Yllätyskäänne, AMD:n Phenom II ylikellottuu yli 5 GHz:iin
21.11.2008

Muropaketissa uutisoitiin aiemmin tällä viikolla AMD:n uusien 45 nm:n tekniikalla valmistettavien Deneb-koodinimellisten työpöytäprosessoreiden julkaisusuunnitelmista. Phenom II X4:ksi ristityt toisen sukupolven neliytimiset prosessorit julkaistaan näillä näkymin tammikuun alussa ja suorituskykyisin malli tulee olemaan kolmen gigahertsin kellotaajuudella toimiva ja kahdeksan megatavun välimuistilla varustettu kerroinlukoton 940-malli. Prosessori sopii nykyiseen AM2+-kantaan ja tukee DDR2-muisteja. AMD omien lehdistödiojen mukaan 940-malli venyy ilmajäähdytyksellä noin neljän gigahertsin kellotaajuudelle ja nestejäähdytyksellä vieläkin korkeammalle.
AMD oli eilen esitellyt Austinissa Teksasissa joukolle Yhdysvaltojen lehdistöä Phenom II -prosessoria ja sen massiivista ylikellotuspotentiaalia. AMD oli demonstroinut neljää Phenom II -kokoonpanoa jäähdytettynä ilmalla, kompressorijäähdytyksellä, kuivajäällä ja nestemäisellä typellä. Testikokoonpanot olivat ilmeisesti perustuneet Gigabyten 790GX-emolevyyn.
Ilmajäähdytyksellä Phenom II oli toiminut neljän gigahertsin kellotaajuudella 1,55 voltin käyttöjännitteellä. Kompuralla kellotaajuus oli saatu nostettu jo 4,5 GHz:iin 1,7 voltilla. Kuivajäällä (-79 astetta) jäähdytettynä Phenom II -prosessori oli toiminut PC Perspectiven mukaan viiden gigahertsin kellotaajuudella, kun sille oli syötetty 1,6 voltin käyttöjännite. LN2-testeissä prosessorin kellotaajuus oli saatu korotettua reilusti yli viiteen gigahertsiin, kun kuparikulhon pohjasta oli mitattu -185 asteen lämpötila ja käyttöjännitettä oli syötetty 1,9 volttia. Kyseessä ei ilmesesti ollut ainoastaan CPU-Z-ohjelman esittely työpöydällä, vaan AMD oli demonstroinut järjestelmiä pyörittämällä niissä Crysis-peliä.
PC Perspective, 5 GHZ+ Phenom II Overclock on Dry Ice
Tech Report, AMD overclocks 45nm Phenoms to 4GHz and beyond
Päivitys: Legit Reviews on julkaissut ylikellotuksista lisää tietoa ja pari kuvaa tapahtumapaikalta. Kuvien perusteella ylikellotusten parissa on hääräillyt AMD:n suomalaisvahvistus Sami ”macci” Mäkinen. Phenom II -prosessoreita ei ilmeisesti juuri kylmäbugi vaivaa, sillä C2-H-steppingin prosessori oli toiminut -190 asteessa 1,95 voltin käyttöjännitteellä ongelmitta, kun nykyiset 65 nm:n Phenomit eivät toimi alle -20 asteessa.
Australialaisen Overclockers.com.au-sivuston keskustelupalstalla The Overclocker -verkkolehden toimittaja Moloko kertoo, että käytössä oli ollut Phenom II -prosessori, Gigabyte GA-MA790GP-DS4H -emolevy, ATI Radeon HD 4870 X2 -näytönohjain ja OCZ:n Reaper DDR2 -muistit. Molokon mukaan Phenom II -prosessorissa ei ole minkäänlaista kylmäbugia.
Muropaketin toimitus: Phenom II:n extreme-ylikellotustesteihin nestemäistä heliumia (-269°C)?
Legit Reviews, AMD Phenom II X4 Processor Breaks 5GHz on LN2
Overclockers.com.au, AMD Austin Tech Day - Information from the inside
Sampsa Kurri
- 1.
