä päässä.
- 6.
-
@5.
Ne, jotka tätä ominaisuutta hyödyntää, ei varmastikkaan pidä koteloa kiinni/käytä koteloa ollenkaan.
- 7.
-
Ehkä siitä on sitten iloa jollekin, mutta aika turhalta vaikuttaa.
- 8.
-
”Ilotikun kanssa pystytään säätämään esimerkiksi prosessorin ja muistien käyttöjännitettä lennosta BIOS-asetuksiin koskematta.”
Minä saan tästä sellaisen käsityksen että sitä voi säätää koneen käynnissä ollessa eli ns. ”lennossa”.
- 9.
-
5.
Ne jotka käyttää eivät käytä konetta kotelossa. Jos käyttää siinä ei todellakaan ole äänikorttei tai muuta edes.
- 10.
-
@8
Eiköhän se ole ihan oikea käsitys. - 11.
-
Miksi emolevyssä? Miksei erillinen paneeli vaikka kotelon etuosassa, josta on helppo räplätä namiskoita tai sitten ihan ulkoinen padi, joka kytketään emolevyn liittimeen ja kellotus on yhtä helppoa kuin padilla pelaaminen?
Eiku se pitää näyttää siistillä ku tyyppi kurkottaa emolevyn väliin sormilla ja vääntelee mystisiä nappuloita että siinä ois semmonen niin kun tekemisen meininki. Näinhän sen on pakko olla.
- 12.
-
11.
Kuten aikaisemminkin mainittiin tuollaista toimintoa tarvitsevat tuskin käyttävät koteloa :D
Muistaakseni myös tuossa Asuksen mallissa on lisäksi poweri ja restrat napit emolevyssä?
- 13.
-
Eikös Striker II Formula perustu nvidian piirisarjaan?
- 14.
-
@ 12.
Ymmärsin kyllä, mutta miksi pitää tehdä asiat hankalasti, jos vaikka pöydällä oleva kytkinrivi olisi paljon helppokäyttöisempi vaikka kotelo olisikin auki koko ajan.
- 15.
- 16.
-
Hmm… eikö uusissa emoissa sitten pystykään säätämään asetuksia softalla: joko valmistajan omalla tai 3rd party? (Itsellä käytössä sen verran vanhentunutta tekniikkaa, ettei se onnistu edes BIOSista :( ) IMHO aika turha konstruktio sitten …
- 17.
-
Kyllä peelot vinee taas. Ostakaa vaan sitä P5K emoa, niin pysytte tyytyväisinä.
- 18.
-
@17
peelot vinee taas…
Jus't joo, ilotikkuviritys emolle on yhtä tarpeellinen kuin corolla mark ii:n tuunaus karvanopilla eli amis hommia.




