Fight Clubin luoja kommentoi elokuvan sensuroimista: “Ihan supermahtavaa! Kiinassa kaikki päättyy hyvin”

28.01.2022 08:16 Muropaketin toimitus

Kirjailija Chuck Palahniuk kommentoi Fight Club -elokuvan sensurointia tutun sarkastiseen tyyliinsä.

Muutama päivä sitten kerroimme kiinalaisen suoratoistopalvelu Tencent Videon julkaisemasta Fight Club -elokuvan uudesta versiosta, jonka loppukohtaus on sensuroitu. Perinteiseen kiinalaistyyliin pahis-anarkistit saavat palkkansa ja hyvisviranomaiset voittavat jälleen.

Nyt kirjailija Chuck Palahniuk kommentoi asiaa Substack-sivullaan tutun sarkastiseen tyyliinsä. Fight Club -elokuva perustuu hänen vuonna 1996 julkaistuun saman nimiseen kirjaansa.

“Tyler ja hänen koko tiiminsä pidätettiin, ja hän päätyi mielisairaalaan. Aivan mahtavaa! En tiennytkään tästä aiemmin. Kiinassa kaikki päättyy aina hyvin ja oikeus voittaa.”

Kirjailija naureskelee leffan saksitulle versiolle myös Twitterin puolella: