Yle Areenasta voi nyt katsoa elokuvan, joka keräsi Suomen leffateattereissa vain 537 katsojaa viime joulukuussa

14.03.2023 08:23 Muropaketin toimitus

Annie Ernaux: Super 8 -vuodet

Annie Ernaux: Super 8 -vuodet (Les années Super-8) sai ensi-iltansa Suomen elokuvateattereissa pienellä levityksellä ja samana päivänä kuin Avatar: The Way of Water. Ei siis ihme, että elokuva jäi monelta joulun alla huomaamatta ja keräsi vuoden loppuun mennessä vain 537 katsojaa.

Nyt Annie Ernaux: Super 8 -vuodet -elokuva on lisätty Yle Areenan kirjastoon, ja on katsottavissa sieltä aina 28.2.2026 saakka.

Ennen Nobelin kirjallisuuspalkinnon voittamista Annie Ernaux työskenteli opettajana ja eli tiedostavan ranskalaisen perheenäidin elämää. 1970-luvulla perheeseen hankittiin Super 8 -kaitafilmikamera, jolla taltioitiin perheen elämää sekä yhteiskunnan muutosta kuohuvassa ajassa.

Dokumentti on intiimi kuvaus kirjailijan elämästä, sen kertojana toimi Annie Ernaux itse, kameran takana oli hänen miehensä, ja ohjauksesta vastasi heidän poikansa David Ernaux-Briot.