YouTubeen ilmainen videoeditori
17.6.2010
Google on lisännyt erittäin suosittuun YouTube-videopalveluunsa videoiden editointimahdollisuuden, jonka antaa palveluun rekisteröityneille käyttäjille mahdollisuuden editoida sinne lataamia videoita. Editorilla voi leikata ja yhdistää videoita ja lisäksi se tarjoaa mahdollisuuden lisätä ääntä AudioSwap-äänikirjastosta.
Tämä ei ole ensimmäinen kerta, kun Google tarjoaa YouTubessa kyseisenlaista palvelua, sillä vuonna 2007 se julkaisi Flash-pohjaisen Remixer-editorin. Editori käytti pohjana Adobe Premiere Expressiä, mutta se jouduttiin lopettamaan hitauden ja bugisuuden takia.
Ville Suvanto
- 1.
-
jännä jos käyttöä tulee, mutta kait he ovat asiansa tutkineet.
mäkeissä ja wid0wsseiz kuitenkin on valmiiksi editorit jotka varmasti ovat sutjakkaampia käyttää suoraan koneelta. - 2.
-
Tuo voi olla ihan kätevä jos vaikka uploadaa suoraan utubeen webbikameralla vlogin tjsl.
- 3.
-
jos vois kiertää videon ni im happy.
- 4.
-
Yhdentekevää. Ei suomalaisilla 1mbit upload internet yhteyksillä mitään videoita voi ladata mihinkään.
- 5.
-
@4 itsellä ainakin 10m uploadi :p
- 6.
-
Itsellä 200M/10M Welholta ja talossa on tarjolla kans 100M/10M kuitu (ihan normaali kerrostalo Espoossa). Edellisessä opiskelija-asunnossa oli jo kymmenen vuotta sitten 100M/100M yhteydet. Ei siis ole pakko kärsiä siitä onnettomasta ADSL-liittymästään, vaan voi muuttaa asuntoon, jossa on yhteydet kunnossa.
- 7.
-
Hohhoijjaa. Suomen pinta-alasta ehkä 0.0001% alueella pääsee tuollaiseen 10mbit uploadiin inhimillisillä hinnoilla.
- 8.
-
Asun suht tiheään asutulla alueella. Asun 2km tämän pitäjän keskustasta, siellä on tarjolla 24M/2M liittymää (en ole varma uppikaistasta), mutta kummasti ei tänne kahden kilometrin päähän saa kuin 1M/0.5M :) Ja tämä on ollut ikuisuuden jo tämä tilanne. Ja liittymällä on hintaa sen reilut 30€, eli mahdollisesti enemmän kuin mitä te kaupunkiseutulaiset maksatte niistä saatanan (hieman kateutta ilmassa) kuiduistanne. Että jos teillä on 1M uppikaista, niin olkaa iloisia.
- 9.
-
@4 Aikas on kallista joka sulla jarruttaa. Ihan hyvin sitä pystyy lähettelemään.
- 10.
-
@6
Kuinka moni vaihtaa asuntoa sen takia että saisi nopeamman uppikaistan? Loppujen lopuksi kovinkaan moni ei uppikaistaa käytä mihinkään, joten miksi sen pitäisi olla kovin suuri? Poikkeuksia toki löytyy. - 11.
-
@6
Laajakaista liian hidas.. ei muuta kuin ehdottamaan perheelle asunnon ostoa, vanhan myyntiä ja muuttoa.
Vois olla että sais siitä eteenpäin nauttia yksin siitä laajasta kaistasta :D
- 12.
-
Huom! Todelliset siirtonopeudet ovat jotain aivan muuta kun nuo myyjien ilmoittamat ns. toivotaan toivotaan nopeudet. Toki tähän on tuolossa muutos kun tuo hinta ja nopeus käyvät käsi kädessä. Eli, jos sulla on 24/2 Megainen yhteys mutta se toimiikin vaan 15/2 niin hinta lasketaan todellisen nopeuden mukaan. Veikkaan että toimijat saavat kummasti taikaiskusta ne pelittämään juuri sillä oikealla nopeudella.
Ainakin mulla 24/2 yhteys on oikeasti 19/2 yhteys eli 5 megaa katoaa mutta ei se laskusta katoa. Aika erikoista on se että se on ollut edes mahdollista laskuttaa täydellä hinnalla. Jos maitolitrassa olisikin 20,8% vähemmän tuotetta niin ei se kävis laatuun ollenkaan. Tämä suomen meinkinki näiden nettiyhteyksien suhteen on ollut kyllä sellaista laillistettua ryöstöä vs. ruotsi. Haaprannalla(Tornion länsipuoli)joka on jo ruotsia sai 100/100 yhteyksiä jo vuosia sitten ja hinta oli jotain 350-450 kruunua/kk. Torniossa tämmönen pilipali ADSL:ä joka toimii miten sattuu maksaa yli 50€/kk ja ainoa vaihtoehto on monopoliasemassa oleva Sonera.
Eli asiaan…Mitä kivaa tuossa Video editorissa on???
- 13.
-
@4
Onnittelut, hyvin johdettu kommentoinnit ohi aiheen :)@12
Aika simppeliltä vaikuttaa. Voit leikata pätkiä omista videoista ja yhdistellä alkuperäisiä/leikattuja videoita yhdeksi pidemmäksi pätkäksi.. Ja lisätä musiikin taustalle (tää kai nyt on ollu mahdollista jo aikaisemminkin?). - 14.
-
Suurin osa tuben käyttäjistä taitaa kuitenkin olla windows käyttäjiä. Jos totta puhutaan niin en ole löytänyt yhtään todella yksinkertaista ja helppokäyttöistä videoeditoria windowsille. Just joku leikkaa ja liimaa on täysin riittävä. moviemaker ei tajua mitään .mov tiedostoista
- 15.
-
@14
Eikö muka edes kodekkien asentamisen jälkeen?