-
Oho, nyt alkaa kuulostamaan jo hyvältä.
- 2.
-
Tuntuu, että AMD aina repii puskistä näitä yllätyskäänteitä. ATI 4xxx sarja ja nyt tämä, toivotaan että suorituskyky vastaa megahertsi lukemia.
- 3.
-
nyt heti AMD:n osakkeita ostamaan.
- 4.
-
AMDn pitäisi vaan saada noita piirejä JULKAISTUA suuremmilla kellotaajuuksilla.
Suurin osa kuluttajista ei kuitenkaan koskaan ylikellota konettaan niin suuresta kellotaajuuspotentiaalista ei ole iloa jos oletuskello , sen mukainen kellottamaton suorituskyky ja sen mukainen hinta on alhaalla - 5.
-
Jaahas… alkaako nyt tulemaan AMD:n vastaus pikku hiljaa Intelille. Toivottavasti näin niin saadaan hintoja hieman alas.
- 6.
-
Kuulostaa erittäin hyvältä. :)
Taitaa olla coldbug saatu korjatuksi 45nm prosessin myötä. :)Ja mun mielestä ei 2,8 ja 3GHz ole huono kellotaajuus esimmäisille julkaistaville prossumalleille.
Toivotaan vaan että tästä nyt jotain kivaa kehittyisi. ;)
- 7.
-
Onko noissa jokin P4-henkinen ratkaisu jolla kellotaajuutta on puristettu epätoivolla ?
- 8.
-
Erittäin hyvä uutinen. Hyvä AMD!
Vapise Intel - 9.
-
Kyllähän tuo 940 malli menee ostoslistalle heti ku kauppoihin ilmestyy.
- 10.
-
P4-henkinen ratkaisu tarkoittaa kait pitkää liukuhihnaa?
Jota tuskin on kun ei sitä ollut ekassa Phenomissakaan, johon tämä kait aika kovasti kuitenkin perustuu..Mutta kiva kuulla kyllä hyviä uutisia AMD:n prossuistakin taas… Toivottavasti nämä uutiset realisoituu myös yhtä hyvinä…
- 11.
-
@7 Ei ole, koko P4 oli itsessään se ratkaisu. Phenom II:n osalta IPC on juurikin se mitä on eniten parannettu, ei kellotaajuus. Toki kellotaajuutta on saatu lisää, mutta ei ratkaisuilla jotka olisivat toisaalta haitallisia.
@4 Ainakin tuossa toisessa linkatussa artikkelissa pohdinta on siihen suuntaan, että AMD ei tällä hetkellä halua ajaa Inteliä kellotaajuus-sotaan, vaan ”tyytyy” lähellä olevan kakkosen asemaan, kuitenkin siten että pelimerkkejä on jäljellä Intelin tulevia prosessoreita ajatellen. (Hieman samantyylinen strategia kuin Nvidian kanssa, joka on toiminut erinomaisesti).
- 12.
-
AMD nousee
- 13.
-
Ei muuta kuin AMD koneeseen heti ensi tilassa.
Tollasella kellotusvaralla uudet phenomit on kyllä ehdoton valinta.
- 14.
-
Crysista yli 5Ghz kelloilla :o
- 15.
-
Mielenkiintoista. AMD varmasti voisi todellakin julkaista siruja joillakin 3.5 GHz nopeuksilla jos haluaisi. Kuten valvoline sanoi, Intel silloin varmaankin tekisi saman ja julkaisisi jotakin vieläkin korkeammilla kelloilla.
- 16.
-
!OHO! nyt lähti lapasesta. Toivotaan tiukkaa taiston jatkoa prosessoririntamalle. Jos tämä nyt pitääkin kunnolla paikkaansa niin eipä hyvä kellotus olekkaan enää intellin yksinoikeus.
