Assembly Summer 2015 – ASD tuli ja voitti, ei ollut muista taaskaan vastusta

03.08.2015 11:16 | Jukka O. Kauppinen

Assembly Summer 2015 –digitaalikulttuurifestivaali järjestettiin männä torstai-sunnuntai-akselilla ja kaikkea jännää nähtävästi Helsingin päässä tapahtui. Minähän poika nökötin kipeän jalan kanssa kotona, katselin striimejä ja hukutin suruani pulloon.

Sillä välin Andromeda Software Developmentin pojat Kreikasta nappasivat taas kerran demokompon voiton. Järkyttävän taitaville jampoille ei ollut juuri vastusta tarjolla, sillä ASD nappasi yhteensä 6555 pistettä ja toiseksi tullut Ekspert ”vain” 2861 ja kolmas CNCD & Fairlight 2205.

Ja tältä se voittajademo näyttää:

 

 

Assemblyn tulokset kokonaisuudessaan:

 

Listening Music

1.                   1118              Bannockburn Blood by Aikapallo          

2.                   904                Oldskool Elevator Ride by Man with no Nickname    

3.                   897                All My Itch Go AAAAAAAAHHHH by Serpent + Buzzer + DJ Joge / Brainstorm                     

4.                   894                Pluto Flyby by ruuvari/aspekt                 

5.                   795                Machairodontinae Kill Stage by Duality Vile              

6.                   728                Paraversum by V-1000      

7.                   576                R-Syke by Buzzer/Brainstorm                

8.                   570                Mighty Dragons of BlÅ?rgh’ol by Paul J. Morton (feat. Petter MÃ¥rtensen)

9.                   559                Mr.Crabster Shockman by Ultra Crab Force

10.                 498                Level Complete by ukimies                     

11.                 486                Morsae Fundamentae (Lehmipojan Lauantaikebab) by Tinnitus Duo

12.                 453                frequences to outer space by nuusika

13.                 395                Spirit Portal by r00t3d       

Listening Music Jury 2015

Petteri SillanpÄÄ / Spiikki/Dekadence

Eve Pukero / Eveangel/Trilobit

Erika Tuunanen / Adellan/Boozombies

Riitta Tiermas / b0n/Primitive

Mikko Rantanen / dogo

Jimmy Turunen / Paaris/Trilobit

Antti Rummukainen / T-101/Darklite^Primitive

 

Fast Music

1.                   885                Mission Tom Cruiser by Le-Veli

2.                   752                Rokkiponit Megahyper by King Thrill / Tekotuotanto

3.                   699                underground party by microdots

4.                   608                Am I Late? by Melodïcore

5.                   587                Please Have Mercy And Do Not Upload This To Necta by Yzi

6.                   451                Magick by r00t3d

7.                   437                Lost in time again by Rayjan / Pyrotech

8.                   432                Hikari by NinjaBaka

9.                   398                Demoscene RIP by BETTINGS_CLAN

10.                 396                vettÄ sataa ja kaikki fantasioi assemblyillÄ by nuusika

11.                 375                Lost in DMG by Premium/Paradise^TRSi

12.                 356                Utuisa merisÄÄ by LUIKERO

13.                 320                Pro Scientia by JoonasD6

14.                 290                Robotics by b. o. w. / Division

14.                 290                lyijyompelukone – lead singer by tArzAn/tAAt

16.                 256                Tranquility by exla

17.                 241                Sunshine in a dark cave by EpicNoob    

18.                 166                After Assembly by Aliens

19.                 158                Twisted Afternoon by Orbis

20.                 149                weary traveler by florist

Fast Music Jury 2015

Jaakko Pero / erodix/ Compocrü

Jukka Paukku / Tornado/ Chrome

Jone Kajan / Ravec

 

Dance Music

1.                   1157              Let my NES Move You by Man with no Nickname

2.                   889                Runaway A.I. by Byproduct / SceneSat

3.                   850                Flying Through Hyperspace (Assembly Cut) by DJ Joge / Brainstorm

4.                   717                Tom Cruiser by LeVeli

5.                   695                Eleven Suns by Alek Szahala                  

6.                   687                Adrenaline Junkie by Maulwurf             

7.                   530                Mori no mai by joopeti

8.                   515                twisted world by microdots

9.                   382                The Era of Roboman by Hybrid Control

10.                 313                Macho Banana by Melodïcore            

11.                 219                Elektron Speed Stripes by HuuHaa

Dance Music Jury 2015

Jussi Kinnula / Spot/Monolith Resistor

Sami Voutilainen / Wode/Doomsday

Eve Pukero / Eveangel/Nalleperhe^Trilobit

Jone Kajan / Ravec

Jukka Paukku / Tornado/Chrome

Tuomas Nieminen / Mayor/Scenesat

Juhana Honkanen / Byproduct/Scenesat

Mikael Levoniemi / Donut/Mind

Pauli PÖlkki / El Visio/ Lempo Multimedia

Miika Kuisma

Janne Sysi-Aho / SykÄ/Monolith Resistor

Jukka JÄrvi / Xavier Brut/Blind Ear

 

Graphics

1.                   3214              High Octane Rampage by Darkki / Tekotuotanto

2.                   1100              A chat with the Death God by Vablo

3.                   873                Occupational hazards of lumberjacks: tree zombies by Kinnerean

4.                   841                Lure them here! by Plasticbunny            

5.                   835                Critical Flaw by Osmic/Unknown Artists

6.                   765                Three Pistons Lodge by Juhani Jokinen

7.                   727                Snake in a river by Surround/TT             

8.                   677                Kill All Audio and Lights by Neotheta

9.                   592                wet tweet by Elukka         

10.                 559                Twin Dragon by Mazor     

11.                 469                Abandoned now just like the war by Valtteri

12.                 378                Panda in Bamboo Forest by Milja Kemppinen

13.                 375                Afternoon tea by Amelié

14.                 280                Forest Bacchanal by Partikle

15.                 275                Fox Spirit by Eepox

16.                 260                Wood Song by EVM        

17.                 256                Beneath the orange sky by pikamau5

18.                 210                Spirit Springs by Charlotta Tiuri

19.                 191                Amerac Mons by SirRandom

20.                 176                Sad Cab by maxon / HBC

Graphics jury 2015

Aki Ahonen / Mac Gywer/ upli

Matt Ines / Vizor.io/ idealogve

Satu Haapakoski / myy/ TRL

Antti Jaderholm / FTHR/ TPOLM

Antti Rita / Adam / Dual crew – Shining

Katri Vilonen

Sami Vanhatalo / Reward/ Scoopex – Complex – Damones

Risto MÄki-PetÄjys / Basscadet

Vantte Kilappa / Warma/ Faemiyah

Jussi MÄki / Tug

Leo Koivistoinen / Tethys

 

Graffakompon voittaja: High Octane Rampage by Darkki / Tekotuotanto.

 

Fast graphics

1.                   1870              I have very good idea of what I’m doing by EVM

2.                   1607              Right at my seat by Neotheta

3.                   1557              How Not to Train Your Dragon by Charlotta Tiuri

4.                   1527              King size by Darkki / Tekotuotanto        

5.                   1314              Bending the birdy rules by NiJ               

6.                   1225              No man-sized speakers by Jasu               

7.                   977                It’s art by Valtteri              

8.                   793                My Totally Legit C64 by Felor^HBC

9.                   551                Technology Brings Uninterrupted Guage Experience by Irah

10.                 381                hidden by Elukka              

11.                 366                The party is upstairs…but which way is up? by Amelié                 

12.                 220                Cream whipper by MacGywer/npli

Fast graphics jury 2015

Lauri MÄki / Random

Pii Anttonen / zog

Leo Koivistoinen / Tethys

Linnea Samila

Annika Piironen / Valhe/ pwp^iso

Kari HyvÖnen / Biini/ Damones

Jussi MÄki / Tug

Tuula Ylikorpi

 

Photo

1.                   2985              Real-time raytracing by biini / damones  

2.                   2051              Neon Lights of Nature by bracket / accession ^ dekadence

3.                   1244              The Lights of Kerava by Subwoofered  

4.                   1227              Plumber Cafe by After Work Teatime    

5.                   1067              megablast by Jmagic/Complex                

6.                   851                Is It A Bird Is It A Plane No It Is Bono The Superdog by DJ Joge / Brainstorm

7.                   671                Lokki by Myssi

8.                   643                DJ Feline by Neotheta, Kahvikello, MooMoo              

9.                   617                Ex Machina by H7 / Accession & TRSI 

10.                 591                Gower Street by Mazor/Fairlight            

11.                 519                Water Drops by Blinden   

12.                 434                Resistance Is Futile by b. o. w. / Division                    

13.                 305                Calm by Rage / Defcon5

Photo jury 2015

Risto MÄki-PetÄys / BassCadet/ Adapt&oobc

Leo Koivistoinen / Tethys

Annika Piiroinen / Valhe/ pwp^iso

Niklas Alanko / jnalanko/ Quadivium

Jussi MÄki / Tug

Antti Nissanen / anacron

Pii Anttonen / zog

Lauri MÄki / random

 

Real Wild demo

1.                   5079              Pimp My Bento by NOOP

2.                   4145              The Future by Mehu          

3.                   2241              Apeshit by Gormio, O/Troika Pump

4.                   1493              Night Coding by Limba

Real Wild Jury 2015

Pii Anttonen / zog

Petri Louhenheimo / zZzz

Marika

Vesa Kyllönen

 

Short film

1.                   4872              TIMEOUT by SBA           

2.                   3148              cay/decay by Rustbloom

3.                   2408              Jogging by Pistoke

4.                   2251              My kotivideo quota is full by Randomheads

5.                   754                Wrath of the Cat by ableRex358

Short film jury 2015

Leo Koivistoinen / Tethys

Marika

Jussi HÄmÄlÄinen/ CountZero / TBH

Pii Anttonen / Zog

Kristian Viding / koovee

Vesa Kyllönen

 

Game Development

1.                   4044              Running Beer by Kaljameri Games         

2.                   3873              Hot Doggety! / MÄyris by Verkel, Faeriel + Team MÄyris              

3.                   619                Armadillo Adventure: Draw & Roll by Tuiske Productions              

4.                   616                Pogo Mad by Sandy Entertainment        

5.                   604                Office Rampage by N Heinonen, J Salonen, T Ruuskanen & M Seidler

6.                   585                Billion Feet Above by Acid Weasel Entertainment (Valtteri JÄrvinen, Hanna Nivala, Sami Hoppula, Marko Ruotsalainen, Tuomas Pakkanen, Manu MÄkinen)

7.                   523                Ratchinery by Team LiteLight: Hisoka, Khenirtha      

8.                   481                Starcore by One Nerd Army                   

9.                   439                Cavengers by BoxFort      

10.                 429                RoboSmash by Worldspawn, Shreddingdragon

11.                 350                Project Planetshock by BitByByte Creations

12.                 332                Combat Racers by Major Game Company

13.                 218                The Flattening by Team Nr. 5                 

14.                 173                Mayhem Punch by BanaaniPojat            

15.                 33                  Casual Mercs by Roistot   

Game Development Jury 2015

Antti Rummukainen / T-101/Darklite^Primitive

Tomi Ruohoalho / Rouhiz

Max Ylitalo / oasiz

 

1k intro

1.                   6219              BLCK4777 by p01 / ribbon                    

2.                   3739              Gravity Haze by Traction/FIT

3.                   2830              Monster Truck Presentation by Digimind

4.                   2021              V for Voronoi by TDA     

5.                   1281              aW50cm8= by knl, Ishy    

6.                   1211              Vanha tuttu by felixbade  

7.                   967                Fast evolution by laastine  

8.                   575                VarifrÃ¥n 763 by The Usual Suspects   

9.                   432                Hello Assembly! by oo      

10.                 238                SÄteilyvaara by Exca/Wide Load

1k intro jury 2015

Teemu Suutari / TS/ The Digital artists

Jani Halme / Firehawk/ TDA

Felix Bade / felixbade

Petri Louhenheimo / zZzz

 

4k intro

1.                   3359              Hydrokinetics by Prismbeings

2.                   3060              Void Radiant by Unknown Artists         

3.                   2313              Recede by TDA                

4.                   2134              Ghosts of Mars by Faemiyah

5.                   2010              Strata by Jontte, cyndis, jnalanko

6.                   1508              Cube Demolition by lucid

7.                   1140              Beyond The Border by oo

8.                   765                Dreaming Surrealist by rimina / Paraguay

9.                   697                unzoom by provod/yolp

10.                 193                clrfl shdr by Walther

11.                 168                Hello World by diedos

4k intro jury 2015

Sampo Tolonen / Wolfborg

Jani Halme / Wirehawk/ TD

Petri Louhenheimo / zZzz

Nina Kuisma / Ninnnu/ Paraguay

Tatu Kilappa / Trilkk/ Faemiyah

Teemu Suutari / TS/ The Digital Artists

Kostas Pataridis / Navis/ ASD

Matti Henttonen / Collateral Burger/ Faemiyah

 

Amiga

1.                   3347              Carbon Based by Dekadence

2.                   3061              Master Control Program by Desire

3.                   1664              DATASKULL by Spaceballs                 

4.                   689                10 AMAZING CAT FACTS by exec    

5.                   677                KÄyrÄ Soiro by dA JoRMaS                 

6.                   595                Scored by Zenon

7.                   538                30th by npli

8.                   174                Gerp invitation by Traktor, Nature & Fatzone             

9.                   149                See Forever by Quadtrip   

10.                 88                  Short-Circuited by Software Failure       

Amiga Jury 2015

Petri Louhenheimo / zZzz

Max Ylitalo / oasiz

Tuomas Nieminen / Mayor/Scenesat

 

Demo

1.                   6555              Monolith by Andromeda Software Development

2.                   2861              DEMO2 by Ekspert

3.                   2205              Hold-And-Modify by CNCD & Fairlight

4.                   1821              Ratavah by Pyrotech

5.                   1296              EMIX by Epoch ft. Trio Tampere

6.                   739                I Want To See Small Worlds by Primitive                    

7.                   644                <DRiLLER by adapt

8.                   532                Watercolour space by the not yet rusty collective

9.                   322                MINISTRY SOUND by JUGI/JUGZ   

10.                 301                Encore by the Royal Elite Ninjas inc.     

11.                 270                Divination by Quadtrip     

12.                 224                T.U.B.E.S by KoomaDot  

13.                 208                Air to Ground by Wide Load

14.                 163                No Fear by Paraguay         

15.                 156                Cyber-Virtual Life Form by HACKERS

Demo jury 2015

Kristoffer Lawson / Setok/ Aggression

Jussi Laakkonen / Abyss/ Asmorg & Future crew

Petri Louhenheimo / zZzz

Kim Viljanen / Digikim

Ivan Fernandez / merlucin/ spontaz

Toni SyvÄnen / ToM/ Netcrew

Kostas Pataridis / Navis/ ASD

Markus PyykkÖ / mankeli/ Extend

 

Lisää aiheesta

Assembly 2014 –tulokset: Smash vei voiton mustalla ja valkealla 

Ruotsin Dreamhack-lanitus/demotapahtuma potki pomonsa

Scream Trackerillä maailmanmaineeseen – Future Crew –demojen soundtrackit nostivat Purplen varhaisten suomalaispelien luottomuusikoksi

Lataa ilmaiseksi ja lue: Skrollin eksoottinen Assembly-spesiaali

Muropaketin uusimmat