Dyyni, Last Night in Soho, The Last Duel… Useat vuoden odotetuimmista elokuvista saavat maailmanensi-iltansa Venetsian elokuvajuhlilla

27.07.2021 11:50 | Muropaketin toimitus

Venetsian elokuvajuhlien huima kattaus paljastettiin.

1.-11. syyskuuta järjestettävien Venetsian 78. elokuvajuhlien kattaus on paljastettu. Mukana on huima määrä huippuohjaajien uutuuksia ja taatusti useampi tuleva Oscar-voittaja.

Viime vuosien Oscar-pystillä palkituista leffoista moni on aloittanut voittokulkunsa Venetsiasta, kuten esimerkiksi Nomadland, Joker, Marriage Story, La La Land, The Shape Of Water, The Favourite ja Roma.

Elokuvajuhlien avajaiselokuvana nähdään Pedro Almodóvarin 22. ohjaustyö Parallel Mothers – Madres Paralelas, josta Sony julkaisi jo alempaa löytyvän ensimmäisen trailerin. Se saapuu laajempaan levitykseen joulukuussa.

Kilpasarjassa nähdään myös muun muassa Jane Campionin The Power of the Dog, näyttelijä Maggie Gyllenhaalin debyyttiohjaus The Lost Daughter, Pablo Larrainin Spencer, jossa Kristen Stewart näyttelee prinsessa Dianaa, Paolo Sorrentinon The Hand of God ja Paul Schraderin The Card Counter.

Kilpasarjan ulkopuolella festivaaleilla saavat maailmanensi-iltansa esimerkiksi Dyyni, Halloween Kills, Ridley Scottin The Last Duel ja Edgar Wrightin Last Night in Soho. Tässä kaikki mukana olevat elokuvat:

VENEZIA 78 – COMPETITION

Madres Paralelas, dir: Pedro Almodovar
Mona Lisa And The Blood Moon, dir: Ana Lily Amirpour
Un Autre Monde, dir: Stéphane Brizé
The Power Of The Dog, dir: Jane Campion
America Latina, dir: Damiano D’Innocenzo, Fabio D’Innocenzo
L’Evénement, dir: Audrey Diwan
Competencia Oficial, dirs: Gaston Duprat, Mariano Cohn
Il Buco, dir: Michelangelo Frammartino
Sundown, dir: Michel Franco
Illusions Perdues, dir: Xavier Giannoli
The Lost Daughter, dir: Maggie Gyllenhaal
Spencer, dir: Pablo Larrain
Freaks Out, dir: Gabriele Mainetti
Qui Rido Io, dir: Mario Martone
On The Job: The Missing 8, dir: Erik Matti
Leave No Traces, dir: Jan P Matuszynski
Captain Volkonogov Escaped, dirs: Natasha Merkulova, Aleksey Chupov
The Card Counter, dir: Paul Schrader
The Hand Of God, dir: Paolo Sorrentino
La Caja, dir: Lorenzo Vigas
Reflection, dir: Valentyn Vasyanovych

OUT OF COMPETITION – FICTION

Il Bambino Nascosto, dir: Roberto Ando
Les Choses Humaines, dir: Yvan Attal
Ariaferma, dir: Leonardo Di Costanzo
Halloween Kills, dir: David Gordon Green
La Scuola Cattolica, dir: Stefano Mordini
Old Henry, dir: Potsy Ponciroli
The Last Duel, dir: Ridley Scott
Dune, dir: Denis Villeneuve
Last Night In Soho, dir: Edgar Wright

OUT OF COMPETITION – NON-FICTION

Life Of Crime 1984-2020, dir: Jon Alpert
Tranchées, dir: Loup Bureau
Viaggio Nel Crepuscolo, dir: Augusto Contento
Republic Of Silence, dir: Diana El Jeiroudi
Hallelujah: Leonard Cohen, A Journey, A Song, dirs: Daniel Geller, Dayna Goldfine
Deandré#Deandré Storio Di Un Impiegato, dir: Roberta Lena
Django & Django, dir: Luca Rea
Ezio Bosso. Le Cose Che Restano, dir: Giorgio Verdelli

OUT OF COMPETITION – SERIES

Scenes From A Marriage (Episodes 1-5), dir: Hagai Levi

OUT OF COMPETITION – SHORT FILMS

Plastic Semiotic, dir: Radu Jude
The Night, dir: Tsai Ming-liang
Sad Film, dir: Vasili

SPECIAL SCREENINGS

Le 7 Giornate Di Bergamo, dir: Simona Ventura
La Biennale Di Venezia: Il Cinema Al Tempo Del Covid, dir: Andrea Segre

HORIZONS EXTRA

Land Of Dreams, dirs: Shirin Neshat, Shoja Azari
Costa Brava, dir: Mounia Akl
Mama I’m Home, dir: Vladimir Bitokov
Ma Nuit, dir: Antoinette Boulat
La Ragazza Ha Volato, dir: Wilma Labate
7 Prisoners, dir: Alexandre Moratto
The Blind Man Who Did Not Want To See Titanic, dir: Teemu Nikki
La Macchina Delle Immagini Di Alfredo C, dir: Roland Sejko

HORIZONS

Les Promesses, dir: Thomas Kruithof
Atlantide, dir: Yuri Ancarani
Miracle, dir: Bogdan George Apetri
Pilgrims, dir: Laurynas Bareisa
Il Paradiso Del Pavone, dir: Laura Bispuri
The Falls, dir: Chung Mong-Hong
El Hoyo En La Cerca, dir: Joaquin Del Paso
Amira, dir: Mohamed Diab
A Plein Temps, dir: Eric Gravel
107 Mothers, dir: Peter Kerekes
Vera Dreams Of The Sea, dir: Kaltrina Krasniqi
White Building, dir: Kavich Neang
Anatomy Of Time, dir: Jakrawal Nilthamrong
El Otro Tom, dirs: Rodrigo Pla, Laura Santullo
El Gran Movimento, dir: Kiro Russo
Once Upon A Time In Calcutta, dir: Aditya Vikram Sengupta
Rhino, dir: Oleg Sentsov
True Things, dir: Harry Wootliff
Inu-Oh, dir: Yuasa Masaaki

HORIZONS SHORT FILMS – COMPETITION

Don’t Get Too Comfortable, dir: Shaima Al Tamimi
Techno, Mama, dir: Saulius Baradinskas
4 AM, dir: Mehdi Fikri
Sandstorm, dir: Seemab Gul
Heltzear, dir: Mikel Gurrea
Los Huesos, dirs: Cristobal Leon, Joaquin Cocina
Hair Tie, Egg, Homework Books, dir: Runxiao Luo
Il Turno, dir: Chiara Marotta
Fall Of The Ibis King, dir: Josh O’Caoimh
New Abnormal, dir: Sorayos Prapapan
La Fête Des Roberts, dir: Léahn Vivier-Chapas
The Last Day, dir: Momi Yamashita

HORIZONS SHORT FILMS – OUT OF COMPETITION

Ato, dir: Barbara Paz
Diario Di Una Passeggiata, dir: Giuseppe Piccioni

BIENNALE COLLEGE – CINEMA

Al Oriente, dir: José Maria Aviles
Nuestros Dias Mas Felices, dir: Sol Berreuzo Pichon-Rivière
La Santa Piccola, dir: Silvia Brunelli
The Cathedral, dir: Ricky D’Ambrose
Mon Pere, Le Diable, dir: Ellie Foumbi
La Tana, dir: Beatrice Baldacci