Tämähän tietää heti alkuvuodelle myös intellin puolelta vähintäänkin hinnanleikkauksia ja jos (kun) kuluttajille suunnattu LGA 1160 kantainen kokoonpano ja sille tulevat prosessorit ei tule pärjäämään nyt julkaistulle core i7:lle niin veikkaukseni on että se on tasoissa tai jopa jäljessä tätä phenom kakkosta.
Amd:n eduksi on luettava tällähetkellä verrattuna tuleviin intellin tekosiin jo markkinoilla olevat kohtuu edulliset emolevyt sekä ainakin vielä toistaiseksi DDR2 on etu.
Tämän myötä hinta vs suorituskyky taitaa heilahtaa pitkästä aikaa AMD:n puolelle. Noissa tulevissa phenomeissa on kyllä otettu kaikki järkevästi saatavilla olevat kellot irti päätellen jo ihan TDP lukemista, itseäni kiinnostaisi enempi pienempi virrankulutus ja odottelenkin josko amd:ltä tulisi jotain vaikkapa x3 phenom kakkosia jollain järkevällä Tdp:llä luokkaa 45W ja maltillisilla kelloilla.
- 17.
-
Xs:n poppoo on vahvistanu näitä lukemia, varsin isotkin nimet.
Sinänsä kiva että näissä leluissa ei sitten ole kylmäbugia, sitä mennään -196c ilman mitään ongelmaa.
- 18.
-
Jospa sitä nyt tulis hinnat alemmas rossuissa…
- 19.
-
Näyttää hyvältä. En tainnut olla täysin väärässä tuossa alkuvuodesta kun Agenan B3-revisiota odotettiin, että AMD todennäköisimmin pudottaa 65nm Phenomin kehityksen ja korjailun minimiin ja keskittää kaikki panokset tulevaan 45nm:in prosessoriin. Denebin kellottumispotentiaali kylläkin ylitti odotukseni reippaasti, oletin että prosessori tuotaisiin markkinoille 2,4-2,7GHz kelloilla ja venytettäisiin ehkä max 3,4 GHz:n tehdaskelloille. Tämän perusteella näyttää että mennään kyllä tarpeen vaatiessa hyvinkin yli.
AMD näyttäisi tällä kertaa onnistuvan juuri siinä missä pitikin: uutukainen tulee olemaan kellolta kellolle edeltäjäänsä nopeampi ja sen lisäksi kellotaajuudetkin saadaan nostettua. Intel kyllä vastaa tähänkin huutoon vielä, mutta ainakin AMD pysyy näillä avuilla mukana pelissä.
- 20.
-
Oli jo aikakin AMD:ltä. :)
- 21.
-
Näiden tulosten valossa ei kyllä pelikäyttöön tms. ole mitään mieltä ostaa core i7 lastua. Onhan siinä mahdollisesti potenttiaalia vieläkin suurempiin tehoihin, mutta bang-for-the-buck laskee pahasti, kun täytyy ostaa kallis lauta ja kallista ddr3:sta.
Ja kun se rauta kuitenkin vanhenee, niin turha siihen on sinänsä lappaa lapiolla rahaa.
- 22.
-
Muistanette kuka mainitsi muutama viikko sitten että AMD:llä olevan tulossa melkonen yllätys prossuosastolta! Heh! Näinhän se oli muutta parempaa on vielä tulossa…
- 23.
-
Loistavaa!!! Pitääkin sitten siirtyä takaisin Amd leiriin ;-)
Onkos iso ero tehoissa Q9450 vs Phenom II kun kellotaajuus on sama?
- 24.
-
Hyvä hyvä!
Nytkun saataisiin valmistettua noita prossuja, edullisesti suuria määriä, niin saataisiin kunnolla kilpailua.Tosin itselläkin menisi joku 1.8-2.4 Ghz:n 4 ydin malli MAX 45 watin kulutuksella ja tunnen monia muitakin, jotka haluaisivat aina mahdollisimman hiljaisen ja suhtkoht tehokkaan koneen.
Toimiikos nuo muuten kaikissa am2 emoissa ongelmitta?
- 25.
-
Heh, joutuu pian nämä himokellittelijät opettelemaan taas Amd pohjan kellottamista kun tähän asti saaneet keskittyä pitkän aikaa vaan Inteliin =)
- 26.
-
Huom! i7 tukevat HT:ä ja näkyvät käyttöjärjestelmälle 8:na prossuna. Phenom 2:set taas ”vaan” neljänä. i7:at ovat tehokkaampia mutta todella kallis vs. Phenom 2 kokoonpanoa verrattaessa. Eli se joka renderöi, tai harrastaaa jotain muuta prossessoriaktiivista tekemistä i7 on ainoa varteenotettava vaihtohehto mikäli raha ei ole este. Muuten kyllä näkisin että tuo Phenom 2:nen on aivan helvetin kova prossu…
- 27.
-
Wohoo, vannoutuneena AMD-fanina jouduin tyytymään Intelin E7200:seen (Joka on aivan hyvä prosessori) kun AMD:llä ei ollut sen kummempaa settiä, noh tuli ainakin AMD:n näytönohjain. Nyt alkaa näyttämään siltä että prossutkin nousee mullasta ja hintakilpailu voi alkaa! :) Veikkaan että AMD ottaa johdon Nehalemiin nähden, joiden peliteho nyt ei ole niin loistava mitä voisi odottaa.
- 28.
-
26, se HT ei tosiaankaan lisää suorituskykyä. ;)
Joissakin kevyissä sovelluksissa se lisää rinnakkain suoritettavuutta, eli siis tiettyjen yksinkertaisten käskyjonojen yhtaikaista suorettavuutta ja laskee täten viiveitä. Eli teoreettista suorituskykyä. Todellisuudessa ne transistorit ei laske niitä yhtään sen nopeammin vaikka sinne tuupattais kahta jöötiä yhtaikaa. ;) - 29.
-
@24 Ei toimi kaikissa AM2 levyissä, kuten ei toimi kaikki nykyisetkään phenomit / Kumat.
Mutta toiminee kaikissa AM2+ levyissä ja kaikissa AM2 levyissä joissa toimii nykyisetkin Phenomit.
- 30.
-
Hienoa, että AMD pysyy mukana..
MUTTA kun mainitaan Crysis-peli, niin tämä särähtää asiayhteydessä pahasti korvaan. Tulisi keskittyä vain karkkimarkkeihin.
Nykypelit eivät hyödy useista prosesssoriytimistä juurikaan ja tätä todistavat Intelin Core i7 testituloksetkin.
Lisäksi tavallisia pullisia ei lämmitä kuivajäällä tai nestemäisellä typellä jäähdytetyt prosessorien testitulokset. Ihan hyvin voisi sanoa ylikellottaneensa Commodore 64:n 10 GHz:iin 24 voltilla, mikä on ihan yhtä realistinen pelaamisen kannalta kuin tämä 'AMD:n yllätyskäännekin'.
- 31.
-
@30 ”Lisäksi tavallisia pullisia ei lämmitä kuivajäällä tai nestemäisellä typellä jäähdytetyt prosessorien testitulokset.”
Siksi tähänkin asti AMD:n prosessorit ovat olleet monessa hintaluokassa Intelin prosessoreita parempia.
- 32.
-
i7n 8 säijettä = 8n ytimen puolikasta => ei sen tehokkaampi kuin quadit raskailla softilla…
Kuten MX1K sanoi pientä nopeus lisää tulee kevyillä softilla…
- 33.
-
Jep. Phenomista ei hiiskuttu mitään etukäteen :) Syykin oli selvä sitten kun prosessorista saatiin testejä. Nyt kun saadaan jotain konkreettista tietoa etukäteen, niin vaikuttaa kyllä lupaavalta.
- 34.
-
No tuossa oli kommenttia joiltain että HT ei lisää suorituskykyä? No minkä helvatan vuoksi sitä edes käytettäsi jos se ei tekis sitä? Suorituskyky lisääntyy tietyillä ohjelmilla huomattavasti muuta ei esim. pelinopeus joka ei hyödy juuri edes 4 corestakaan ei kasva. Eli i7 on planeetan nopein prossu edelleen vaikka Phenom 2:nen tuleekin! Phenom 2 kilpailee edellisenpolven Intelprossujen kanssa ja se on fakta. Se valtti mikä AMD:llä on Phenom 2:sen kanssa on juuri tuo DDR2 ja edulliset emot vs. Intel X58 emoihin. Koittakaas nyt muistaa että tällä hetkellä nopein Phenomi ei edes pärjää Q6600:lle! joka on jo melko iäkäs prossu. Eli AMD:llä on vielä aika paljon kirittävää mutta hyvältä näyttää kun kerrankin on tulossa jotain oikeasti mielenkiintoista pitkästä aikaa…
- 35.
-
Onko näistä uusista Phenomeista mitään suorituskykytestejä vielä olemassa?
- 36.
-
Nämä kellotustulokset lupaavat hyvää. Jos IPC:ssä päässään suht lähelle Core 2:n vastaavia lukemia eikä prossut käy aivan kiukaana niin hyvältä näyttää AMD:n kannalta. Itse en ole nykyisiä vehkeitä pystynyt suosittelemaan kuin hintaluokkaan emo+prossu+muistit yht. alle 200 euroa mutta.
Odotamme valmiiden tuotteiden testejä mielenkiinnolla. Sitten nähdään miten paljon parempi IPC on kuin ennen. Kelloja näyttää irtoavan about saman verran kuin Intelin neliytimisillä joten tuskin jää ratkaisevasti hitaammaksi kuin Intel.
- 37.
-
Ylikellottajat on marginaali ryhmä. Suuret massat on se mistä AMD:kin tekee rahansa. AMD:n pitää saada nopeampia, halvempia ja parempia prossuja markkinoille. Sillä se osuudet kasvaa. Ei sillä että kuinka paljon pystyy kellottamaan jotain prosessoria.
- 38.
-
hehe, tuo vasemman puoleinen setä on sen näkönen tossa kuvassa että miettii jotta ”nyt tää jumalauta räjähtää..”
- 39.
-
@34 Lueppa esim anandin uusin prossuartikkeli jossa on mukana Q6600, Q9300 ja Phenom X4 9950 softissa menee voitot ja häviöt puoliksi 9950 vs. Q9300. Q6600 ei pärjännyt oikeen missään. Pelitesteistä 9950 vei 2/3. :)
- 40.
-
No eipä tämä nyt maailmaa mullista. Toki olisi hyvä että amd saisi edes ensimmäisten c2d prossujen veroisen menijän markkinoille. Vähän pelkään että siinä vaiheessa kun alkaa prosessorit kulkemaan, ne suorituskykyisimmät mallit maksaakin jo vähän enemmän mitä tänä päivänä amd:n prossut maksaa. Itse en vieläkään tarvitse kuin korkeintaan kahda ydintä pelailuun, joten 4.5ghz e8400 on aivan lyömätön vehje. Edes i7 ei pysty samaan.
”Jospa sitä nyt tulis hinnat alemmas rossuissa…”
Eipä nuo ole paljoa paskaakaan maksanut, 145€ maksoin e8400:sta, joka tällä hetkellä on nopein mitä kaupasta saa omaan käyttöön. Halvemmallakin olisi päässyt pikkasen tinkimällä. Tietenkin on suhteellista mikä on hinntakas, mutta omasta mielestäni 100-150€ on aivan sopiva.
- 41.
-
Sounds nice, hyvä etten sittenkään mennyt vielä ostamaan uusia Intelin osia,kun kohta saa AMDltä vastaavat ja halvemmalla.
- 42.
-
Eipä nuo ole paljoa paskaakaan maksanut, 145€ maksoin e8400:sta, joka tällä hetkellä on nopein mitä kaupasta saa omaan käyttöön. Halvemmallakin olisi päässyt pikkasen tinkimällä. Tietenkin on suhteellista mikä on hinntakas, mutta omasta mielestäni 100-150€ on aivan sopiva.
21.11.2008 klo 13.02, halpis
Itse ostin jokunen viikko sitten E8500n 157€lla.
Kannatti ostaa silloin, kun se alkoi pian oston jälkeen taas kallistua: nyt se on sellaiset 170€. :p
- 43.
-
HypeThreading ei P4lla monen softan kanssa juurikaan lisännyt suorituskykyä, koska
1) P4n todella pieni L1-kakku kävi hyvin ahtaaksi
2) P4n replay-mekanismi ”söi” paljon prosessorin resursseja siten että ne eivät olleetkaan vapaita toisen threadin suoritukseen.
3) P4-aikakaudella suurin osa softista ei laskenut kuin yhdessä threadissa.Nehalemilla välimuistirakenne on parempi, eikä replay-mekanismia ole joten prosessorilla riittää selvästi paremmin ”tilaa” toisen threadin käskyjen suoritukseen eikä kakkukaan käy niin ahtaaksi. Eli nehalemilla nykysoftilla HypeThreadingista on selvästi enemmän hyötyä kuin P4lla.
- 44.
-
@34:
HT lisää joissakin tilanteissa rinnakkain ajettavien prosessien nopeutta, sillä prosessoriajan jakaminen siirtyy enemmän käyttöjärjestelmältä prosessorille. HT ei kuitenkaan taio mistään laskutehoa lisää - rajana on edelleen prosessoriydinten määrä ja nopeus (HT ei muuta ydinten määrää, vaikka käyttöjärjestelmä niin tulkitseekin).
- 45.
-
Täällä jo tuuletellaan, mutta oliko missään mainittu, että tuollainen 5Ghz Phenom pärjää edes 3Ghz Intelille :p
Kyllähän se pena nelonenkin hertsejä kylmällä kelasi… - 46.
-
Milloinka nähdään muron testipenkissä Phenom II:t?
- 47.
-
@43
Lisäys:
Lisäksi P4:n HT:n sai ”ikilooppiin”, ajamalla tietynlaisen koodinpätkän (joka tosin ei ole kovin yleinen sovelluksissa, mutta mahdollinen) sai replay mekaniikan ikilooppin. Tätä ikilooppia sitten ajettiin 78 kierrosta, kunnes loop detectori tajusi, että replay mekaniikka on jumissa ja pysäytti looppauksen.
<offtopic>
”HT2” vaikuttaa suhteellisen paljon paremmalta. Itse tosin olen tätä kokeillut vain Atom 330 suorittimella.
Yksinäinen vanha pifasti pyörähti 93 sekunnissa.
2 pifastia molemmat noin 110 s.
3-4 pifastia jokainen noin 115-116 s.Pifastin ajo rinnakkain tosin on HT:lle hyvin helppotapaus, koska perus pifasti kuormittaa käytännössä vain yhtä laskentayksikköä / kierros, jolloin HT pystyy käyttämään toista yksikköä toiselle threadille. Vaan mukavinta siinä toki se, että 2 corella ja 2 virtuaali corella jaksaapi hyvällä kodekilla pyörittää netin tarjoamia 1080p materiaaleja ilman frameskippiä. Halpa mediatoistin.
</offtopic>
- 48.
-
Intelin pomot repivät tukkaansa….
- 49.
-
@42
Tosiaan tämä omakin E8500 on elämäni ensimmäinen atk-tuote jonka hinta tuntuu jopa nousevan kokoajan :D 4kk sitten ostin ja hintaa tosiaan se 157e, nyt näyttää olevan monessa paikkaa ~200e ja ylikin.@45
Näinpä, ei oikein nopeudesta voi mitään puhua ennen kuin on konkreettisia testituloksia, tosin tuskinpa tuo nyt ainakaan phenom 1:sta hitaampi on clock to clock vertailussa :) - 50.
-
ompas kova phenom =) yht kova ku 2vuotta vanha q6600 OUMAIGAAD
-
Näkyvissa kommentit 1-50. Yhteensä 124 kommenttia.




